Aktualności | Marco buduje halę mistrzów świata

Marco buduje halę mistrzów świata

Marco buduje halę mistrzów świata

Opublikowane: 27.01.2021 / Sekcja: Miasto 

Praca przy budowie Marco Football Center idzie pełną parą. Budowany przez firmę Marco całoroczny obiekt sportowy zwany Halą Mistrzów Świata będzie unikatowy. Postępy w budowie miał okazję zobaczyć prezydent Gliwic Adam Neumann wraz ze swoimi zastępcami Mariuszem Śpiewokiem i Ewą Weber, a także z Markiem Pszonakiem, przewodniczącym Rady Miasta.

Pomiędzy ul. Ceglarską i Pocztową w Ligocie Zabrskiej, na terenie po zdewastowanym boisku, powstaje nowoczesny, unikatowy obiekt sportowy Marco Footbal Center dedykowany piłce nożnej. Będzie to pierwszy w Europie obiekt balonowy łączący zadaszoną pneumatycznie halę z budynkiem zaplecza sportowo-szkoleniowego. 

Z miłości do piłki nożnej

Firma Marco zainwestowała w projekt 7,5 mln zł.

Budujemy Marco Football Center dla wszystkich, którzy mają w sercu sport, a szczególnie piłkę nożną. Będzie to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w tej części Europy, który przeniesie śląski futbol w nowy wymiar możliwości. Cieszymy się, że użyteczna nowoczesność, dbałość o najwyższą jakość i miłość do sportu, które towarzyszą nam od początku, przyciągają ludzi z pasją. Jesteśmy przekonani, że tak okazały ośrodek Marco Football Center nie tylko pozytywnie zmieni najbliższe otoczenie, ale przekona i przyciągnie do sportu dzieci i młodzież i pobudzi ich do efektywnego wysiłku treningowego w nowoczesnych warunkach na miarę piłkarskiej Europy XXI wieku. Mamy też nadzieję, że jasna kopuła pneumatycznej hali stanie się symbolem Ligoty Zabrskiej – mówi Marek Śliboda, prezes Marco sp. z o.o.

W ramach MFC powstanie całoroczne boisko piłkarskie ze sztuczną, sprężystą nawierzchnią trawiastą redukującą negatywne skutki wysiłku w obrębie ścięgien i stawów. Obszerna powierzchnia umożliwi prowadzenie zajęć z licznymi grupami młodszych roczników. A młodzież i seniorzy będą mogli swobodnie trenować w pełnych kadrach klubowych. Boisko będzie zadaszone nadmuchiwaną powłoką pneumatyczną o wymiarach 90 x 60 m, tworzącą kopułę odporną na niskie temperatury, intensywne opady czy działanie wiatru. Kopuła zostanie uszyta z cienkich i lekkich dwuwarstwowych membran z tworzywa sztucznego. Hale pneumatyczne (zwane potocznie balonami) utrzymają kształt i gabaryt dzięki panującemu w ich wnętrzu nadciśnieniu. Występujący w tej konstrukcji poziom nadciśnienia będzie bezpieczny i nieodczuwalny dla człowieka. Dzięki takiemu rozwiązaniu treningi i rozgrywki będą się odbywały niezależnie od pogody i pór roku, a Marco Football Center będzie czynne przez cały rok.

Przy hali powstaną obiekty infrastruktury technicznej oraz duży budynek zaplecza usługowo-socjalnego z 8 nowoczesnymi szatniami dla zawodników i jedną dla sędziów oraz recepcją. Znajdą się tam również sala do ćwiczeń, pokój sędziów i pomieszczenie trenerów z dostępem do własnej łazienki. Pozostałą powierzchnię zajmie pokój pierwszej pomocy, toalety ogólnodostępne wraz z toaletą dla osób niepełnosprawnych, zaplecze socjalne, biura, magazyn sprzętu sportowego, sala konferencyjna i kotłownia. Największym pomieszczeniem będzie kawiarnia z widokowym przeszkleniem wychodzącym na halę.

Na całość inwestycji złożą się także dwa sportowe obiekty pomocnicze: otwarte boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią otoczone piłkochwytem oraz ziemny plac rozgrzewkowo-rekreacyjny z zestawem urządzeń do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Zostaną też wybudowane drogi dojazdowe, ciągi ruchu pieszego, parkingi, całości dopełnią strefy zieleni i oświetlenie. Teren zostanie ogrodzony. Prace powinny zakończyć się późną wiosną 2021 r.

Trzymamy kciuki za powodzenie inwestycji! (mf)

 

 

 

Nowa hala