Inauguracja projektu „Wirtualnych wystaw wiele... w Muzeum w Gliwicach” – coraz bliżej!

Added: 22.10.2020 / Section: / pdf
slider

23 października zaprosimy Państwa do wirtualnego świata Muzeum w Gliwicach, gdzie każdy będzie mógł stać się kuratorem i zaprojektować własną wystawę... I to zdecydowanie więcej niż jedną. Strona Muzeum w Gliwicach stanie się interaktywną platformą umożliwiającą twórcze korzystanie z zasobów cyfrowych naszej instytucji, a także prowadzenie atrakcyjnych działań upowszechniających i edukacyjnych w przestrzeni on-line zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup szkolnych.

Wszystko to dzięki projektowi „Wirtualnych wystaw wiele… w Muzeum w Gliwicach”, unikalnej w skali kraju propozycji, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 70 tys. zł w ramach programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorką projektu jest Ewa Chudyba, przez lata tworząca Dział Edukacji i Promocji Muzeum w Gliwicach. Projekt został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego – Jakuba Chełstowskiego.

W ramach projektu powstała nowa podstrona: „Twoja wirtualna wystawa”, w oparciu o którą tworzyć można własne ekspozycje, aranżując trójwymiarowe, wirtualne sale wystawiennicze, gdzie rolę eksponatów pełnią wizerunki zabytków ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. Wystawy tworzyć można w obrębie 6 modułów tematycznych: (a) „Archeologia powiatu gliwickiego”, (b) „Najcenniejsze i najciekawsze zabytki Muzeum w Gliwicach”, (c) „Królewska Odlewnia Żelaza”, (d) „Zabytki Działu Etnografii. Zwyczaje, obrzędy i tradycje ziemi gliwickiej”, (e) „Gliwicka fotografia”, (f) „Wirtualny portret Gliwic. Twoja historia miasta”.

Do każdego modułu przyporządkowany jest zbiór wyselekcjonowanych i ujętych w podkategorie zabytków, który można powiększać bez ograniczeń. Aranżacja sal ekspozycyjnych przebiega na podobieństwo dekorowania wnętrz – obok wyboru zabytków możliwy będzie wybór kolorów ścian, tapet, wybór akcesoriów takich jak ramy do obrazów, stojaki pod eksponaty, kotary, donice z kwiatami. Dużą atrakcją będzie też możliwość dopełniania przez użytkowników modułów wystawowych własnymi materiałami takimi jak zdjęcia, rysunki, teksty...

Harmonogram warsztatów on-line realizowanych w ramach platformy ZOOM:

  • Sobota, 24 października 2020, Muzeum on-line, godz. 11.00 i 13.00, Warsztaty on-line: „Twoja wirtualna wystawa – wprowadzenie” dla rodziców z dziećmi
  • Sobota, 24 października 2020,, godz. 11.00 i 13.00, Warsztaty on-line: „Twoja wirtualna wystawa – wprowadzenie” dla dorosłych i młodzieży
  • Poniedziałek, 26 października 2020, Muzeum on-line, godz. 15.30 i 17.00 Webinarium dla nauczycieli: „Wirtualnych wystaw wiele… jako przydatne narzędzie w pracy nauczyciela”
  • Wtorek, 27 października 2020, Muzeum on-line, godz. 11.00 i 14.00 Webinarium dla seniorów: „Twoja wirtualna wystawa - wprowadzenie”
  • Środa - piątek od 28 do 30 października 2020, Muzeum on-line dla szkoły, godz. 09.00, 10.30 i 12.00 Warsztaty on-line „Twoja wirtualna wystawa - wprowadzenie” dla grup szkolnych

Udział we wszystkich warsztatach on-line – jest bezpłatny

Uwaga! Aby uczestniczyć w warsztatach on-line na platformie ZOOM NIE TRZEBA posiadać laptopa - odpowiedni jest również komputer stacjonarny. Nie jest także konieczna kamera internetowa czy mikrofon, ponieważ platforma ZOOM umożliwia komunikację także przez „czat” – pisemną. W warsztatach on-line można brać udział wykorzystując komputer stacjonarny, tablet czy nawet telefon - potrzebne jest jedynie podłączenie do Internetu i głośnik. W przypadku zapisów grup szkolnych, które w zajęciach on-line będą uczestniczyć w szkole (np. w sali informatycznej) konieczne jest sprawdzenie, czy na komputerach szkolnych można uruchomić platformę ZOOM oraz czy komputery szkolne posiadają głośniki. (MwG)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking