Aktualności | Rocznica godziny "W"

Rocznica godziny "W"

Published: 28.07.2010 / Section: Miasto  Życie i styl 

Zbliża się 66. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. To dobra okazja do przypomnienia o niepodległościowym zrywie m.in. tysięcy „Kolumbów – rocznik 1920”, którzy 1 sierpnia 1944 roku chwycili w stolicy za broń i wystąpili przeciwko niemieckim okupantom.
W tym roku przypada również 90. rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego – zbrojnego wystąpienia Górnoślązaków, trwającego od 19 do 25 sierpnia 1920 roku, a mającego na celu usunięcie z obszaru plebiscytowego niemieckich organów bezpieczeństwa oraz utworzenie mieszanej policji polsko-niemieckiej, opartej na zasadzie parytetu. Warto też przypomnieć, że 15 lipca upłynęło 90 lat od nadania przez Sejm Ustawodawczy RP szerokich uprawnień samorządowych dla ludności Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego.
Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej postanowiły wspólnie zainicjować akcję na rzecz nadania obchodom kolejnej rocznicy zrywu ogólnopolskiego charakteru. Taką wolę deklarują też organizacje kombatanckie. Do udziału w tym przedsięwzięciu przyłączy się również Wojsko Polskie. O godz. 17.00 w niedzielę, 1 sierpnia (rocznica historycznej godziny „W”) zostaną włączone syreny alarmowe w całym kraju. Będą one rozbrzmiewać przez jedną minutę. Stanie się tak m.in. w Gliwicach – rozlegnie się tu dźwięk 53 syren umieszczonych w różnych punktach miasta.
Apelujemy do gliwickich firm i instytucji, a także do wszystkich mieszkańców miasta o udekorowanie w sierpniową niedzielę publicznych i prywatnych budynków flagami narodowymi. Podkreślmy w ten sposób rangę zdarzeń sprzed lat. Oddajmy hołd uczestnikom powstań. Jesteśmy im winni pamięć i szacunek! (luz)

28 lipca 2010