377 wydarzeń w 366 dni, czyli muzealne podsumowanie roku

Added: 31.12.2020 / Section:
kolaż zdjęć z wielu wydarzeń

To był rok trudnych i nieoczekiwanych wyzwań – jednak nawet w czasie pandemii Muzeum w Gliwicach nie traci ducha i nie oddaje pola.  Choć rok 2020 liczył 366 dni, w Muzeum zorganizowano łącznie aż 377 wydarzeń, w tym 178 on-line.

Przygotowano 9 wystaw, w tym 6 stacjonarnych i 3 plenerowe, przeprowadzono ponad 250 lekcji dla grup szkolnych i przedszkolnych – stacjonarnych, wyjazdowych i on-line, organizowano warsztaty, spotkania i promocje książek.

Wśród wydarzeń on-line na szczególną uwagę zasługuje 48 filmów zrealizowanych przez Muzeum i opublikowanych na muzealnym kanale You Tube, filmów o różnorodnej tematyce, w tym 3 wernisaże wystaw:

  • „Żyć ze sztuką. Porcelana Rosenthal. Dar Wolfganga Domogalli dla Muzeum w Gliwicach” – realizowanej w Willi Caro,
  • „Chmura” w Czytelni Sztuki
  • „Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80.” - w ruinach teatru Victoria.

Na YT znaleźć też można cykl filmowy  „Muzeum (się) kręci!”, złożony z 8 odcinków, w których muzealnicy opowiadają o zabytkach i ważnych wydarzeniach, które zmieniły oblicze Gliwic. Wyprodukowano też 3 warsztaty filmowe w ramach cyklu „Artystyczne praktyki w mieście techniki”, każdy odcinek poświęcony innej technice artystycznej: ebru, monotypii i pozłotnictwu. I co jest wielką zaletą tej formy – filmy są cały czas dostępne, i można do nich wracać.

Oprócz tego na muzealnym kanale YT umieszczono też 18 lekcji filmowych on-line: dwie z nich – „Analiza dzieła sztuki” i „Mamut – zwierzęta epoki lodowcowej” – osiągnęły zawrotne liczby odpowiednio prawie 8 tys. i ponad 1,5 tys. odsłon. Nie można też zapomnieć o 4 prelekcjach on-line w ramach XVIII Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego pt. „Szobiszowice – inkubator nowoczesnego miasta”,  filmach dotyczących projektu „Wirtualnych wystaw wiele...w Muzeum w Gliwicach”, czy trzech osobnych filmach obejmujących 3 dni wystąpień w ramach konferencji on-line „Rok 1920 na Górnym Śląsku” zrealizowanej przez Muzeum w Gliwicach i Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.

Na muzealnym kanale YT odbyły  się też 3 premiery wydanych w tym roku przez Muzeum książek:

  1. „Gliwicka opozycja 1976–1990. Relacje świadków i uczestników” – przygotowana wspólnie przez Muzeum w Gliwicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, z merytoryczną pomocą katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wydawnictwo wieńczy szereg realizowanych przez Muzeum działań upamiętniających obchody 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność”.
  2. „Kontynuatorzy tradycji Wielkiej Awangardy w fotografii polskiej w drugiej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku” autorstwa Krzysztofa Jureckiego, wydana w serii Czytelnia Sztuki – Muzeum w Gliwicach. Książka w listopadzie, w ramach 30 Miesiąca Fotografii w Bratysławie,  uznana została za jedną z dwóch najlepszych publikacji w kategorii Fotografia Historyczna,
  3. „W obronie krzyża. Protest w Gliwicach w 1960 roku” – autorstwa Adama Dziuroka i Bogusława Tracza, wydaną przez Muzeum w Gliwicach i Instytut Pamięci Narodowej.

Na YT transmitowano też na żywo koncert patriotyczny z okazji Święta 3 Maja. Koncert można tam dziś zobaczyć, podobnie jak filmy reklamujące Dom Pamięci Żydów Górnośląskich – dwie wersje: polsko- i angielskojęzyczną. W „najmłodszym” Oddziale odbyła się w październiku uroczystość wręczenia medali Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata (hebr. ‏חֲסִידֵי אֻמּוֹת הָעוֹלָם‎ Chasid Umot ha-Olam) – najwyższego izraelskiego odznaczenia cywilnego nadawanego nie-Żydom, przyznawanego przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie. Gospodarzem uroczystości byli ambasador Izraela w Polsce oraz prezydent Gliwic. Uhonorowanych medalem zostało troje Sprawiedliwych: śp. Stefania i Jan Buchałowie oraz śp. siostra Zofia Szczygielska.

