Kresowe reminiscencje

Added: 31.03.2011 / Section:

Muzeum w Gliwicach organizuje spotkanie zatytułowane „Kresowy tygiel narodów, religii i kultur… Czyli Unia tu już była!”.

3 kwietnia w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) prezentację poświęconą wielonarodowym i wielokulturowym Kresom poprowadzi Tomasz Kuba Kozłowski. Początek – godz. 12.00.
Magnaci z Litwy i arystokraci z Podola, lwowskie batiary i strzelcy siczowi, galicyjscy chasydzi i Żydzi z „Jerozolimy Północy”, pustoły Poleszuka i czerwony płaszcz Hucuła, Niemcy na Wołyniu i Ormianie na Pokuciu, wicinnicy na Niemnie i łebacy w Borysławiu, Anglik z Kołomyi i Karaimi z Trok. To tylko kilka przykładów barwnej mozaiki, którą niegdyś stanowiły Kresy. Multimedialna prezentacja autora cyklu „Opowieści z Kresów” w Domu Spotkań z Historią w Warszawie ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z końca XIX i początków XX wieku. Zaprezentowany zostanie także album „Świat Kresów” Tomasza Kuby Kozłowskiego i Danuty Błahut-Biegańskiej zawierający blisko 800 unikatowych ilustracji – informują gliwiccy muzealnicy. Album będzie można nabyć w czasie spotkania. Wstęp jest wolny (liczba miejsc ograniczona). (bom)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking