Aktualności | Zieliński i Jendryś Wicemistrzami Europy Weteranów!

Zieliński i Jendryś Wicemistrzami Europy Weteranów!

Zieliński i Jendryś Wicemistrzami Europy Weteranów!

Published: 01.06.2022 / Section: Miasto 

Historyczny sukces odniosła reprezentacja polskich szpadzistów na Mistrzostwach Europy Weteranów, które rozgrywane były w Hamburgu między 25 a 29 maja. Polacy po raz pierwszy w swojej historii sięgnęli po srebrny medal. W drużynie walczyło dwóch szermierzy Piasta Gliwice: Dariusz Zieliński i Marek Jendryś.

Dariusz Zieliński i Marek Jendryś to utytułowani szermierze. Zarówno jako juniorzy, seniorzy, a teraz weterani odnieśli mnóstwo indywidualnych sukcesów. Do Hamburga jednak nie jechali w roli faworytów. Na takie zawody bowiem przyjeżdżają szermierze praktycznie ze wszystkich europejskich krajów i każdy za cel stawia sobie zdobycie medalu. W tych mistrzostwach, łącznie we wszystkich kategoriach wiekowych i broniach, wzięło udział 500 zawodników, którzy wystawili do rywalizacji 98 narodowych drużyn. Droga do finału nie była więc ani krótka, ani łatwa.

Po uzyskaniu kompletu zwycięstw w grupie nad zespołami Węgier (45:36), Holandii (45:31) i Niemiec (45:36), Polacy w meczu o wejście do pierwszej ósemki wygrali bardzo zdecydowanie z zespołem Hiszpanii (45:16), by następnie trafić na dobrze znanego i groźnego rywala – Belgów, z którymi przegrali na ostatnich mistrzostwach. Tym razem Polacy byli skoncentrowani od pierwszej walki (mecz składa się z 9 potyczek) i nie pozwolili przeciwnikowi na rozwinięcie skrzydeł, neutralizując od samego początku najgroźniejszego przeciwnika. Wygrali zdecydowanie 45:29.

W walce o ścisły finał Biało-Czerwoni zmierzyli się z niezwykle silnym zespołem z Włoch, by po zaciętym pojedynku (3 z 4 ostatnich walk zakończyły się remisami) wygrać ostatecznie trzema trafieniami (45:42). W ścisłym finale Polacy musieli uznać już wyższość reprezentacji Francji (27:45), zdobywając ostatecznie srebrny medal.

– Sukces jest niezmiernie cenny, ponieważ jest to pierwszy medal polskiej drużyny szpadowej na Drużynowych Mistrzostwach Europy Weteranów, po 14 latach wcześniejszych niepowodzeń – tak ocenił uzyskany wynik Dariusz Zieliński.

Dariusz Zieliński odebrał jeszcze jedną nagrodę. W cyklu Puchar Europy Weteranów, w przedłużonym sezonie 20019–2021, szpadzista Piasta nazbierał najwięcej punktów i tym samym otrzymał tytuł Weterana Europy w szpadzie w kategorii II.