Możemy powiedzieć, że gliwiccy muzealnicy dokonali też w 2020 roku udanego abordażu na świat wirtualny, tworząc tam swój własny przyczółek. 23 października, dzięki uzyskaniu dotacji Narodowego Centrum Kultury i MKiDN w wysokości 70 tys. zł na realizację projektu „Wirtualnych wystaw wiele...”  - uruchomiona została nowa podstrona „Twoja wirtualna wystawa” – obejmująca trójwymiarowe sale wystawiennicze i muzealne zbiory w postaci cyfrowej: zdigitalizowane jako wysokiej jakości fotografie bądź jako skany 3D, zawierająca wiele materiałów edukacyjnych. Dzięki nowej podstronie zabytki Muzeum w Gliwicach, których w wirtualnych magazynach jest już ponad tysiąc, są na wyciągnięcie ręki i kliknięcie myszką – o każdej porze. Podstrona „Twoja wirtualna wystawa” pozwala nie tylko aranżować cyfrowe ekspozycje, ale także prowadzić różne formy działań edukacyjnych w przestrzeni on-line.

A co czeka nas w nadchodzącym Anno Domini 2021? Z końcem stycznia otwarte zostaną dwie nowe wystawy, które przygotowano w Willi Caro ”– na pierwszym piętrze zaprezentowane zostaną obrazy i prace Rafała Malczewskiego i Antoniego Wieczorka w ramach wystawy „Fedruję śląski krajobraz...”, a w Czytelni Stuki – „Śląsk w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka”. Kuratorem obydwu wystaw jest  Marek Meschnik – historyk sztuki. Mamy też bardzo dobrą wiadomość dla zakochanych w porcelanie Rosenthal. W nowej aranżacji wystawa będzie czekać na zwiedzających do momentu, aż po pandemii nie będzie już śladu. W styczniu czekają nas także inne premiery. Po pierwsze – premiera płyty z koncertem skomponowanym w 2013 roku na zamówienie Grzegorza Krawczyka, dyrektora Muzeum w Gliwicach, przez Aleksandra Nowaka, pod tytułem „Dziennik zapełniony w połowie…” na wiolonczelę, perkusję i smyczki. Utwór, w wykonaniu Orkiestry Kameralnej AUKSO, nagrany został w studio Akademii Muzycznej w Katowicach pod dyrekcją Marka Mosia. Premierę będzie mieć także nowy cykl wykładów, które przygotowane zostały w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich – „Mistrz i Małgorzata”. Jego prowadzącymi będą Sławomir Pastuszka i Małgorzata Płoszaj. Dowiemy się między innymi,  skąd górnośląscy Żydzi wzięli swoje nazwiska, kim był Abraham Muhr, górnośląski król żydowski,  trafiamy do sklepu Arthura Timendorfera przy Polnischestrasse 21 w niemieckim Pless, a także poznamy historię Salo Brauera – górnośląskiego karczmarza wagabundy i jego rodziny.

A tuż po Nowym Roku – od 7 stycznia są zaplanowane ferie z Gliwicami i naszym Muzeum – w trakcie zajęć on-line tym razem będziemy podejmować wątki bliskie współczesności  – opowiemy o o współczesnych bohaterach, którzy właśnie tu, w Gliwicach, tworzyli zręby Solidarności i walczyli z komunistycznym zniewoleniem. Opowiemy też o szczególnie ważnym w powojennej historii Gliwic wątku Kresowian, którzy przynieśli ze sobą i zaszczepili w mieście cząstkę Kresów, a także – na zrębie kadry i studentów Politechniki Lwowskiej – stworzyli Politechnikę Śląską. Podczas zajęć dowiemy się między innymi, czy możliwe jest spacerować ulicami Gliwic, będąc jednocześnie… we Lwowie.  (materiały organizatora)
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking