30 lat formacji Tanecznej Salake

Added: 19.10.2020 / Section: / pdf
tancerze w czerwoncyh strojach na scenie Salake (fot. Z. Daniec)

Zaczęło się 30 lat temu. W gliwickiej dzielnicy Sośnica. Z początkiem roku szkolnego 1990/91, w Szkole Podstawowej nr 21, z inicjatywy nauczyciela wychowania muzycznego Joanny Koćwin, powstał zespół Form Tanecznych "Salake". 
W tym roku Gliwicka Gala Oświatowa podczas Dnia Edukacji Narodowej stała się okazją, by świętować - choć w ograniczonej ze względu na obostrzenia epidemiczne formie - 30-lecie działalności pracy artystycznej.

Od samego początku istotną rolę w pracy zespołu odgrywała teatralizacja tańca, dlatego choreografie  często miały i mają fabułę, wręcz „opowiadają”, ważny jest w nich temat, kostium, muzyka i emocje.  Początkowo taniec indiański, później eksperymenty z nurtami innych gatunków i kultur narodowych, by wreszcie "wejść" w świat celtycki. Z roku na rok ewoluował nie tylko styl tańca, ale również skład zespołu.

Obecnie formacja specjalizuje się wciąż w repertuarze opartym na tańcu irlandzkim, jednak stylizowany on jest również innymi technikami tańca. Zespół pracuje również przy dłuższych formach – spektaklach teatralno – tanecznych, przy akompaniamencie na żywo.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Edukacja.gliwice.eu.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking