Aktualności | Archeologiczne ciekawostki na mapie Gliwic

Archeologiczne ciekawostki na mapie Gliwic

Kamienny fundament barokowego kościoła odsłonięty w Czechowicach/fot. R. Zdaniewicz

Archeologiczne ciekawostki na mapie Gliwic

Opublikowane: 25.04.2024 / Sekcja: Kultura 

Nową wystawę czasową – „Georgious. Nieznana historia świątyni i siedliska dworskiego w Czechowicach” – już od czwartku, 25 kwietnia, będzie można oglądać w Zamku Piastowskim. Ekspozycja jest prezentacją projektu naukowo-badawczego związanego z Czechowicami, dzielnicą Gliwic.

Realizowany w latach 2017–2021 projekt „Georgious” dotyczył poszukiwania nieistniejącej świątyni na terenie Czechowic – obecnej dzielnicy Gliwic, a niegdyś jednej ze wsi w okolicach miasta. Jego pomysłodawcą był Andrzej Szelka – prezes Stowarzyszenia Rozwoju Czechowic, który przekonał do tej idei Radosława Zdaniewicza – archeologa związanego z Oddziałem Górnośląskim SNAP. Przedsięwzięcie zyskało także wsparcie wielu wolontariuszy – pasjonatów historii oraz archeologów z różnych instytucji.

Wykopaliska przyniosły mnóstwo niespodzianek. Odkryto pozostałości po dwóch fazach budowlanych kościoła pw. św. Jerzego, związanego z nim cmentarza, a także położonej nieopodal siedziby dworskiej. Udało się odsłonić elementy konstrukcyjne starszej, drewnianej świątyni, istniejącej najprawdopodobniej od schyłku XIII wieku, a także kamienne fundamenty młodszej, niestety nigdy niedokończonej i nieoddanej do użytku wiernym. Odkryto też kilkanaście pochówków ludzkich związanych z cmentarzem przykościelnym oraz wiele zabytków ruchomych, w tym drobne elementy biżuterii, fragmenty przedmiotów liturgicznych. Na szczególną uwagę zasługuje zestaw ponad 100 monet miedzianych i srebrnych z okresu od 1. połowy XIV do końca XVII wieku.

Wernisaż wystawy rozpocznie się 25 kwietnia o godz. 17.00 w Zamku Piastowskim (ul. Pod Murami 2). Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 31 sierpnia. Jej kuratorami są archeolodzy – Monika Michnik, kierownik Działu Archeologii Muzeum w Gliwicach, i Radosław Zdaniewicz.

Więcej na muzeum.gliwice.pl i w aplikacji [GAMA]. (Muzeum/bb)

Plakat