Zbigniew Rokita spotkał się z czytelnikami

Added: 23.11.2021 / Section:
młody mężczyzna w bluzie z kapturem, z mikrofonem rozmawia z odwróconą tyłem kobietą fot. M. Buksa / UM Gliwice

Pochodzący z Gliwic reporter i pisarz 19 listopada wziął w udział w spotkaniu autorskim na Scenie Forum. Zbigniew Rokita przyciągnął wiele osób, dla których książka „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” była ważną lekturą.

Reporter za wydaną w 2020 roku książkę „Kajś” zdobył Nagrodę Literacką „Nike” 2021 – i to podwójną, bo wygrał zarówno w głosowaniu czytelniczek i czytelników, jak i głosami jury konkursu. Na Scenie Forum Zbigniew Rokita przyznał się czytelnikom, że kiedy zaczynał pracę nad „Kajś”, nie mówił o sobie tak asertywnie jak dziś, że jest Ślązakiem. Obecnie autor uczy się nawet języka śląskiego. Wkrótce pojawi się także tłumaczenie „Kajś” na język śląski.

„Kajś” to opowieść o moim Śląsku i o tym, jak ja go widzę – mówił Zbigniew Rokita.

Dodał, że z początku miał to być znacznie bardziej klasyczny reportaż, jednak autor sam siebie zaproponował jako bohatera książki i wplótł w „Kajś” historię swojej rodziny. Dla gliwickich czytelników była to zatem wyjątkowa lektura – odnaleźli na kartach książki miejsca im dobrze znane, jak Wójtowa Wieś – dzielnica, z której pochodzi Rokita.

„Kajś” to druga książka Zbigniewa Rokity. Wcześniej napisał książkę reporterską „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium”. Obie pozycje ukazały się w wydawnictwie Czarne. Rokita pisze także do gazet, między innymi „Tygodnika Powszechnego”, „Polityki” i „Dziennika Gazety Prawnej”. Specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska.

Spotkanie autorskie zostało zorganizowane w ramach Śląskiego Tygodnia przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach.

dwie osoby rozmawiają na scenie, publiczność na krzesłach
Rozmowę ze Zbigniewem Rokitą poprowadziła Małgorzata Lichecka (fot. M. Buksa / UM Gliwice)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking