Poznajcie Lunę. Luna pomaga chorym!

Dodano: 05.05.2015 / Sekcja:

fot. materiały prasowe EGZOTech

W Gliwicach powstał pierwszy na świecie robot przystosowany do pracy z osobami cierpiącymi na schorzenia nerwowo – mięśniowe.  Robot nazywa się Luna EMG. Właśnie wchodzi na rynek i może odmienić oblicze współczesnej rehabilitacji.

Luna EMG narodziła się w Gliwicach pod czujnym okiem Michała Mikulskiego, doktoranta Politechniki Śląskiej, założyciela i właściciela firmy EGZOTech, która poprzez innowacyjne rozwiązania zamierza zrobotyzować współczesną rehabilitację. Najnowszym „dzieckiem” Mikulskiego i jego firmy jest pierwszy na świecie robot rehabilitacyjny, który wykorzystując elektromiografię (EMG) pozwala aktywnie ćwiczyć osobom nawet z zaawansowanym zanikiem mięśni. – Dla pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi nie stworzono do tej pory dobrego narzędzia rehabilitacji. Są oczywiście świetni rehabilitanci, ale bez pomocy odpowiednich urządzeń z natury rzeczy ludzie mają ograniczone możliwości. Fundamentalny problem, nie tylko w Polsce, to oczekiwanie w kolejkach do specjalistów, a przecież wiadomo, że osoby po urazach powinny zaczynać rehabilitacje jak najszybciej – mówi Michał Mikulski.

/Michał Mikulski prezentuje robota rehabilitacyjnego na targach REHACARE w Dusseldorfie, fot. materiały prasowe EGZOTech/

Luna EMG ma wiele zastosowań. Wspomaga rehabilitację stawów: barkowego, łokciowego, nadgarstkowego, biodrowego, kolanowego oraz skokowego. Oferuje szeroki wachlarz programów terapeutycznych. Jest wyposażona w dodatkowy osprzęt i wymienne końcówki (m.in. uchwyt w kształcie kierownicy zaprojektowany z myślą o funkcjonalnej rehabilitacji kierowców). Ćwiczenia z Luną EMG nie są zwykłą rehabilitacją. Są czymś więcej. Dla niektórych pacjentów mogą być nawet przyjemne, bo w formie gier komputerowych. – Zamiast suchych ćwiczeń pacjent może podbijać kosmos, omijać asteroidy, zbierać spadające gwiazdy czy układać rzędy kulek w grze logicznej. Zapomina na chwilę o bólu, skupia się na tym, że gra a przy okazji jest diagnozowany i ćwiczy – mówi Michał Mikulski podkreślając innowacyjny charakter urządzenia.

Robot Luna w akcji

/Luna EMG dostosowuje zakres ruchu i poziom trudności ćwiczeń do możliwości pacjenta, fot. materiały prasowe EGZOTech/

Mimo, że Luna EMG dopiero wchodzi na rynek, zdobyła już tytuł najbardziej innowacyjnego produktu w konkursie ThinkBig2015 (konkurs dla małych firm, które mają globalne ambicje organizowany jest przez UPC Biznes), więc ma spore szanse powtórzyć sukces poprzednich pomysłów Mikulskiego. Warto przypomnieć, że o Michale Mikulskim zrobiło się głośno kilka lat temu, za sprawą egzoszkieletu ramienia, który był jego wynalazkiem a jednocześnie pracą dyplomową w trakcie studiów na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Potem przy współpracy z uczelnią wynalazca skonstruował egzoszkielet nogi. Można więc przypuszczać, że na stworzeniu Luny EMG Mikulski nie poprzestanie.   

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking