Aktualności | Sztuka na ulice!

Sztuka na ulice!

Opublikowane: 27.07.2010 / Sekcja: Miasto  Rozrywka  Życie i styl  Kultura 

Trwa IV Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy ULICZNICY. W programie: czwartkowe projekcje filmowe oraz weekendowe koncerty, widowiska teatralne, pokazy fireshow, występy żonglerów i bębniarzy. Organizatorem wakacyjnej imprezy jest gliwicki samorząd. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.ulicznicy.pl.


W ubiegłym tygodniu na dużym ekranie oglądaliśmy „Zbrodnię ferpekcyjną”, spacerowaliśmy z aparatami fotograficznymi po mieście, spotkaliśmy się z marionetkowym Elvisem i Jacksonem oraz wsłuchiwaliśmy się w egzotyczne brzmienia tabli i dumbaku. Co nas czeka w najbliższych dniach? Poznamy parę filmowych złodziejaszków, Teatr Nikoli zabierze nas do czasów prohibicji i charlestona, a Robert Jaworski zagra na gęśli smyczkowej.


29 lipca na skwerze przy Zamku Piastowskim wyświetlony zostanie film „Złodzieje”. To historia pary pięknych i zdolnych kieszonkowców. On wyszedł właśnie z sierocińca. Ona jest studentką z dobrego domu. Jego matka była najlepszą złodziejką w mieście. Ona kradnie z nudów. On ma wiedzę i doświadczenie. Ona chce przeżyć coś nowego. Oboje kradną coraz więcej, coraz lepiej, coraz szybciej. Czy uda im się zrealizować skok życia? Przekonamy się w czwartek po godz. 21.00.
31 lipca krakowski Teatr Nikoli zaprezentuje spektakl „Swinging Charlestone”. Będzie to kabaretowa opowieść o czasach prohibicji, pięknych kobiet i mężczyzn niebojących się ryzyka, gdzie życie upływa przy dźwiękach charlestona i unoszącym się w powietrzu zapachu palonych cygar. Nie zabraknie elementów cyrkowych, akrobatycznych i oczywiście tańca. Do zobaczenia poD Zamkiem o godz. 20.00.


1 sierpnia w tym samym miejscu i o tej samej porze wystąpi Roberto Delira & Kompany. To nowy projekt Roberta Jaworskiego – twórcy m.in zespołów: Żywiołak, ich troLe i byłego muzyka Kapeli ze wsi Warszawa. Wszystkie dokonania artystyczne Jaworskiego skoncentrowane są wokół muzyki heavyfolk i folkrock. Przyczynkiem do kolejnej odsłony artystycznej stał się fakt zrekonstruowania przez artystę „gęśli” – instrumentu ze średniowiecznych wykopalisk gdańskich, którą nazwał „gęślą smyczkową”. Podczas koncertów Robertowi Jaworskiemu (wokal, gęśla smyczkowa, lira korbowa, fidel renesansowa, skrzypce) towarzyszą: Ewa Łukasiewicz (wokal, lira korbowa), Katarzyna Kapela (wokal, skrzypce, skrzypce barytonowe), Tomasz Waldowski (baraban, perkusja, perkusjonalia), Dariusz Goc (lutnia długoszyjkowa, bas). (bom)

Festiwalowi ULICZNICY oraz wystawie zdjęć Jana Suchana w Galerii Miejskiej MΠK (czynnej do 31 lipca) towarzyszyły warsztaty fotografii reportażowej, które prowadził Michał Mrozek – redaktor naczelny internetowego magazynu PokochajFotografie.pl. W lipcowe poniedziałki i wtorki jedenastu uczestników (Adam Benek, Anna Bylicka, Daria Dziechcińska, Krzysztof Glistak, Magda Kurylak, Dariusz Kurzyk, Marcin Lachowicz, Adam Łakomy, Adam Mikosz, Dorota Sadło i Anna Szcześniak) wędrowało po mieście w poszukiwaniu ilustracji do zadanych tematów. W kadrach młodzi fotoreporterzy uwiecznili m.in. Gliwice w budowie i letni skwar. Efekty ich pracy można zobaczyć m.in. na stronie internetowej www.galeriampik.pl. Trwa głosowanie na najlepsze zdjęcie. Każdy może zagłosować na jedną fotografię. Do 31 lipca na adres e-mail galeria@um.gliwice.pl należy przesłać numer wybranego zdjęcia. Wyniki zostaną opublikowane na stronie internetowej galerii 3 sierpnia.

Informacje : Piotr Chlipalski, dyrektor festiwalu, tel. 609-883-994

27 lipca 2010