Miasto Gliwice - Przyszłość jest tu

25 lat samorządności

-A +A

Po prostu WARTO!

Jutro mija termin składania wniosków na realizację zadań jednorocznych. To ostatnia szansa, by zgłosić swój pomysł. Przypominamy, że do dyspozycji 21 osiedli jest 4,5 mln zł.

Choć czasu zostało naprawdę niewiele, warto złożyć wniosek. Jeśli weźmiemy bowiem aktywny udział w zgłaszaniu propozycji, a następnie w głosowaniu, przynajmniej jedno zadanie w każdym z 21 gliwickich osiedli zostanie zrealizowane w przyszłym roku. Oznacza to, że z budżetu obywatelskiego może zostać sfinansowanych co najmniej 21 zadań. Szczegółowa prezentacja „JAK WYPEŁNIĆ WNIOSEK?” pokazująca, jak poprawnie go przygotować i złożyć w siedzibach UM, dostępna jest na stronie www.gliwice.eu pod hasłem „GLIWICKI BUDŻET OBYWATELSKI”.

Co dalej? 27 lutego rozpocznie się weryfikacja formalna i merytoryczna zgłoszonych propozycji, która potrwa od 28 kwietnia. Skany wszystkich składanych wniosków są sukcesywnie publikowane pod adresem http://bip.um/strona=11034. Warto dodać, że dotychczas złożone wnioski dotyczą głównie budowy nowych dróg rowerowych, parkingów i placów zabaw, remontów ulic, a także organizacji całorocznych zajęć dla mieszkańców.

4 maja na stronie www.gliwice.eu opublikowane zostaną wyniki weryfikacji i ogłoszone zostaną osiedlowe listy zadań. Głosowanie na poszczególne przedsięwzięcia rozpocznie się 15 maja, a zakończy 12 czerwca. Wyniki poznamy 14 lipca.

Przygodę z budżetem obywatelskim zaczęliśmy od sondażu internetowego w 2013 roku. Do tej pory w różnych częściach Gliwic udało się zrealizować 33 przedsięwzięcia.

Były wśród nich głównie place zabaw dla dzieci, siłownie na świeżym powietrzu, remonty ulic i chodników, kursy samoobrony dla kobiet, a nawet zakupy specjalistycznego sprzętu dla wskazanych przez mieszkańców jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. (fot. Z. Daniec)

W ubiegłym roku na terenie naszego miasta zrealizowano 5 zadań wybranych w głosowaniu w 2015 r. (jeszcze według starszej procedury GBO) – siłownię „pod chmurką” w Starych Gliwicach, uporządkowanie terenów zielonych w Łabędach, remont dwóch ulic (Łabędy i Bojków) oraz montaż monitoringu na os. Baildona.

Tam siłowni jeszcze nie było

Miejsce do ćwiczeń na świeżym powietrzu w Starych Gliwicach zdobyło największe poparcie mieszkańców (1085 głosów „za”) podczas głosowania nad budżetem obywatelskim na 2016 rok. Siłownia była pożądana, bo na terenie osiedla mieszka wiele osób, które aktywnie spędzają wolny czas – o różnych porach spacerują, biegają, uprawiają nordic walking. Za realizację tego zadania (o wartości mniej więcej 50 tys. zł) odpowiadał Miejski Zarząd Usług Komunalnych. Siłownia wyposażona w najpopularniejsze urządzenia do treningów na świeżym powietrzu nie tylko integruje mieszkańców. Przydaje się wielbicielom street workoutu w każdym wieku oraz opiekunom dzieci bawiących się na sąsiednim, nowym boisku przy ul. Sadowej. Można tam poćwiczyć, nie tracąc dziecka z pola widzenia. (fot. Z. Daniec)

Zadbano o zieleń i ulice

W Łabędach w minionym roku zrealizowano dwa zadania remontowe wybrane w 2015 r. Dzięki uporządkowaniu terenów zielonych wzdłuż ul. Wolności, pomiędzy ul. Marksa i Partyzantów (644 głosy „za”), poprawiła się estetyka i funkcjonalność swoistego centrum dzielnicy. Ten rejon Łabęd jest bowiem często odwiedzany przez mieszkańców – są tam liczne domy, sklepy, punkty usługowe, wiele firm ma tam swoje siedziby. Co zrobiono? Odświeżono trawniki, posadzono żywopłot, położono nowy chodnik, wybudowano też nowe miejsca postojowe. Odremontowano też nawierzchnię ul. 22 Lipca (195 głosów „za”), uwzględniając też chodniki i miejsca parkingowe. Obydwiema realizacjami na łączna kwotę 800 tys. zł zajął się Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

Tę drogę trzeba było utwardzić

Grząska, gruntowa droga, jaką do ubiegłego roku była ul. Warzywna od skrzyżowania z ul. św. Brata Alberta, nie ułatwiała życia mieszkańcom Bojkowa. Nie zachęcała ani do jazdy, ani do spacerów. Za jej fachowym utwardzeniem opowiedziało się w głosowaniu w 2015 r. 725 gliwiczan. Zadanie o wartości ok. 300 tys. zł zrealizował gliwicki ZDM. Obecnie ulicą Warzywną można dojechać do i z centrum miasta. Mieszkańcy dojeżdżają nią również do ul. Rybnickiej.(fot. Z. Daniec)

W ostatnim głosowaniu nad budżetem obywatelskim (2016 r.) 14 921 głosów mieszkańców zostało rozdzielonych pomiędzy 56 z 82 proponowanych zadań.

Do realizacji wybrano m.in. nowe parkingi, wybieg dla psów, place zabaw, kolejne siłownie na świeżym powietrzu, boisko, stoły do tenisa, kącik relaksu, połączenia ulic, wiatę czy tablice edukacyjne. To nie wszystko! W parku Chrobrego powstanie teren do gry w bule oraz w disc golfa – dyscypliny, która cieszy się coraz większą popularnością na świecie.

Na liście zadań budżetu obywatelskiego do realizacji w 2017 r. znalazły się również ciekawe zajęcia, kursy i warsztaty, takie jak samoobrona dla kobiet, aqua aerobik, fitness, nordic walking, siłownia, zajęcia zdrowotne dla seniorów, bezpłatne zajęcia sportowe dla najmłodszych czy osiedlowa miniliga piłkarska dla dzieci i młodzieży.

 

Polecamy galerieZwiązek Subregionu Centralnego

Śląski Związek Gmin i Powiatów

Metropolia Silesia

Śląska Organizacja Turystyczna SekapMiejski Serwis Internetowy Gliwice ISSN 1734-5480
Wydawca: Urząd Miejski w Gliwicach, 44-100 Gliwice, Ul. Zwycięstwa 21, centrala tel. 32-231-30-41, faks: 32-231-27-25, www.gliwice.eu

Redaktor naczelny: Nina Drzewiecka, tel.: 32-239-11-38, e-mail: drzewiecka_n@um.gliwice.pl;

Informacje prasowe: Adam Sosnowski, Monika Foltyn, Magdalena Mickielewicz, Patryk Młynek, Katarzyna Kozub-Kulik tel. 32-238-54-80,  e-mail: redaktor@um.gliwice.pl

Ogłoszenia: Agata Grabowska, tel. 32-231-30-44, e-mail: ogloszenia@um.gliwice.pl

Administrator serwisu: Anna Proksa ,tel.: 32-239-12-85, e-mail: proksa_a@um.gliwice.pl

ZASADY PONOWNEGO WYKORZYSTANIA INFORMACJI

PinterestTab Odwiedź na Pintereście profil użytkownika Miasto Gliwice.
FacebookTab
TwitterTab Tweety na temat @Miasto_Gliwice

InstagramTab