DOGMA radzi: alimenty

Added: 05.10.2020 / Section: / pdf
dziewczynka z obrazkami rodziców fot. materiały prasowe stowarzyszenia DOGMA
Nadchodzące miesiące mogą być dla wielu osób trudne – utrata pracy lub zamknięcie działalności gospodarczej, prognozowane w związku nasileniem COVID-19, prawdopodobnie przyczynią się do utraty środków utrzymania w licznych domach. Problemy finansowe i zawodowe nie raz idą w parze z problemami w życiu osobistym. Jak wtedy reagować?
Obowiązek alimentacyjny (uregulowany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym) kojarzy się powszechnie z ponoszeniem kosztów utrzymania małoletnich dzieci przez rodzica, który z nimi na stałe nie mieszka. Jednak nie jest to jedyny przykład alimentacji. Nic nie stoi na przeszkodzie w ustaleniu alimentów od rodzica, który zamieszkuje z dziećmi, ale z różnych przyczyn nie łoży na ich utrzymanie i z jakiegoś powodu korzystniejszym dla dziecka będzie uzyskanie środków do życia „oficjalną drogą”. Poza tym przykładem, alimenty mogą obciążać też innych krewnych w linii prostej lub rodzeństwo (np. alimenty od dziecka dla rodzica lub od dziadków dla wnuka oraz, co wzbudza najwięcej emocji – byłego współmałżonka.
 
Zajmujące się m.in. tymi zagadnieniami Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego DOGMA zachęca do korzystania ze zdalnych, darmowych porad prawnych, e-mediacji realizowanych przez Miasto Gliwice oraz specjalistycznych poradników dostępnych online. Aby umówić się na bezpłatną rozmowę z mediatorem, wystarczy zadzwonić pod nr tel.: 32/239-12-59. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na facebookowym profilu Fundacji DOGMA, na stronie internetowej www.dogma.org.pl, a także pod nr. tel.: 32/557-51-83 i 514-797-671.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking