Aktualności | Piłkarski kompleks na europejskim poziomie otwarty

Piłkarski kompleks na europejskim poziomie otwarty

Piłkarski kompleks na europejskim poziomie otwarty

Published: 18.01.2022 / Section: Miasto 

W Gliwicach oficjalnie otwarto w tym tygodniu Marco Football Center. To nowoczesny kompleks obiektów sportowych przeznaczonych do uprawiania piłki nożnej, który służyć ma profesjonalistom i amatorom. 

Kompleks wybudowała gliwicka firma Marco, a inwestycja pochłonęła do tej pory ponad 8 milionów zł. – Marco Football Center to obiekt najwyższej klasy w tej części Europy. Inwestujemy w jakość i wyjątkową funkcjonalność, aby dać maksimum korzyści i zadowolenia wszystkim, którzy chcą grać w piłkę na dużo wyższym poziomie – podkreśla Marek Śliboda, właściciel firmy Marco, inwestor ośrodka MFC.

Obiekt znajduje się przy ul. Ceglarskiej 40a, a jego centralne miejsce zajmuje imponująco wyglądające całoroczne boisko piłkarskie o wymiarach 84 x 53 m ze sztuczną nawierzchnię trawiastą wysokiej jakości. Można na nim rozgrywać mecze i prowadzić szkolenia – na potrzeby równoległych zajęć grupowych główna płyta jest podzielona na 3 odrębne boiska szkoleniowe o wymiarach 53 x 26,5 m każde.

Boisko pod nadmuchiwanym dachem

Boisko ma niecodzienne „zadaszenie”. Nad boiskową płytą wznosi się powłoka pneumatyczna, tworząc zamkniętą kopułę o wysokość 16 metrów w najwyższym punkcie. Konstrukcja zwana potocznie „balonem” jest wykonana z dwóch warstw lekkich membran z tworzywa sztucznego. Utrzymuje stały kształt dzięki ciągłemu nadmuchowi z zewnętrznych wentylatorów.

Zaplecze sportowo-socjalne

Bezpośrednio do hali przylega murowany budynek zaplecza sportowo-socjalnego. Jak informuje firma Marco, to pierwsza w Europie konstrukcja, gdzie hala zadaszona pneumatycznie bezpośrednio łączy się ze stałym obiektem zaplecza usługowego. Pozwala to na szybkie i wygodne przejście do hali wprost ze strefy szatni, które mają też bezpośredni dostęp do komfortowych węzłów sanitarnych.

W budynku mieści się także m.in. recepcja, sala do treningu motorycznego oraz gabinet fizjoterapii. Urządzono również Mundial Caffe&Bar – strefę relaksu dla sportowców i gości, gdzie można wypić kawę lub herbatę i dzięki przeszklonej ścianie zaglądać do wnętrza hali. Podwieszone monitory pozwalają prowadzić streaming oraz obserwować transmisje i relacje np. z meczów.

Obiekty na wolnym powietrzu

Kompleks Marco Football Center obejmuje także zewnętrzne boisko ze sztuczną murawą i ścianą do doskonalenia techniki piłkarskiej. Na wiosnę korzystać będzie można z placu rozgrzewkowo-rekreacyjnego z zestawem urządzeń do treningu osobistego i ćwiczeń indywidualnych.

Całość  kompleksu jest ogrodzona, oświetlona i monitorowana. Przygotowano parking dla samochodów osobowych, który pozwala też na wjazd autokarów klubowych.

Dobra baza dla piłkarzy

Marek Śliboda podkreśla, że nie byłoby tego obiektu bez współpracy z Jarosławem Kaszowskim, znanym piłkarzem Piasta Gliwice, który w tych samych barwach klubowych przeszedł od B-klasy do Ekstraklasy, a obecnie prowadzi Akademię Piłkarską TEAM. Wspólnie pracowali nad założeniami koncepcyjnymi nowego ośrodka sportowego.

Marco Football Center stało się już bazą treningową dla Akademii TEAM, w której obecnie trenuje ponad 300 młodych adeptów piłki nożnej. – Przez cały rok Marco Football Center będzie dla nas znakomitym miejscem prowadzenia intensywnego, profesjonalnego szkolenia i treningu – od 4-latków stawiających pierwsze kroki na murawie po młodych piłkarzy z szerokimi perspektywami na sukces –  mówi Jarosław Kaszowski.

Marco Football Center jest czynne przez cały rok, przez siedem dni w tygodniu, od rana do późnego wieczora.

 

Centrum z zewnątrz Marek Śliboda i Jarosław Kaszowski na boisku Siłownia Szatnia piłkarska Kawiarnia w obiekcie Korytarz w obiekcie Kryte boisko piłkarskie