Wyruszył Solar Rejs 2021

Added: 05.07.2021 / Section:
uczestnicy rejsu na jachcie fot. materiały organizatora

W sobotę z Mariny – portu w Gliwicach wypłynął jacht "Wrzaskun" z nietuzinkową załogą. W rejsie bierze udział młodzież niepełnosprawna – niewidoma lub słabowidząca oraz uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej "Tęcza" przy Fundacji "Różyczka". Nad wydarzeniem patronat honorowy objął Prezydent Gliwic.

Rozpoczęty 3 lipca Solar Rejs 2021 trwa cztery tygodnie i jest podzielony na cztery etapy. W dwóch pierwszych biorą udział żeglarze Śląskiego Yacht Clubu z rodzinami, w trzecim młodzież niewidoma i niedowidząca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chorzowie, a w czwartym uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” przy Fundacji „Różyczka”.

Niepełnosprawni uczestnicy rejsu spędzają razem wiele godzin, wspólnie przygotowują posiłki, przezwyciężają swoje lęki i bariery. Te aktywności, stanowiące formę terapii zajęciowej, wzbogacają ich w nowe doświadczenia i pozwalają im rozbudowywać umiejętności społeczne – mówi Wojciech Kotylak, terapeuta i opiekun na Warsztatach Terapii Zajęciowej „Tęcza”.

Trasa rejsu wiedzie przez Kanał Gliwicki i Odrę. Celem są Dni Morza 2021 w Szczecinie. Po drodze zaplanowano noclegi w stanicach żeglarskich lub pod namiotami. Jacht DZ-850 „Wrzaskun” ma napęd elektryczny zasilany słońcem i silnik zasilany bateriami ładowanymi z ogniw fotowoltaicznych.

Chcemy w ten sposób zintegrować osoby niepełnosprawne ze środowiskiem i kulturą żeglarską. Podczas rejsu zaplanowano postoje, w portach i przystaniach na szlaku wodnym, w trakcie których organizowane będą m.in. koncerty, wykłady oraz spotkania z osobami niepełnosprawnymi i żeglarzami. Rejs to również dobry sposób wspierania idei otwarcia się Polski na sieć dróg wodnych Europy. Dodatkowym elementem jest promocja niekonwencjonalnego sposobu żeglugi o napędzie elektrycznym – mówi Grzegorz Kuźniak, komandor Śląskiego Yacht Clubu działającego przy Politechnice Śląskiej, który jest organizatorem rejsu.

Uczestnikom wyprawy życzymy pomyślnych wiatrów i stopy wody pod kilem!

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking