Aktualności | W drodze do przyszłości

W drodze do przyszłości

fot. M. Buksa / UM Gliwice

W drodze do przyszłości

Opublikowane: 23.09.2022 / Sekcja: Biznes 

Prototyp autonomicznego minibusu BB-1 został zaprezentowany 21 września podczas konferencji Autonomous Mobility Day w Arenie Gliwice. Nad możliwością ekologicznego uzupełnienia komunikacji miejskiej pracuje Blees, start-up technologiczny z Gliwic.

Minibus BB-1 to projekt, nad którym firma Blees pracuje od 2019 roku. W Arenie Gliwice został zaprezentowany prototyp pojazdu – platforma jezdna z ramą, wyposażona w system autonomiczny. Produkcja pierwszych kompletnych pojazdów jest planowana na 2023 rok.

A jak autonomiczny

BB-1 ma docelowo poruszać się w pełni samodzielnie – to znaczy: bez kierowcy. Projektowany system autonomiczny ma minimalizować ryzyko wystąpienia błędów. – Minibus będzie wyposażony w 7 lidarów, 11 kamer, 4 radary i 3 odbiorniki GNSS oraz IMU, które tworzą bardzo zaawansowany, posiadający centymetrową dokładność system lokalizacji. Przetwarzany na bieżąco obraz całego obszaru wokół pojazdu w kombinacji z danymi zakodowanymi w systemie (na przykład o dużej liczbie zdarzeń drogowych na danym odcinku jezdni) mają sprawić, że przejazd będzie bezpieczny – mówi Łukasz Wójcik, dyrektor ds. technologii w Blees.

W obecnym stanie prawnym w Polsce nie jest możliwe obsługiwanie minibusa zdalnie – w pojeździe musi znajdować się tak zwany „lokalny operator”, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem przejazdu. W razie konieczności „przejęcia sterów” lokalny operator będzie prowadził pojazd za pomocą joysticka (w BB-1 nie ma kierownicy).

Firma Blees projektuje cały system autonomiczny z myślą o zmianach w prawie transportowym w przyszłości. Wówczas autonomiczny minibus byłby nadzorowany przez zdalnego operatora w centrum zarządzania. Jeden pracownik mógłby czuwać nad 10 pojazdami jednocześnie.

B jak bezemisyjny

Minibus BB-1 jest całkowicie elektryczny, zasilany umieszczoną na dachu baterią. Zasięg minibusa to około 200 km. Pojazd dysponuje baterią 58 kWh, a szybkie ładowanie do poziomu 80% baterii zajmuje tylko 33 minuty. BB-1 zabierze na pokład do 15 osób (jedno miejsce jest przewidziane dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim).

C jak celowany

Minibusy BB-1 nie mają zastąpić dużych autobusów kierowanych przez ludzi. Zgodnie z założeniem firmy Blees mają stanowić uzupełnienie komunikacji miejskiej. BB-1 miałby jeździć na trasach, z których korzysta stosunkowo mało pasażerów. Autonomiczne minibusy byłyby pomocne na przykład w skomunikowaniu nowo powstających osiedli mieszkaniowych. Przejazdy mogłyby być dostosowywane do potrzeb mieszkańców dzięki wprowadzenie możliwości transportu w systemie współdzielonym i „na żądanie”.

Konferencję Autonomous Mobility Day objął patronatem prezydent Gliwic Adam Neumann.

mężczyzna za blatem centrum zarządzania uczestnicy konferencji wokół minibusa