Bojkowski Wrzesień

Added: 31.08.2021 / Section:
baner

W środę, 1 września, o godz. 4.45 na cmentarzu parafialnym w Bojkowie odbędzie się alert przy grobach Westerplatczyków, który zainauguruje „Bojkowski wrzesień”. Wydarzenie od 2017 odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice. Tegoroczne obchody odbędą się pod hasłem „Westerplatte 1939-2021”.

Każdego roku w Bojkowie obchodzone są uroczystości poświęcone Westerplatczykom. Jak co roku rozpoczną się 1 września alertem na upamiętniającym dwóch żołnierzy walczących na Westerplatte – chor. Edwarda Szewczuka i kpr. Michała Plewaka, spoczywających na bojkowskim cmentarzu parafialnym przy ul. Spacerowej. Wrześniowe obchody w Bojkowie mają też utrzymać pamięć o  wybuchu II wojny światowej oraz uwrażliwić młode pokolenie na pamięć o ludziach zasłużonych, którzy byli związani z ziemią gliwicką.
Na Bojkowski Wrzesień zaprasza Rada Dzielnicy Bojków, Rodziny Westerplatczyków z Bojkowa, Szkoła Podstawowa nr 8 w Gliwicach, Parafia NMP, MDK, OSP Bojków, Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej im. gen. J. H. Dąbrowskiego, Fundacja im. Grupy Operacyjnej „Śląsk” 1939, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej WST na Westerplatte oraz  skauci Europy i Drużyna Gliwicka św. Jerzego.

Plan wydarzeń:
Środa, 1 września
godz. 4.45 - cmentarz parafialny w Bojkowie; Alert przy grobach Westerplatczyków - chor. Edwarda Szewczuka i kpr. Michała Plewaka.
godz. 8.00 - kościół pw. Narodzenia NMP w Bojkowie- msza św. w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej w intencji: o pokój na świecie i życie  wieczne dla bohaterskich obrońców naszej Ojczyzny oraz ludności cywilnej, która zginęła w następstwie działań wojennych.
Piątek, 3 września
godz. 13.00 - facebook: Westerplatczycy z Bojkowa- otwarta transmisja on-line" Obrońcy Westerplatte- najnowsze wyniki badań" wykład Wojciecha Samóla, kustosza Działu Naukowo--Edukacyjnego Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku.
Środa, 15 września
godz. 17.30 - kościół pw. Narodzenia NMP w Bojkowie- msza św. w przeddzień 82. rocznicy Golgoty wschodu- tragedii Polaków na terenach wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej, w intencji żyjących i zmarłych Kresowian i ich potomków.
Sobota, 25 września
godz. 16.00 - Scena Bojków. Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach Bojkowie, ul. Parkowa 5 spektakl z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego pt. " Gołąbek niepokoju...".
W roli głównej uczniowie klasy VII b Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach Bojkowie. Scenariusz na podstawie książeczki" Gołąbek niepokoju" autorstwa Kazimierza Szymeczko, reżyseria Adam Walczak. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa edukacyjna Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wskazany jest kontakt z nr. tel. 32/232-93-24 (do dnia 20 września).
Z okazji Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w 100- lecie urodzin poety zainaugurowany zostanie konkurs poetycki dla młodzieży z dzielnicy Bojków. Finał odbędzie się późną jesienią, podczas slamu poetyckiego. (mf)

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking