Jak się mają miejskie spółki? Gliwicki Klub Sportowy „Piast” SA.

Added: 21.10.2021 / Section:
stadion Piasta Okrzei 20 to miejsce symboliczne i magiczne dla wszystkich fanów piłki nożnej w Gliwicach. Piast Gliwice przez wiele lat rozgrywał tam mecze przyciągające tysiące kibiców. Fot. materiały GKS Piast SA.

Spółki miejskie zajmują ważne miejsce w procesie realizacji zadań publicznych nałożonych na jednostki samorządu terytorialnego. Zakres działalności utworzonych przez miasto spółek jest szeroki. Łączy je jednak wspólny mianownik – ich nadrzędnym celem jest sprawne i nieprzerwane realizowanie zadań służących zaspokajaniu potrzeb gliwiczan. Łączna wartość majątku Gliwic w 17 spółkach na koniec 2020 r. wyniosła blisko 1,3 mld zł. Prezentujemy kolejną część cyklu poświęconego spółkom miejskim – tym razem Gliwicki Klub Sportowy „Piast” SA.

Tradycje Gliwickiego Klubu Sportowego „Piast” SA sięgają 1945 r. W ostatnich latach zdobył złoty, srebrny i brązowy medal Mistrzostw Polski, był też w półfinale Pucharu Polski. Od momentu zdobycia historycznego pierwszego mistrzostwa Polski w 2019 r. Piast Gliwice może nad swoim herbem umieścić białą gwiazdkę, która symbolizuje zdobycie od jednego do czterech tytułów mistrzowskich.
Siedzibą Piasta Gliwice jest Stadion Miejski im. Piotra Wieczorka w Gliwicach mieszczący się przy ul. Okrzei 20. Znajduje się tam boisko o wymiarach 105 × 68 m z podgrzewaną murawą, szatnie, biura pracowników administracji, sala konferencyjna oraz duża strefa VIP, która może pomieścić ponad 200 osób. Trwają prace nad kompleksową modernizacją strefy VIP i przygotowania do stworzenia nowej oferty produktowej dla sponsorów. Trwają też prace nad stworzeniem wirtualnego spaceru po Stadionie Miejskim, dzięki któremu każdy będzie mógł zobaczyć wnętrze siedziby klubu.
Klub rozwija współpracę sponsorską podpisując nowe umowy i przedłużając dotychczasową współpracę. Przed nowym sezonem Piast Gliwice współpracuje z ponad 60 firmami.
Z myślą o przyszłości Piast Gliwice rozwija Akademię Piłkarską i razem z miastem pracuje nad koncepcją utworzenia Akademii Sportowej Gliwice – niedawno w tej sprawie podpisano list intencyjny z Politechniką Śląską. W planach jest utworzenie nowoczesnego ośrodka sportu i rekreacji z funkcją medyczno-rehabilitacyjną dla zawodników
sportów wyczynowych, ale też mieszkańców Gliwic. Piast dba również o swoich fanów. Przed każdym z ligowych spotkań otwarta jest specjalna Strefa Kibica, w której sympatycy Niebiesko-Czerwonych mogą miło spędzić czas, posilić się i zrelaksować przed piłkarskimi emocjami. Na najmłodszych czekają animatorzy oraz szereg atrakcji.
W minionym roku obrotowym GKS „PIAST” SA zanotował zysk w wysokości 9,7 mln zł netto. Miasto Gliwice posiada 66,68% akcji w spółce.
Więcej informacji z życia Piasta Gliwice można znaleźć na stronie piast-gliwice.eu. (mf)

 

Drużyna Piasta Gliwice
Spektakularny powrót do krajowej elity - awans do Ekstraklasy w 2008 r., Mistrz Polski 2018/2019. Fot. A.Ziaja/UM Gliwice
zawodnicy Piasta
Fot. materiały GKS Piast SA.
kibice na trybunach
Piast Gliwice zawsze mógł liczyć na solidny doping i wsparcie najwierniejszych kibiców. Fot. A.Ziaja/UM Gliwice
baner
Drużyna Piasta Gliwice
zawodnicy Piasta
kibice na trybunach
baner

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking