Lekkoatleci dawali z siebie wszystko

Added: 14.06.2021 / Section:
rzucająca oszczepem fot. A. Oksztul

20 godzin zmagań, prawie 1000 osobostartów. W miniony weekend Gliwice stały się lekkoatletyczną stolicą regionu! Na stadionie przy ul. Syriusza zorganizowano Mistrzostwa Śląska Seniorów, Juniorów U20 i Juniorów U18. Udział wzięło ponad 700 zawodniczek i zawodników z 33 klubów. Rozegrano ponad 100 konkurencji lekkoatletycznych obejmujących różne kategorie wiekowe, w tym tak atrakcyjne dla kibiców skoki o tyczce czy bieg z przeszkodami na 3000 metrów z rowem wodnym.

Mistrzostwa zdominowały dwa kluby: CKS Budowlani Częstochowa i AZS AWF Katowice. Ich reprezentanci zdobyli łącznie aż 61 medali, w tym 15 i 11 tytułów Mistrza Śląska. Lekkoatleci Piasta też mocno zaznaczyli swoją obecność. Gliwiczanie łącznie zdobyli 9  medali, w tym cztery złote, dwa srebrne i trzy brązowe, co dało im 8. miejsce w klasyfikacji na 33 kluby.

Dwa tytuły Mistrzyni Śląska wywalczyła Wiktoria Drózd. Pierwszy w pchnięciu kulą w kategorii wiekowej U20 za rzut na odległość 10,23 m, drugi za rzut dyskiem na odległość 39,38 m. – Z kuli jestem zadowolona. To był mój najlepszy rezultat w tym roku. Jest więc progres  w porównaniu do poprzednich  zawodów. Myślę, że ten rezultat mógłby być jeszcze lepszy, gdyby nie pogoda. Trochę się ślizgałam na kole. W dysku natomiast mogło być lepiej. Liczyłam na rzut ponad 40-metrowy, ale też aura nie była korzystna – komentowała Drózd.

Największą wygraną tych mistrzostw jest Gabriela Prusko. Lekkoatletka Piasta z czasem 2,18.12 s zwyciężyła w biegu na 800 metrów w kategorii U20. – Celowałam w medal, ale bardziej nastawiałam się na brąz, a jest pierwsze miejsce. W sobotę startowałam na 400 metrów i choć zrobiłam rekord życiowy, to nie byłam z tego zadowolona. Chciałam się zrehabilitować i udało się. Dałam z siebie wszystko, mam nowy rekord życiowy, który daje mi kwalifikację na Mistrzostwa Polski  – mówiła uradowana Gabi Prusko.

Czwarty złoty medal na tych zawodach, także na dystansie 800 metrów, wybiegał Dawid Mysiuk. Lekkoatleta Piasta pokonał tę odległość w czasie 2,03.82 s. Mysiuk wybiegał też brąz na 400 metrów z czasem 53,89 s.

Mistrzem Śląska został również Mateusz Tomaszek w skoku wzwyż. Ze względu jednak na zbyt małą liczbę startujących w tej konkurencji i w tej kategorii wiekowej, nie można go zaliczyć do klasyfikacji generalnej. Tomaszek startował również w skoku w dal. Odległość 5,97 m dała mu tytuł Wicemistrza Śląska. Także drugie miejsce w kategorii U18 na tych zawodach zajęła Oliwia Hałka (bieg na 3000 m).

Brązowe medale odebrali  Mikołaj Mrózek , który biegał na 110 m przez płotki (16,67 s) oraz Patrycja Hruzik, która rzuciła oszczepem na odległość 29,61 m. W trójskoku kobiet Magdalena Pecia wyskakała odległość 10,73 m, co dało jej czwarte miejsce.

Kolejne zawody LA w Gliwicach już we wrześniu. Wtedy na stadionie przy ul. Syriusza zostanie rozegrany m.in. Memoriał Zenona Sęka.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking