Zwiadowca z Gliwic

Added: 27.01.2011 / Section:

fot. WB Electronics S. A.

Prężnie rozwijająca się w Gliwicach strefa ekonomiczna to niejedyne miejsce atrakcyjne dla inwestorów.

Dla małych i średnich przedsiębiorców stworzono strefę biznesu w „Nowych Gliwicach”. Miasto oferuje tu wsparcie firmom z sektora MŚP, ale w zamian stawia warunki – muszą prowadzić działalność w sektorze wysokich technologii.
Lokalizację przy ul. Bojkowskiej wybrała m.in. firma Flytronic z branży lotniczej. Została założona w Gliwicach w 2008 roku. Obecnie jest częścią grupy WB Electronics. Specjaliści z obydwu spółek wspólnie stworzyli bezzałogowy samolot FlyEye, który jest budowany w Gliwicach. Waży 11 kg, nie wymaga użycia wyrzutni – jest wypuszczany z ręki. Potrafi latać o każdej porze dnia i nocy na wysokości do 4 kilometrów. Głowica obserwacyjna z kamerami (telewizyjną i termowizyjną) pozwala na robienie zdjęć i filmów oraz ich transmitowanie.
Maszyny te wraz z naziemnymi stacjami bazowymi kupiła niedawno polska armia. FlyEye może być wykorzystywany także podczas imprez masowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa, do nadzorowania ruchu drogowego i wspomagania akcji policyjnych. Może pilnować granic państwa i strategicznych obiektów w sytuacji zwiększonego ryzyka.
Flytronic wciąż się rozwija. W ramach projektu współfinansowanego ze środków unijnych tworzy w Gliwicach centrum badawczo-rozwojowe. Przy ul. Bojkowskiej buduje główną siedzibę. Niedaleko, bo na gliwickim lotnisku, powstaje równocześnie hangar z częścią laboratoryjną.
Bardzo zaawansowane są już w „Nowych Gliwicach” inwestycje realizowane przez dwie inne firmy. Spółka Future Processing planuje zakończyć pierwszy etap budowy parku technologicznego wiosną tego roku. W ciągu najbliższych miesięcy do nowej siedziby ma się też przeprowadzić informatyczna spółka FIS-SST. W strefie biznesu przy Bojkowskiej sprzedano już kolejne 3 działki, a 5 czeka na nabywców. – Naszym ogromnym walorem jest położenie w sąsiedztwie skrzyżowania dwóch autostrad i łatwy dostęp do wyspecjalizowanej kadry inżynierskiej. Władze samorządowe przygotowały też dodatkową zachętę – zwolnienie firm budujących swoje siedziby w „Nowych Gliwicach” z podatków od nieruchomości na 20 lat – opowiada Bogdan Traczyk, prezes Agencji Rozwoju Lokalnego, która zarządza tym terenem.
Za pieniądze zarobione na sprzedaży działek inwestycyjnych ARL realizuje przy Bojkowskiej kolejne przedsięwzięcie wspierające przedsiębiorców. Właśnie rozpoczęto budowę Nowego Inkubatora Nowych Gliwic z lokalami biurowymi na sprzedaż.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tygodniku „Miejski Serwis Informacyjny – Gliwice” nr 4/2011 z 27 stycznia 2011 roku (dostępny w wersji elektronicznej na stronie internetowej www.gliwice.eu w dziale „Dla mieszkańców”). (al)
Informacje: Agencja Rozwoju Lokalnego, tel. 32/339-31-10

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking