Głowy do góry! Po 90 latach Zeppelin znów nad Gliwicami

Added: 10.09.2021 / Section:
przelot Zeppelina ZF fot. materiały GRupy ZF

Pierwszy raz wielki powietrzny sterowiec zasilany pięcioma dieslowskimi silnikami Maybacha (każdy o mocy 530 koni) pokazał się nad Gliwicami w 1929 roku. Za drugim razem, 5 lipca 1931 r., długi na 230 metrów „Graf Zeppelin” nie tylko przelatywał, ale i widowiskowo lądował w naszym mieście, dysponującym wtedy jedynym w tej części ówczesnych Niemiec lotniskiem mogącym przyjąć maszynę o długości ponad dwóch boisk piłkarskich. Trzeci przelot „cygara” – Zeppelina ZF – nad Gliwicami szykuje się 11 września w ramach wydarzenia organizowanego przez Grupę ZF.

Światowy lider rozwiązań technologicznych dla branży motoryzacyjnej, tworzonych m.in. w swoich centrach inżynieryjnych i zakładach produkcyjnych w Polsce, promuje w ten sposób strategię rozwoju mobilności nowej generacji pod hasłem „Next Generation Mobility. NOW”. Polska trasa Zeppelina ZF rozpocznie się w sobotę 11 września w Katowicach. Tego dnia sterowiec będzie latał również na Gliwicami, a w kolejnych dniach nad Częstochową (12 września), Bielskiem-Białą i Czechowicami-Dziedzicami (14 września) oraz Wrocławiem (15–16 września).

Trasę przelotu będzie można śledzić w czasie rzeczywistym w serwisie FlightRadar24, wpisując numer indentyfikacyjny „DLZNT”. Więcej informacji na temat Zeppelina znajduje się na stronie zf.com/pl/zeppelin oraz na Facebooku www.facebook.com/zfgroup.polska

sterowiec nad Gliwicami
5 lipca 1931 r. Wizyta sterowca „Graf Zeppelin” na lotnisku w Gliwicach (Oberschlesien Flughafen Gleiwitz). Efektowne lądowanie oraz pokazy lotnicze, które towarzyszyły temu wydarzeniu, oglądało około 200 tys. widzów.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking