Scena Bojków zaprasza

Added: 21.10.2020 / Section: / pdf
scena w MDK w Bojkowie Fot. materiały MDK w Gliwicach

Wiosną tego roku zakończył się remont filii gliwickiego Młodzieżowego Domu Kultury w Bojkowie. Choć Scena Bojków działa z powodzeniem już od jakiegoś czasu, ze względu na sytuację epidemiologiczną oficjalnie otwarta została 14 października, podczas uroczystej gali z okazji Dnia Edukacji Narodowej. To kolejny nowoczesny obiekt z ciekawą ofertą na kulturalnej mapie miasta.

Prace przy ul. Parkowej 5 trwały od 2015 r. Budynek zyskał nowoczesną salę z widownią i sceną, na której będą odbywały się ciekawe koncerty, spektakle i inne wydarzenia oraz salę konferencyjną zlokalizowaną na pierwszej kondygnacji.

Prace były wieloetapowe i zaawansowane: wzmocniono dach, odnowiono pomieszczenia, zamontowano nowe instalacje elektryczne, gazowe, odgromowe i wodno-kanalizacyjne oraz centralne ogrzewanie. Wnętrza zostały wyposażone w profesjonalny sprzęt nagłaśniający, a sala widowiskowa w sufit akustyczny i oświetlenie oraz widownię na 230 osób. Wyburzono starą i postawiono nową scenę, na której zmieści się orkiestra, mogą też odbywać się występy zespołów tanecznych.

Inwestycja kosztowała 4, 33 mln zł i została sfinansowana z budżetu Miasta Gliwice.

Budynek  Młodzieżowego Domu Kultury w Bojkowie powstał na przełomie lat 40.  i 50. ubiegłego stulecia z inicjatywy i nakładem pracy lokalnej społeczności. Był miejscem spotkań Klubu Sportowego, Parafii i Caritas Bojków, Rady Osiedla, Stowarzyszenia Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane SEZAM, Teatru A, Szkoły Podstawowej nr 8 oraz innych zorganizowanych grup i stowarzyszeń działających na terenie dzielnicy Bojków. Przez 60 lat miał wielu gospodarzy, którzy w miarę swoich możliwości i potrzeb dbali o jego stan techniczny. Po 6 dekadach działalności na rzecz lokalnej społeczności budynek doczekał się remontu.

Aktualnie Scena Bojków znów zaprasza gliwiczan do udziału w kulturalnych wydarzeniach, niestety ze względu na COVID 19 oferta, zwłaszcza dydaktyczna, jest znacznie okrojona. MDK w Bojkowie zaprasza na koncerty jazzowe z cyklu „Czwartek Jazzowy z Gwiazdą” organizowane przez Stowarzyszenia Śląski Jazz  Club (wystąpi m.in. Mietek Szcześniak, Ewa Uryga i Dorota Miśkiewicz), Koncert Finałowy „Zaczarowany Mikrofon”, warsztaty gospel oraz Koncert Gliwickiej Orkiestry Kameralnej organizowany w ramach cyklu koncertowego „Estrada Młodych”. Cyklicznie w MDK odbywają się zajęcia z gitary akustycznej dla dzieci i młodzieży. W odpowiedzi na aktualne potrzeby społeczności lokalnej, w kolejnym sezonie placówka przewiduje poszerzenie oferty edukacyjnej.

Więcej informacji na temat oferty można znaleźć na stronie www.mdk.gliwice.pl. (mf)

scena
Fot. Z.Daniec/UM Gliwice
Budynek MDK w Bojkowie z zewnątrz
Fot. Z.Daniec/UM Gliwice
scena Fot. Z.Daniec/UM Gliwice
Budynek MDK w Bojkowie z zewnątrz Fot. Z.Daniec/UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking