„Gliwicka opozycja”

Added: 08.12.2020 / Section:
banner z książką i tablicą

W niedzielę, 13 grudnia, w niechlubną rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, zapraszamy na wirtualną premierę książki „Gliwicka opozycja 1976–1990. Relacje świadków i uczestników” wydanej przez Muzeum w Gliwicach i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. O godzinie 12.00, na muzealnym kanale YouTube udostępniona zostanie rozmowa poświęcona gliwickiej opozycji.

O książce rozmawiać będą dr Bogusław Tracz, Karol Chwastek - redaktorzy publikacji i Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach. Gliwice były w ostatniej dekadzie PRL jednym z najważniejszych ośrodków opozycji i oporu społecznego w całym województwie katowickim, a niektóre osoby z opisanych w książce środowisk odegrały również ważną rolę w skali ogólnopolskiej, a po 1989 r. pełniły najważniejsze funkcje państwowe i samorządowe.

W niedzielę, 13 grudnia także o godzinie 12.00, pod tablicą upamiętniającą Władysława Suleckiego, posadowioną na terenie dawnej KWK , złożymy wraz z przedstawicielami Prezydenta Miasta i Samorządu Miasta Gliwice kwiaty i zapalimy znicze. Władysław Sulecki, wspaniały Polak i gliwiczanin, patriota, robotnik, człowiek niezłomniej wiary, który od lat 60. XX wieku czynnie walczył z komunistycznym zniewoleniem. Był współzałożycielem pierwszych w powojennej Polsce, powstałych w 1978 r., Wolnych Związków Zawodowych Górnego Śląska, które przygotowały grunt pod narodziny fenomenu Solidarności. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w uroczystości w Nowych Gliwicach. Osoba Władysława Suleckiego godna jest najwyższego szacunku. Odsłonięcie w 2014 roku poświęconego mu pomnika zainicjowało wieloletni projekt Gliwicka Opozycja 1945 – 1990. Jego uwieńczeniem jest prezentowana właśnie książka. Chcemy chronić pamięć o działalności gliwickich opozycjonistów, aby była nie tylko słowem wyrytym w kamieniu, ale przede wszystkim w naszej indywidualnej i zbiorowej pamięci, pomagając odróżniać dobro od zła, ziarno od plewy – powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach. (materiały organizatora)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking