Aktualności | Poznajemy linoryt

Poznajemy linoryt

Poznajemy linoryt

Published: 11.06.2021 / Section: Kultura 

Linoryt to technika graficzna, która polega na żłobieniu wzoru odbijanego później na papierze albo tkaninie. Brzmi interesująco? Muzeum w Gliwicach zaprasza na warsztaty z druku wypukłego!

W sobotę 19 czerwca w ogrodzie Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) w dwóch grupach – o godz. 10.00 i 13.00 – rozpoczną się warsztaty linorytu. Będzie można stworzyć własną grafikę na torbie lub koszulce. Motywem przewodnim pierwszego spotkania linorytniczego będzie secesja. Poprowadzi je artystka Ewelina Szostakiewicz. Zapisy są prowadzone telefonicznie pod numerem 783 560 006. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Co trzeba zabrać ze sobą na warsztaty?

  • Dwa dłutka do linorytu: jedno o końcówce półokrągłej i drugie o końcówce w kształcie litery „v”,
  • a także element odzieży, na którym zostanie odbita grafika.

Uwaga! Tkanina nie powinna być elastyczna. Linoleum, w którym będą żłobione wzory, papier graficzny, kalkę kopiującą, gumowe wałki do nakładania farby i drewniane łyżki do wykonywania odbitek zapewnia organizator.

Warsztaty linorytnicze towarzyszą prezentowanej w Willi Caro i Czytelni Sztuki wystawie czasowej „Młoda Polska”.

Prowadzony przez Muzeum w Gliwicach cykl warsztatów linorytniczych to okazja, by w sposób praktyczny poznać sztukę grafiki warsztatowej, rozwijać artystyczne zdolności i pasje. Uczestnicy zajęć będą mogli nabyć wiedzę i umiejętności pozwalające na samodzielne wykonanie linorytów. Przy okazji przybliżymy historię techniki graficznej, jaką jest linoryt, nie zabraknie też grafik artystycznych, znajdujących się w zbiorach Muzeum w Gliwicach. Cały cykl dedykujemy pamięci gliwickiego artysty-grafika Konstantego Teodorowicza i jego żony Danuty Marii Teodorowicz. Przekazała ona w darze naszemu Muzeum matryce linorytnicze autorstwa Konstantego Teodorowicza – mówi Ewa Chudyba z Muzeum w Gliwicach.

(mm