DOM, który daje NADZIEJĘ

Added: 18.10.2021 / Section:
Dom Nadziei w Łabędach. Budynek Fot. M.Buksa/UM Gliwice

Zakończył się remont i adaptacja budynków przy ul. Głównej przeznaczonych na prowadzenie Katolickiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży "Dom Nadziei" oraz Poradnię Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży uzależnionej od alkoholu i narkotyków. To pierwsza tego typu placówka w Gliwicach. Inwestycja  została dofinansowana kwotą 1,32 mln zł z budżetu miasta.

Dzięki współpracy Miasta, Fundacji „Dom Nadziei” i Rady Dzielnicy Łabędy powstał nowoczesny i funkcjonalny obiekt, który będzie służył potrzebującej wsparcia młodzieży. Do wyremontowanych budynków dawnej Szkoły Podstawowej nr 30 i Gimnazjum nr 19 przy ul. Głównej 30 przeniesiony został Katolicki Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy „Dom Nadziei” oraz administracja Fundacji. W obiekcie znajduje się także poradnia zdrowia psychicznego i hostel dla osób po zakończonej terapii stacjonarnej. Całodobową pomoc znajdą tam młodzi ludzie, którzy pobłądzili na wczesnym etapie swojego życia, borykają się z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków czy innych uzależnień behawioralnych, którzy potrzebują wsparcia i terapii. Opiekę nad nimi sprawować będą pracownicy Fundacji „Dom Nadziei”, której w 2017 r. Miasto Gliwice przekazało budynki. Nieruchomość została wydzierżawiona na rzecz Fundacji „Dom Nadziei” na 30 lat.
Dobry pomysł i dobrze przemyślane, konkretne działania mają to do siebie, że zawsze kończą się sukcesem. Sukces jest tym bardziej pewny, gdy pomysłodawca zwróci się do życzliwych osób, przedstawi pomysł i zadeklaruje swoje zaangażowanie. Tak było w tym przypadku. Gratuluję i dziękuję za tę inicjatywę, której wagi nie sposób przecenić. Mam nadzieję, że wiele młodych osób, które potrzebują wsparcia skorzysta z pomocy Domu Nadziei w Łabędach – mówił podczas uroczystego otwarcia ośrodka prezydent Gliwic Adam Neumann. W wydarzeniu udział wzięła również m.in. zastępca prezydenta Ewa Weber i wiceprzewodnicząca Rady Miasta i przewodnicząca Rady Dzielnicy Łabędy Krystyna Sowa.

Miasto Gliwice wsparło to przedsięwzięcie kwotą powyżej 1,3 mln zł. Miałam przyjemność na bieżąco obserwować, jak ksiądz Bogdan Peć z wielkim zaangażowaniem tworzy ten wyjątkowy ośrodek. Jestem przekonana, że to miejsce da młodym ludziom szansę na nowe życie – powiedziała Ewa Weber.

Po zwiedzeniu obiektu goście mieli okazję zobaczyć występ młodzieży z Domu Nadziei, która zaprezentowała spektakl „Noc Kupały” w reżyserii Justyny Masłowskiej-Kosteckiej.
Adaptacja na potrzeby ośrodka rozpoczęła się na początku 2019 r., a zakończyła we wrześniu br. Podczas gruntownego remontu obiektów pracom poddano 1888 m2 powierzchni. Budynki Domu Nadziei przeszły kompleksową naprawę dachu, wyburzono część pomieszczeń, wymieniono wszystkie instalacje, wybudowano nowe łazienki, zamontowano windę, klimatyzatory i okna połaciowe. Dodatkowo kupiono wyposażenie do poradni zdrowia psychicznego, działu farmacji, kuchni, pralni, siłowni, sal pacjentów oraz pomieszczeń do terapii indywidualnej i grupowej. W obiekcie wyznaczono sale spotkań oraz terapii indywidualnych i grupowych, kaplicę pw. Matki Bożej z La Salette i Św. Józefa, zorganizowano pomieszczenia sanitarne.
W budynku A, o powierzchni 1350 m2 ulokowano pralnię z suszarnią i pomieszczeniem konserwatora. Na piętrze powstała rejestracja Poradni Zdrowia Psychicznego, Izba Przyjęć PZP i pokoje lekarskie, gabinet zabiegowy wraz z poczekalnią, łazienki dla personelu i pacjentów,  pokój przyjęć, pomieszczenie socjalne, kuchnia, zmywalnia, magazyn produktów suchych, pomieszczenie chłodziarek, pomieszczenia do przechowywania i dezynfekcji, magazyn i obieralnia warzyw, jadalnia, kaplica, winda, serwerownia i klatka schodowa. Na piętrze przygotowano 11 sal 2, 3 i 4 osobowych i salę rekreacyjną dla pacjentów, pokój socjalny dla terapeutów oraz szereg pomieszczeń porządkowych. Na poddaszu ulokowano salę terapii grupowej, pokoje terapii indywidualnej, pomieszczenia farmaceutyczne i magazynowe oraz salę komputerową, kotłownię i centralną wentylację.
W budynku B, o powierzchni  462 m2, wydzielono piwnicę z trzema pomieszczeniami magazynowymi i serwerownię, na piętrze salę do muzycznej i teatralnej terapii zajęciowej, łazienki przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, pomieszczenie porządkowe, oraz zaplecze kuchenne. Na piętrze znajduje się sekretariat, pokój dyrektora, biuro, pomieszczenia gospodarcze, poczekalnia i toaleta dla personelu, a na poddaszu: pokoje gościnne (łącznie dla 6 osób) wraz z garderobą i łazienką.
W budynku C, najmniejszym, o pow. 76 m2, zaadaptowano salę gimnastyczną z siłownią, szatnie i łazienki. W ośrodku jest miejsce dla 30 pacjentów.
Przystosowanie obiektów na potrzeby podopiecznych Fundacji „Dom Nadziei” kosztowało ponad 5 mln zł. Miasto Gliwice przekazało na ten cel 1,32 mln zł.
Dotychczas na terenie Gliwic nie było placówki, która oferowałaby kompleksową pomoc dzieciom i młodzieży uzależnionej od środków psychoaktywnych. To bardzo ważna pomoc, dlatego Miasto wsparło  inwestycję. W 2020 r. kwotą 1,26 mln zł z budżetu miejskiego zostały dofinansowane prace modernizacyjno-adaptacyjne i zakup wyposażenia. W 2021 r. miasto przekazało jeszcze 60 tys. zł. na ochronę przeciwpożarową.
To było bardzo istotne wsparcie. Dzięki niemu będziemy mogli w godnych warunkach pomagać młodzieży. A potrzebujących nie brakuje – liczba osób chorych psychicznie wzrasta, coraz częściej są to młode osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, gier komputerowych, hazardu czy telefonów. W naszym regionie nie ma drugiej tego typu poradni, jestem przekonany, że będziemy dużym wsparciem nie tylko dla Śląska, ale całego kraju – mówi ks. Bogdan Peć, Misjonarz Świętej Rodziny, psychoterapeuta i specjalista terapii uzależnień.
Fundacja „Dom Nadziei” pomaga dzieciom i młodzieży uzależnionej od substancji psychoaktywnych oraz chorej psychicznie. Fundacja posiada kontrakt z NFZ na leczenie uzależnionych dzieci i młodzieży. Organizuje też konferencje naukowe poświęcone ryzykownym zachowaniom wśród młodzieży oraz kampanie społeczne dotyczące uzależnień. Każdego roku pomaga około 600 osobom. (mf)

 

 

 

Wnętrze Domu Nadziei w Łabędach
Fot. M.Buksa/UM Gliwice
Schody - klatka schodowa Dom Nadziei
Fot. M.Buksa/UM Gliwice
Pomieszczenie w Domu Nadziei
Fot. M.Buksa/UM Gliwice
Prezydent Gliwic Adam neumann, ksiądz Bogdan Peć i naczelnik Wydziału Zdrowia Agnieszka Paszta
Fot. M.Buksa/UM Gliwice
Wnętrze Domu Nadziei w Łabędach
Schody - klatka schodowa Dom Nadziei
Pomieszczenie w Domu Nadziei
Prezydent Gliwic Adam neumann, ksiądz Bogdan Peć i naczelnik Wydziału Zdrowia Agnieszka Paszta

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking