
Fot. M. Buksa/UM w Gliwicach
To było prawdziwe święto hip-hopu i nie tylko. Sobota z Biennale Gliwice przyciągnęła prawdziwe tłumy
Opublikowane: 06.07.2025 / Sekcja: Dzieje się Karta Mieszkańca KulturaHuczne urodziny ulicy Matejki, spektakle otwierające 18. Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy „Ulicznicy” na Rynku i w parku Chopina, a do tego rozsiane po mieście wystawy, warsztaty oraz instalacje artystyczne. Sobota z festiwalem Biennale Gliwice – Sztuka w mieście, miasto w sztuce po brzegi wypełniona była atrakcjami dla każdego. Prawdziwym hitem okazał się jednak koncert zamknięcia. Święto hip-hopu przyciągnęło do parku Chopina tłumy fanów w każdym wieku. Nich żałuje ten, kogo nie było!
Sobotni poranek tradycyjnie rozpoczęliśmy od wystaw. W Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17 podziwiać można było prace studentów Politechniki Śląskiej „Gliwice zatrzymane w czasie”, a w Galerii „Na6” przy ul. Matejki 6 ekspozycję „Hello Collage” Zofii Roszczyk. Nie zabrakło też artystycznych działań dla najmłodszych, którzy mieli okazję uczestniczyć w warsztatach rysunkowo-malarskich organizowanych przez Politechnikę Śląską przy ul. Akademickiej 7.
W samo południe otwarte dla odwiedzających zostały kolejne wystawy: „Wychodząc z cienia, szukam światła” Christophera Myśko w Galerii ESTA przy ul. Raciborskiej 8, rzeźby kinetyczne autorstwa gliwickiego artysty Jana Śliwki w biurze festiwalowym przy ul. Zwycięstwa 36, „Okno na dwa podwórza” w przestrzeni miejskiej i Galerii Brama oraz wielkoformatowa instalacja świetlno-dźwiękowa studia Ksawery Komputery w Ruinach Teatru Victoria, gdzie działała także otwarta pracownia sitodruku, w której fani gadżetów mogli ozdobić własne koszulki czy torby jednym z festiwalowych motywów.
Po południu rozpoczęliśmy huczne świętowanie urodzin ulicy Matejki, które były okazją do spojrzenia na tę część starówki z zupełnie innej perspektywy. Na gości czekał m.in. historyczny spacer z przewodnikiem Kamilem Iwanickim, spotkanie z miejską urbanistką Agatą Twardoch i Śląskim Urban Labem, a także warsztaty szkicowania architektury różnymi technikami, tworzenia makramowych breloków i bransoletek, dekorowania pierników, scrapbookingu i tworzenia fotografii analogowych oraz mieszania bezalkoholowych drinków. Urodziny zakończył koncert zespołu Dragonauts z Fundacją Pełną Kultury.
Tego dnia kreatywne działania miały miejsce także w parku Chopina, gdzie uczestnicy pomalowali elektryczny samochód marki volkswagen. Prace manualne zaoferował też Warsztat Miejski przy ul. Pszczyńskiej 1A, który zorganizował warsztaty i mikrowystawę „Art Mejking”. Natomiast krążący po mieście spacerowicze mogli wstąpić do Kina Amok, gdzie witała ich wystawa „MARAKESZ 2025” Galerii ART Studio, a także interaktywna, świetlno-dźwiękowa ekspozycja autorstwa studia Ksawery Komputery, która zachęcała do obejrzenia na wielkim ekranie pokazu teledysków tego artysty.
Miłośników różnorodnych form teatralnych z pewnością ucieszyła inauguracja 18. Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy „Ulicznicy”, który powrócił do Gliwic po krótkiej przerwie i zaserwował widzom aż trzy pokazy. Najmłodsi doskonale bawili się w parku Chopina na spektaklu Kalamona Teatru Barnaby. Z kolei nieco starsi odbiorcy oglądali na Rynku gimnastyczno-dźwiękowe widowisko „Foley” austriackiej grupy ConTakt oraz poruszający spektakl „Tajniki” w wykonaniu polskiego Teatru Migro.
Prawdziwym hitem soboty okazał się jednak koncert zamknięcia, który przyciągnął do parku Chopina tłumy fanów hip-hopu w każdym wieku. Młodzież doskonale bawiła się na energetycznym koncercie młodego wrocławskiego duetu BSK, po którym scenę przejęła dobrze znana gliwiczanom grupa 44-100, wielokrotnie nawiązująca w swoich utworach do naszego miasta. Gwoździem programu był koncert legendarnej już Paktofoniki, której kawałki w wykonaniu Fokusa i Rahima rozbujały nieco starszych słuchaczy, przypominając im nostalgiczne czasy młodości.
Po koncercie na spragnionych nocnej eksploracji miasta czekało jeszcze wiele atrakcji. Aż do wschodu słońca goście mogli zobaczyć interaktywne, świetlno-dźwiękowe instalacje studia Ksawery Komputery na Rynu, w parku Chopina oraz skwerach Doncaster i Salgótarján, świetlną ekspozycję UNIT24 Piotra Ceglarka w oknach nad biurem festiwalu, wystawę „Upcykling w sztuce” w witrynach na alei Przyjaźni, totemy Matyldy Sałajewskiej przy ul. Średniej 1, ławki ENZI przy ul. Zwycięstwa, kolorowe murki LORAKa na alei Przyjaźni czy wystawę „Nauka i Sztuka” Politechniki Śląskiej przy ul. Strzody 2. Z kolei miłośnicy tańca bawili się na After Party w lokalu Pocztowa44 przy ul. Dolnych Wałów 8.
Sobota po brzegi wypełniona była artystycznymi aktywnościami, z których każdy mógł wybrać coś dla siebie. I choć koncert zamknięcia mógłby sugerować, że to już koniec atrakcji w ramach Biennale Gliwice, to przed nami jeszcze ostatni dzień na zachłyśnięcie się sztuką przez duże „Sz”. Jeśli więc przegapiliście dotychczasowe dni festiwalu, to niedziela 6 lipca jest dla Was ostatnią szansą na nadrobienie zaległości. Naprawdę warto!
Zainteresowani? Łapcie pełny program Biennale Gliwice, dostępny w formie bookletu online oraz do pobrania w formie PDF:
(ml)
Informacje o wydarzeniach organizowanych w ramach Biennale Gliwice publikowane są w mediach społecznościowych (Facebook i Instagram: @biennalegliwice) oraz w aplikacji [GAMA] – Gliwickiej Aplikacji Miejskich Aktywności.
Festiwal Biennale Gliwice – Sztuka w mieście, miasto w sztuce jest finansowany z budżetu Miasta Gliwice. Sponsorem głównym wydarzenia jest TAURON, a partnerem strategicznym ORLEN. Rolę partnera głównego pełni Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – GLIWICE Sp. z o.o., Park Zielonej Energii, Huta Łabędy S.A., Centrum Handlowe Europa Centralna, Momentum Leisure oraz ISOVER Saint-Gobain. W gronie partnerów znajdują się również m.in. Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej Sp. z o.o., KAEŚKA – aplikacja mobilna Kolei Śląskich, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach, Śląskie Centrum Logistyki S.A., Śląska Sieć Metropolitalna Sp. z o.o., Park Naukowo-Technologiczny „TECHNOPARK GLIWICE” Sp. z o.o. oraz DOM100_P2 Sp. z o.o. Partnerami wspierającymi są Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach, Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Gliwice Sp. z o.o., Volvo Euro Kas, Fulco System Sp. z o.o. i Qubus Hotel Gliwice.






































