Aktualności | Strażacy nie mogą błądzić

Strażacy nie mogą błądzić

Published: 29.07.2010 / Section: Miasto  Życie i styl  Gospodarka 

Wyszło na jaw, iż numeracja domów mieszkalnych przy poszczególnych ulicach w Bojkowie ma dziwaczny charakter. Na wielu budynkach stojących tuż obok siebie numery nie układają się ani rosnąco, ani malejąco. Nie ma też wyraźnego podziału na liczby parzyste i nieparzyste. W licznych przypadkach numeracja jest przypadkowa i kompletnie chaotyczna. Utrudnia to życie nie tylko listonoszom, ale przede wszystkim różnym służbom (pogotowiu ratunkowemu, straży pożarnej, Policji), które w nagłych sytuacjach muszą tracić czas na poszukiwanie odpowiedniego adresu.
W Wydziale Geodezji i Kartografii UM zrodził się pomysł rozwiązania dokuczliwego problemu. Obliczono, że w całej dzielnicy trzeba zmienić 510 numerów budynków. – Wspólnie z Radą Osiedla ustaliliśmy, że na pierwszy ogień pójdzie ul. Miodowa. Operacja trwała od października zeszłego roku do lutego bieżącego roku. Wymieniono 37 numerów domów (ok. 30% budynków znajdujących się przy tej drodze) – relacjonuje geodeta miejski, Sebastian Ptak.
Zmiana dokumentów osób zamieszkałych w domach objętych operacją numeracyjną nie była dla nich zbyt uciążliwa. – Mieszkańcy z aprobatą odnieśli się do tej inicjatywy. Nie musieli płacić za wystawienie nowych dowodów osobistych, praw jazdy, dowodów rejestracyjnych samochodów i wpisów do ewidencji działalności gospodarczej. Zgodzili się na pokrycie pozostałych kosztów – podkreśla Sebastian Ptak. Podobne zasady będą obowiązywać mieszkańców budynków usytuowanych przy pozostałych ulicach objętych przewidywanym programem zmiany adresów. Dotyczy to domów przy ulicach: Rolników (316 numerów do wymiany), Żytniej (89), Łanowej (23), Dożynkowej (22), Knurowskiej (20), Siennej (14), Parkowej (8), Warzywnej (7), Glebowej (4) oraz kilku pojedynczych budynków rozsianych po całej dzielnicy.
Zadanie to będzie sukcesywnie realizowane w okresie dwóch najbliższych lat. – Powinniśmy się z nim uporać do połowy 2012 roku – prognozuje Sebastian Ptak. (luz)

29 lipca 2010