Niezwykłe więzi

Added: 04.10.2021 / Section:
grafika

Zwierzęta domowe od zawsze towarzyszyły ludziom tworząc z nimi nierozerwalną więź. Są przyjaciółmi, ratownikami, terapeutami, obrońcami lub po prostu – kochają i pozwalają się kochać. Jaką rolę odgrywają w naszym życiu na co dzień?

Przyjaciel człowieka

Bezinteresowność i oddanie czyni zwierzę najlepszym przyjacielem człowieka. Najbardziej popularnymi przyjaciółmi ludzi są psy i koty, jednak inne zwierzęta, takie jak konie, kaczki czy papugi również mogą stać się nieodłącznymi towarzyszami życia. Wspólne spacery, obowiązek karmienia i odpowiedzialność za pupila sprawiają, że - szczególnie u dzieci - rośnie poczucie obowiązku, odpowiedzialności za przyjaciela. Jednak wpływ roli zwierząt na  codzienne funkcjonowanie człowieka często jest znacznie większy - bywa, że mocno ułatwiają, a nawet ratują nam życie.

Zwierzę - „terapeuta”

Zooterapia czyli obcowanie i ćwiczenia ze zwierzętami powodują znaczną poprawę stanu zdrowia dzieci i dorosłych dotkniętych różnymi schorzeniami psychicznymi i fizycznymi. W Polsce najczęściej stosowana jest hipoterapia - z udziałem koni, dogoterapia – z wyszkolonymi psami, felinoterapia – z kotem oraz onoterapia – terapia z osłem. Dzięki niezwykłej cierpliwości zwierząt, ich wrażliwości oraz towarzyskości, osoby poddawane terapii łatwiej się rozluźniają, koncentrują, nabierają pewności siebie, walczą z lękami, a także wzmacniają kondycję i poprawiają koordynację ruchową.

Psy przewodnicy

Do normalnego funkcjonowania ludzie potrzebują zmysłów. Niepełnosprawności związane z ich zaburzeniem często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Z pomocą przychodzą psy przewodnicy, które odpowiednio przeszkolone mogą stać się uszami, oczami czy dłońmi swojego pana. Pomagają się przemieszczać, omijać przeszkody, potrafią wezwać pomoc czy przynieść dany przedmiot. Dzięki nim niepełnosprawni mogą komfortowo i bezpiecznie korzystać z życia.

Pomoc przy pracy

Zanim popularne stały się samochody i inne środki transportu, do przemieszczania się wykorzystywano zwierzęta – konie, wielbłądy czy psy. Innym przykładem pracy zwierząt była gołębia poczta czyli przekazywanie wiadomości za pomocą gołębi pocztowych, których praca stanowiła niezbędny środek łączności między miastami i państwami. Ptaki drapieżne (m.in. sokoły i jastrzębie) wciąż wykorzystuje się do płoszenia innych ptaków żerujących w pobliżu lotnisk. Zapobiega to ewentualnym wypadkom samolotów. Wielkoszczury po odpowiedniej tresurze potrafią odnaleźć niektóre materiały wybuchowe, psy służbowe pomagają w pracy policji tropiąc ślady i wyczuwając zagrożenie, a psy pasterskie bronią stada zwierząt przed drapieżnikami. 

Obecność zwierząt w życiu ludzi przynosi wiele pożytku zarówno w kwestii samopoczucia i zdrowia, jak i wykonywania codziennych, nieraz niezbędnych do dobrego funkcjonowania obowiązków. Dzisiaj na całym świecie obchodzony jest Dzień Zwierząt, który ma na celu uświadomienie ludziom, że zwierzę to istota żywa. Zwracana jest także uwaga społeczeństwa na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk. (asp)

 

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking