Innowatorzy Śląska 2021

Added: 18.10.2021 / Section:
wręczenie nagród na gali Innowatora Roku fot. M. Buksa / UM Gliwice

Konkurs Innowator Śląska wyróżnia śląskie firmy sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz instytucje badawczo-rozwojowe, kreujące innowacyjny wizerunek regionu i odnoszące sukcesy w opracowaniu własnych technologii, nowatorskich rozwiązań produktowych i usługowych. W tegorocznej, 13. już edycji o zwycięstwo walczyło 20 najlepszych innowacji ze wszystkich zgłoszonych rozwiązań. Laureatów konkursu uhonorowano podczas uroczystej gali, która odbyła się w sobotę, 16 października, w Arenie Gliwice.

Uroczystość uświetnił koncert muzyki śląskich kompozytorów – Wojciecha Kilara, Henryka Góreckiego, Krzysztofa Kobylińskiego – w wykonaniu Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy i Jekateriny Drzewieckiej. Występ ten zorganizowano w ramach festiwalu PalmJazz.

W kategorii mikroprzedsiębiorstwo wyróżniono Magdy2 Studio Projektowe Sp. z o. o. za Dizajn ze sznurka. Laureatem został Maskup Polska za maskup higieniczny – osłonę na twarz i szyję. W grupie małych przedsiębiorców wyróżnienie otrzymało gliwickie EMT-Systems za praktyczne szkolenia techniczne on-line, a główną nagrodę –  ARH+ Centrum Badawczo Rozwojowe za wysokowydajne oprogramowanie sortujące do borówek amerykańskich.

W kategorii średnich przedsiębiorstw wyróżniono i2 Analytical Limited Sp. z o.o. oddział w Polsce za automatyzację procesu oznaczania biochemicznego zapotrzebowania tlenu poprzez wykorzystanie zautomatyzowanej stacji roboczej. Laureatem został BRUK za kostkę brukową VJETRA®. W kategorii instytucja badawczo-rozwojowa wyróżnienie przyznano Wydziałowi Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej za MedShield – system indywidualnej izolacji pacjenta i ochrony personelu medycznego przed zakażeniem SARS-CoV-2. Nagrodzono Główny Instytut Górnictwa za BioCargo – urządzenie do analizy i transportu próbek biologicznych.

Nie zabrakło nagród specjalnych. Wyróżnienie od Polskiej Izby Rzeczników Patentowych otrzymał OBRUM za SJCL 6P – symulator/trenażer dla kierowcy czołgu LEOPARD 2A4. Nagrodę Przewodniczącego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przyznano KSK Developments za dynamiczny, bezprzewodowy, magnetyczny, z potwierdzeniem radarowym czujnik zliczeniowy pojazdów. Nagroda Prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej trafiła do Głównego Instytutu Górnictwa za BioCargo – urządzenie do analizy i transportu próbek biologicznych. Nagrodą Prezesa Zarządu Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej Sp. z o.o. uhonorowano Uniwersytet Śląski za system do efektywnego utleniania krwi, z autorską konstrukcją, materiałem i membraną.

Organizatorem Konkursu Innowator Śląska 2021 był Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej Sp. z o.o. w ramach projektu „Enterprise Europe Network”. Patronat nad wydarzeniem sprawowali m.in. Prezydent Miasta Gliwice, Marszałek Województwa Śląskiego i Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

koncert muzyczny na gali Innowatora Roku
fot. M. Buksa / UM Gliwice
uczestnicy gali Innowatora Roku siedzący w częsci dla publiczności
fot. M. Buksa / UM Gliwice
koncert muzyczny na gali Innowatora Roku
uczestnicy gali Innowatora Roku siedzący w częsci dla publiczności

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking