Profil zaufany potwierdzisz także w Powiatowym Urzędzie Pracy

Added: 14.10.2021 / Section:
baner

Profil zaufany to bezpłatna metoda uwierzytelnienia (podpisywania) obywateli w systemach e-administracji (np. ePUAP, CEIDG, ZUS, Urząd Skarbowy oraz urzędy gmin, powiatów, województw i centralnej administracji rządowej). Pozwala na znaczne ułatwienie podczas załatwiania wielu spraw administracyjnych drogą elektroniczną, bez konieczności wychodzenia z domu, przez 24 godziny na dobę oraz z dowolnego miejsca.

Każdego dnia profil zaufany zakłada wiele  osób. Większość z nich robi to za pośrednictwem bankowości elektronicznej. To najszybszy i dla wielu najłatwieszy sposób, ale nie jedyny.

Można również uzyskać profil zaufany poprzez wypełnienie internetowego wniosku, a później potwierdzenie go w jednym z punktów potwierdzających. Takie punkty działają między innymi w urzędach gmin, starostwach powiatowych, oddziałach NFZ, ale i np. w placówkach pocztowych. Od września tego roku profil zaufany można także potwierdzić w PUP w Gliwicach.

Jak to zrobić?

Osoby posiadające już konto na portalu ePUAP muszą zalogować się tam i złożyć wniosek o potwierdzenie profilu zaufanego, korzystając z zakładki "Moje profile zaufane". Osoby nie posiadające jeszcze konta na portalu ePUAP muszą wybrać opcję "Zarejestruj się". Następnie należy wybrać się do jednego z punktów potwierdzających profil zaufany.

Szczegółowe informacje o tym, jak korzystać z e-administracji oraz wykaz spraw, ktore można załatwić elektronicznie w Urzędzie Miejskim w Gliwicach można znaleźć na stronach Biuletynu Informacji Publicznej UM.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking