SPP na nowych zasadach

Updated: 01.09.2020 / Section: / pdf
strefa płatnego parkowania Fot. K.Krzemiński/UM Gliwice

Od 1 września obowiązują zmiany w gliwickiej Strefie Płatnego Parkowania, wprowadzone uchwałą przyjętą przez miejskich radnych w lipcu br. Zmieniły się godziny funkcjonowania strefy oraz zasady przyznawania abonamentu mieszkańca. Nowe stawki będą natomiast obowiązywać od stycznia 2021 r.

Przypomnijmy, że lipcowa uchwała zmieniająca zasady funkcjonowania strefy płatnego parkowania jest wynikiem analiz prowadzonych przez zarządzającego strefą (Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach) od ubiegłego roku. Założenia nowego planu zostały uzgodnione z radnymi Rady Miasta oraz Rady Dzielnicy Śródmieście.
Zgodnie z uchwałą, od 1 września SPP jest czynna od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00. Zmieniły się również zasady przyznawania abonamentu mieszkańca. Aktualnie na jedno mieszkanie (jeden lokal mieszkalny) w strefie A i B przysługują tylko dwa abonamenty. Za pierwszy abonament opłata roczna wynosi 120 zł, za drugi - 300 zł (300 zł obowiązywać będzie od stycznia 2021 r.). Posiadacz abonamentu zamieszkały w strefie A może parkować w strefach A i B, a posiadacz abonamentu ze strefy B – tylko w B. Dotychczas wydane abonamenty zachowują swoją ważność na cały okres na jaki zostały wykupione.
Od stycznia wzrosną również koszty parkowania na terenie SPP. Za pierwszą godzinę w Strefie A trzeba będzie zapłacić 3 zł (lub 1 zł za 20 minut pierwszej godziny – minimalny czas), a w strefie B – analogicznie 2 zł lub 0,50 zł - (za 15 minut – minimalny czas). Druga godzina będzie kosztować 3,50 zł w strefie A i 2,40 zł w strefie B, trzecia godzina – 4,30 zł i 2,80 zł, a czwarta i każda kolejna – 3 zł i 2 zł. Całodniowa opłata postojowa wyniesie 25 zł w strefie A i 12 zł w strefie B.
Wprowadzenie zmian w Strefie Płatnego Parkowania było niezbędne, ponieważ, jak wykazała weryfikacja jej działania (analiza jej funkcjonowania), na przestrzeni sześciu ostatnich lat w znaczący sposób zmniejszyła się rotacja pojazdów na stanowiskach postojowych w strefie, co znacznie ograniczyło dostępność wolnych miejsc – tłumaczy Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich, zarządcy SPP. (kik/mf)

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking