Mini Nutki | Warsztaty muzyczne dla dzieci

Mini Nutki | Warsztaty muzyczne dla dzieci

Mini Nutki | Warsztaty muzyczne dla dzieci

Opublikowane: 03.10.2022 / Sekcja: Warsztaty 

Czas wydarzenia: 08.10.2022 10:00:00 - 08.10.2022 11:00:00

Miejsce wydarzenia: Stacja Artystyczna Rynek, Gliwice Rynek 4-5

Organizator: Stacja Artystyczna Rynek 

Zapraszamy na Mini Nutki – cykliczne warsztaty, które rozwijają muzykalność, kreatywność, kształtują poczucie rytmu i pozwalają dzieciom na muzyczną ekspresję. Będą zabawy muzyczne, ćwiczenia wzrokowo-słuchowe i relaksacyjne, a to wszystko przy akompaniamencie na żywo. Warsztaty prowadzone są przez wykwalifikowanych pedagogów i instrumentalistów.
Mini Nutki przeznaczone są dla dzieci w wieku 4-7 lat. Chętnych prosimy o zabranie ze sobą wygodnego stroju, butów na zmianę i dobrego humoru ?
Zapisy: zapisysar@gmail.com, fb lub 504 676 972.
Koszt udziału wynosi 20 zł (płatne gotówką w dniu warsztatów).

Mammografia ratuje życie

kobiety

Badanie mammograficzne jest szybkie i nieinwazyjne, a może uratować życie. Polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Na podstawie uzyskanego obrazu możliwe jest wykrycie tzw. zmian bezobjawowych już we wczesnym stadium ich powstania, kiedy nie są one wyczuwalne. Najbliższe badanie w mammobusie LUX MED odbędzie się 3 października.

W Polsce od 2006 r. realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, skierowany do kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Ma na celu przebadanie jak największej liczby Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie i obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi.  Niestety, mimo że mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym , w 2021 r. z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało niewiele ponad 34% uprawnionych pań.

Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie, daje niemal 100-procentową gwarancję powrotu do zdrowia.

LUX MED Diagnostyka zaprasza do mobilnej pracowni mammograficznej. W Gliwicach mammobus będzie czekał w poniedziałek, 3 października, w godz. od 10.00 do  16.00, na placu Krakowskim.

W badaniach mogą uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie jest bezpłatne, finansowane przez NFZ  i nie wymaga skierowania lekarskiego.

Uwaga – aby wziąć udział w badaniu konieczna jest rejestracja pod nr tel. 58/666-24-44 lub poprzez stronę internetową www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania, przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie należy zabrać zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. 
Na badanie należy przyjść w maseczce ochronnej i o czasie wyznaczonym podczas rejestracji.
 
Więcej informacji na temat mammografii można znaleźć na stronie www.mammo.pl. (mf)

 





Piast Gliwice. Przegrana po przerwie na kadrę

Piast Gliwice w akcji

W zamykającym wrzesień, piątkowym meczu 11. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy Piast Gliwice przegrał na wyjeździe z Wisłą Płock 0:1. Jedynego gola w tym spotkaniu zdobył Marko Kolar.

Początek pierwszej połowy przyniósł sytuacje z obu stron. W zespole Niebiesko-Czerwonych próbował Alberto Toril, a u gospodarzy Damian Rasak i Mateusz Lewandowski. W tej części gra była wyrównana. Co prawda Nafciarze dłużej utrzymywali się przy piłce, ale nie przyniosło to większego zagrożenia, mimo że František Plach był zmuszony jeszcze interweniować po strzale Łukasza Sekulskiego. Tuż przed przerwą to Piast mógł jednak prowadzić, ale Krzysztof Kamiński zdołał końcówkami palców obronić uderzenie głową Jorge Felixa.

Na początku drugiej połowy więcej z gry mieli gospodarze, którzy dwukrotnie zagrozili bramce Františka Placha. Słowacki bramkarz Piasta był dobrze dysponowany i nie dał się pokonać, aż do 88. minuty, kiedy to do siatki trafił Marco Kolar.

Biuro Prasowe GKS Piast S.A.





Sesja Rady Miasta Gliwice – 6 października

Ratusz na Rynku

W czwartek 6 października o godz. 14.00 w Ratuszu na Rynku rozpocznie się sesja Rady Miasta Gliwice. Porządek obrad jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej.





Tauron GTK z pierwszym zwycięstwem!

GTK Gliwice w akcji

Dobra inauguracja sezonu w Gliwicach! W swoim pierwszym domowym meczu Tauron GTK wygrało z Polskim Cukrem Pszczółką Start Lublin 63:49. Zespół Maroša Kováčika o losach meczu przesądził w trzeciej kwarcie, kiedy zanotował serię 13:0, a aż 11 z tych punktów zdobył Jure Skifić.

Tauron GTK przegrał pierwszy mecz sezonu z MKS-em Dąbrowa Górnicza i pierwszego kompletu punktów musiał szukać w starciu z Polskim Cukrem Pszczółką Start Lublin, czyli zespołem, który w pierwszym meczu sezonu wygrał po dogrywce z Eneą Abramczyk Astorią Bydgoszcz.

W porównaniu z pierwszym spotkaniem zdecydowanie lepiej mecz rozpoczęli zawodnicy zagraniczni Tauron GTK. Aktywnie w ataku prezentował się Terrance Ferguson i to on skuteczną dobitką zdobył pierwsze punkty dla miejscowych. Przyjezdni starali się głównie pchać piłkę pod kosz, gdyż trener Artur Gronek od pierwszej minuty desygnował na parkiet dwóch środkowych, Kregora Hermeta i Klavsa Cavarsa. To oznaczało także więcej miejsca na obwodzie, a tam swoją rolę wypełniał Sherron Dorsey-Walker. Amerykański strzelec w poprzednim meczu zdobył 33 punkty i w Gliwicach miał ochotę zbliżyć się do tego wyniku. W pierwszej kwarcie miał na swoim koncie 8 „oczek”, dwa razy trafiając zza łuku, w tym na koniec pierwszej odsłony, dzięki czemu goście prowadzili po pierwszych 10 minutach gry (13:14).

Gospodarze od początku drugiej kwarty mocno ruszyli do ataku. Punkty wejściem pod kosz zdobył Mateusz Szlachetka, Fergsuon dobrze znalazł się pod koszem, a Norbert Maciejak przechwycił piłkę i z łatwością dołożył kolejne punkty (19:14). Poddenerwowany trener Gronek poprosił w tym momencie o przerwę na żądanie. Po niej przypomniał o sobie Dorsey-Walker, ale po drugiej stronie parkietu „trójką” popisał się Put (22:16). Dorsey-Walker nie pozostał dłużny i odpowiedział tym samym, a Cavars oraz Hermet powiększyli zdobycz swojego zespołu, punktując z pola trzech sekund (24:23). To był moment, w którym musiał zareagować trener Maroš Kováčik, a od tego momentu mecz się wyrównał i obie ekipy wymieniały naprzemiennie ciosy. Na „trójkę” Troya Franklina Jr. natychmiast odpowiedział Dorsey-Walker. Kiedy Jure Skifić wykorzystał podanie Franklina, po drugiej stronie parkietu skuteczną dobitką popisał się Hermet i ustalił wynik pierwszej połowy (30:30).

Po zmianie stron Start szybko wysunął się na prowadzenie. Najpierw zza łuku trafił Dorsey-Walker, a następnie spod kosza punkty dołożył Cleveland Melvin. Problemy gości rozpoczęły się w momencie, kiedy trzecie przewinienie popełnił ich lider i usiadł na ławce rezerwowych. Fergsuon zmniejszył straty, trafiając z dystansu, a Kamari Murphy najpierw przymierzył z półdystansu, a po chwili dołożył kolejne dwa „oczka” z bliższej odległości (38:37). Do kolejnego remisu doprowadził Melvin, trafiając jeden rzut wolny, ale potem nastąpił koncert w wykonaniu Skificia. Silny skrzydłowy GTK zdobył 11 punktów, a kolejne dwa dołożył niezwykle pożyteczny w obronie Maciejak i miejscowi po serii 13:0 wypracowali solidną zaliczkę (51:38). Jeszcze przed końcem tej odsłony na parkiet wrócił Dorsey-Walker i celnie rzucając zza linii 6,75 m pokazał, że przyjezdni będą walczyć do końca.

Tauron GTK utrzymywało w czwartej kwarcie kontrolę nad spotkaniem i prowadziło dwucyfrową różnicą punktów. Oba zespoły mocno broniły i wynik przed długi okres czasu stał w miejscu. Ostatecznie gliwiczanie wygrali 63:49 i zanotowali pierwszy komplet punktów w sezonie.

(GTK)





Rajdowe zakończenie turystycznego sezonu kolarskiego

Rower na leśnej ścieżce

30 km trasy, turystyczne tempo i konkursy z nagrodami. Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach zaprasza na rajd z okazji Zakończenia Turystycznego Sezonu Kolarskiego.

W niedzielę, 9 października, rowerzyści spotkają się  na gliwickim Rynku. Stamtąd o godz. 9.00 wyjadą wspólnie na trasę rajdu, którego metą będzie zamek w Chudowie.

Kolarze przejadą dystans 30 km. Jak zapewniają organizatorzy – trasa będzie łatwa, a tempo turystyczne, jednak w trosce o bezpieczeństwo warto zabrać ze sobą kask. 

Na uczestników rajdu na mecie czekać będą pamiątkowe plakietki. Nie zabraknie także konkursów z nagrodami. 

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy się zarejestrować i dokonać opłaty wpisowej.

Regulamin rajdu dostępny jest na stronie: https://sites.google.com/view/tkk-wl-huzy.
 





Mecz na remis futsalowego Piasta i wspomnienie Jerzego Wojewódzkiego

futsaliści w akcji

W 5. kolejce spotkań o mistrzostwo Futsal Ekstraklasy Piast Gliwice zremisował 2 października z Constractem Lubawa 2:2. Bramki dla drużyny z Areny Gliwice strzelali  Rafael Cadini i Bruno Graca. W przerwie meczu upamiętniono zmarłego przed 4 laty Jerzego Wojewódzkiego, wielkiego entuzjastę i propagatora gliwickiej piłki 5-osobowej. Prezydent Gliwic Adam Neumann przekazał żonie pana Jerzego, Izabeli Wojewódzkiej, złoty medal futsalowego Piasta Gliwice za zdobyte Mistrzostwo Polski w sezonie 2021/2022.

Constract Lubawa przed tą kolejką miał 9 punktów i plasował się na 4 miejscu w tabeli Futsal Ekstraklasy. Lubawianie rozegrali jednak tylko trzy mecze. Piast z dorobkiem 9 „oczek” zajmował 6. pozycję. W przypadku wygranej gliwiczanie przesunęliby się na drugie miejsce, ale goście nie zamierzali na to pozwolić. Stąd od początku kibice oglądali żywe, pełne sytuacji i strzałów widowisko.

Pierwsi na prowadzenie wyszli Konstruktorzy. W 15. minucie po szkoleniowo rozegranym rzucie wolnym piłkę do bramki Piasta skierował Vargas. Wynik 1:0 dla Constractu utrzymał się do przerwy. Zaraz po zmianie stron gliwiczanie (także po stałym fragmencie gry) doprowadzili do wyrównania. Piłkę z rzutu rożnego wybijał Bertoline, zagrywając do wbiegającego Cadiniego, a ten precyzyjnym strzałem pokonał golkipera gości. W 28. minucie Teixeira, wybijając piłkę z autu, posłał ją przed bramkę, gdzie był Graca. Portugalczyk strzałem z najbliższej odległości wyprowadził Piasta na prowadzenie. W 31. minucie Kriezel popisał się kapitalnym uderzeniem z dystansu, po którym piłka odbiła się od poprzeczki i zakończyła lot za linią bramki na 2:2. Takim wynikiem zakończyło się to spotkanie i z tego rezultatu na pewno bardziej byli zadowoleni lubawianie, bo punkt zdobyty na wyjeździe jest cenną zdobyczą.

(piast.gliwice.pl)





Rozsiani po Polsce

zabudowa starego miasta

„Podkarpackie: Sanok, Lesko, Przemyśl, Jarosław, Leżajsk, Wołosate” – to miejsca, o których w sobotę 8 października opowiedzą Beata i Paweł Pomykalscy. Spotkanie z cyklu „Rozsiani po Polsce” rozpocznie się o godz. 15.00 w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich.

Nowy cykl spotkań w oddziale Muzeum w Gliwicach będzie dotyczył żydowskich zabytków odnalezionych przez parę podróżników w mniej znanych i rzadziej odwiedzanych miejscowościach. Podczas pierwszej prelekcji będzie okazja, by poznać wieloreligijny i wielokulturowy Przemyśl, zajrzeć do zachowanej synagogi w Lesku, a nawet… zaszyć się w Bieszczadach. Następne spotkania z cyklu wezmą na tapet Lubelskie, Podlaskie i Łódź. Harmonogram wydarzeń jest dostępny na stronie muzeum.gliwice.pl.





Po Nowym Roku nowe stawki opłat za odpady. Urząd dostarczy zawiadomienia

kobieta odbiera korespondencję

Od 1 stycznia 2023 roku w Gliwicach obowiązywać będą nowe stawki za odbiór śmieci, przyjęte na lipcowej sesji Rady Miasta. Mieszkańcy nie muszą składać w tej kwestii nowych deklaracji do magistratu, wkrótce jednak niektórzy otrzymają zawiadomienia o  wysokości zmienionych stawek za odpady komunalne. Chodzi o właścicieli domów jednorodzinnych, którym będą one dostarczane już od 14 października.

Do rąk własnych zawiadomienia otrzymają właściciele nieruchomości zamieszkałych zobowiązani do ponoszenia opłaty za odbiór śmieci. Korespondencja w tej sprawie będzie doręczana przez pracowników magistrackich w dni robocze w godzinach popołudniowych oraz w soboty od godzin porannych – zawsze najpóźniej do godz. 20.00. Przypominamy zwłaszcza starszym mieszkańcom, że pracownicy Urzędu Miejskiego nie są uprawnieni do pobierania żadnych należności! W razie nieobecności adresata zawiadomienia będą dwukrotnie awizowane.

Zawiadomienia będą zawierały indywidualny numer rachunku bankowego, na który można dokonać wpłaty, na ich odwrocie dodatkowo będzie umieszczona informacja o możliwych formach dokonania zapłaty. Zachęcamy do zapłaty należności za pośrednictwem banków, zwłaszcza bezgotówkowo lub poprzez Gliwicką Elektroniczną Platformę Analityczno-Rozrachunkową GEPAR (szczegóły na stronie gepar.gliwice.eu).

W przypadku nieruchomości znajdujących się w budynkach wielolokalowych, zawiadomienia o nowych stawkach za odbiór śmieci będą wysyłane przez UM do wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych.

Wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami wynika z uchwały Rady Miasta Gliwice nr XXXVIII/783/2022 z 14 lipca 2022 r. (o zmianie uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty).

 





Zacięte starcie! Mecz Biało-Czerwonych z Turcją rozstrzygnął tie-break

siatkarki w Gdańsku

Polskie siatkarki w sobotę 1 października minimalnie uległy jednej z najlepszych drużyn świata. Turczynki zwyciężyły dopiero po tie-breaku i zakończyły tę fazę turnieju na pierwszym miejscu w grupie B. Reprezentacja Polski zgodnie z planem awansowała do drugiej fazy turnieju – grupy F, z dorobkiem trzech zwycięstw i dwóch porażek. Od wtorku 4 października Biało-Czerwone czekają mecze w Łodzi o awans do ćwierćfinału. Grać będą z najlepszymi zespołami grupy C: Serbią, USA, Niemcami i Kanadą. Trzymamy kciuki!

Turczynki to nr 5 w światowym rankingu. W meczu z nimi siłą Polek znów okazał się blok. Rywalki nieco lepiej przyjmowały zagrywki i popełniały mniej błędów, lecz w sumie mecz był bardzo wyrównany i dostarczył kibicom wielu emocji. 

W tie-breaku Polki bliskie były sprawienia niespodzianki, niestety „oczka” uciekały za szybko... Wywalczony w tym meczu punkt i dwa wygrane sety powinny jednak przydać się w dalszej części turnieju, bo całe zdobycze z gry w grupie B zostają zachowane. Siatkarki mają teraz chwilę odpoczynku, we wtorek 4 października w Łodzi zaczyna się dla nich druga grupowa faza Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet 2022.

W grze pozostaje 16 z 24 drużyn. Polki razem z Tajlandią, Dominikaną i Turcją oraz Serbią, USA, Niemcami i Kanadą rywalizować będą w Grupie F w Łodzi. Drugą ósemkę – grupę E – tworzą Włochy, Holandia, Belgia i Portoryko oraz Chiny, Brazylia, Japonia i Argentyna, czyli najlepsze drużyny z grup A i D. Ich rozgrywki odbędą się w Rotterdamie. W tej fazie wszystkie drużyny będą grać tylko z tymi rywalkami, z którymi nie zmierzyły się w pierwszej części turnieju.

Plan meczów reprezentacji Polski

  • 4 października: Polska - Serbia (20:30)
  • 5 października: Polska - USA (20:30)
  • 7 października: Polska - Kanada (20:30)
  • 8 października: Polska - Niemcy (20:30)

Po czterech rundach wyłoniona zostanie najlepsza ósemka (po cztery drużyny z każdej grupy), która w ostatniej fazie mistrzostw walczyć będzie systemem pucharowym, od ćwierćfinałów.

Przypomnijmy, że w Gliwicach, jako jednym z trzech polskich miast – gospodarzy Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet 2022, organizowane będą dwa spotkania ćwierćfinałowe (11 października, godz. 17.30 i 20.30) i półfinał mistrzostw (12 października, godz. 20.30). Sprzedaż wejściówek na spotkania w Arenie Gliwice prowadzi już portal eBilet.pl.





Wszystko dla Kibiców. Przedsiębiorco, dołącz do nas!

Siatkówka w Gliwicach

Gliwice – Miasto-Gospodarz Mistrzostw Świata w Siatkówce Kobiet 2022 – zachęca restauratorów, hotelarzy, a także inne podmioty świadczące usługi w Gliwicach do wspólnych działań promocyjnych skierowanych do gości turnieju.

Chcemy zachęcić kibiców, aby zatrzymali się w Gliwicach na dłużej i korzystali z usług przedsiębiorców działających w naszym mieście.

W tym celu stworzyliśmy specjalne serwisy internetowe siatkowka.gliwice.eu oraz volleyball.gliwice.eu, zawierające informacje przydatne przybyłym na mecze gościom. To miejsca prezentujące także Państwa ofertę!

Warunkiem współpracy (umieszczenia informacji na stronie tworzonej przez miasto) jest zobowiązanie do udzielania co najmniej 10% zniżki osobom, które między 10 i 16 października okażą bilet wstępu na konkretny mecz odbywający się w Arenie Gliwice.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz zgłosić chęć współpracy, wyślij e-mail na adres: promocja@um.gliwice.pl

W zgłoszeniu załącz swoje logo (format jpg, png), podaj nazwę podmiotu oraz określ profil swojej działalności. Nie zwlekaj! Powitaj z nami kibiców siatkówki z całego świata!





Mammografia ratuje życie

kobiety

Badanie mammograficzne jest szybkie i nieinwazyjne, a może uratować życie. Polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Na podstawie uzyskanego obrazu możliwe jest wykrycie tzw. zmian bezobjawowych już we wczesnym stadium ich powstania, kiedy nie są one wyczuwalne. Najbliższe badanie w mammobusie LUX MED odbędzie się 3 października.

W Polsce od 2006 r. realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, skierowany do kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Ma na celu przebadanie jak największej liczby Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie i obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi.  Niestety, mimo że mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym , w 2021 r. z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało niewiele ponad 34% uprawnionych pań.

Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie, daje niemal 100-procentową gwarancję powrotu do zdrowia.

LUX MED Diagnostyka zaprasza do mobilnej pracowni mammograficznej. W Gliwicach mammobus będzie czekał w poniedziałek, 3 października, w godz. od 10.00 do  16.00, na placu Krakowskim.

W badaniach mogą uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie jest bezpłatne, finansowane przez NFZ  i nie wymaga skierowania lekarskiego.

Uwaga – aby wziąć udział w badaniu konieczna jest rejestracja pod nr tel. 58/666-24-44 lub poprzez stronę internetową www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania, przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie należy zabrać zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. 
Na badanie należy przyjść w maseczce ochronnej i o czasie wyznaczonym podczas rejestracji.
 
Więcej informacji na temat mammografii można znaleźć na stronie www.mammo.pl. (mf)

 





Piast Gliwice. Przegrana po przerwie na kadrę

Piast Gliwice w akcji

W zamykającym wrzesień, piątkowym meczu 11. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy Piast Gliwice przegrał na wyjeździe z Wisłą Płock 0:1. Jedynego gola w tym spotkaniu zdobył Marko Kolar.

Początek pierwszej połowy przyniósł sytuacje z obu stron. W zespole Niebiesko-Czerwonych próbował Alberto Toril, a u gospodarzy Damian Rasak i Mateusz Lewandowski. W tej części gra była wyrównana. Co prawda Nafciarze dłużej utrzymywali się przy piłce, ale nie przyniosło to większego zagrożenia, mimo że František Plach był zmuszony jeszcze interweniować po strzale Łukasza Sekulskiego. Tuż przed przerwą to Piast mógł jednak prowadzić, ale Krzysztof Kamiński zdołał końcówkami palców obronić uderzenie głową Jorge Felixa.

Na początku drugiej połowy więcej z gry mieli gospodarze, którzy dwukrotnie zagrozili bramce Františka Placha. Słowacki bramkarz Piasta był dobrze dysponowany i nie dał się pokonać, aż do 88. minuty, kiedy to do siatki trafił Marco Kolar.

Biuro Prasowe GKS Piast S.A.





Sesja Rady Miasta Gliwice – 6 października

Ratusz na Rynku

W czwartek 6 października o godz. 14.00 w Ratuszu na Rynku rozpocznie się sesja Rady Miasta Gliwice. Porządek obrad jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej.





Tauron GTK z pierwszym zwycięstwem!

GTK Gliwice w akcji

Dobra inauguracja sezonu w Gliwicach! W swoim pierwszym domowym meczu Tauron GTK wygrało z Polskim Cukrem Pszczółką Start Lublin 63:49. Zespół Maroša Kováčika o losach meczu przesądził w trzeciej kwarcie, kiedy zanotował serię 13:0, a aż 11 z tych punktów zdobył Jure Skifić.

Tauron GTK przegrał pierwszy mecz sezonu z MKS-em Dąbrowa Górnicza i pierwszego kompletu punktów musiał szukać w starciu z Polskim Cukrem Pszczółką Start Lublin, czyli zespołem, który w pierwszym meczu sezonu wygrał po dogrywce z Eneą Abramczyk Astorią Bydgoszcz.

W porównaniu z pierwszym spotkaniem zdecydowanie lepiej mecz rozpoczęli zawodnicy zagraniczni Tauron GTK. Aktywnie w ataku prezentował się Terrance Ferguson i to on skuteczną dobitką zdobył pierwsze punkty dla miejscowych. Przyjezdni starali się głównie pchać piłkę pod kosz, gdyż trener Artur Gronek od pierwszej minuty desygnował na parkiet dwóch środkowych, Kregora Hermeta i Klavsa Cavarsa. To oznaczało także więcej miejsca na obwodzie, a tam swoją rolę wypełniał Sherron Dorsey-Walker. Amerykański strzelec w poprzednim meczu zdobył 33 punkty i w Gliwicach miał ochotę zbliżyć się do tego wyniku. W pierwszej kwarcie miał na swoim koncie 8 „oczek”, dwa razy trafiając zza łuku, w tym na koniec pierwszej odsłony, dzięki czemu goście prowadzili po pierwszych 10 minutach gry (13:14).

Gospodarze od początku drugiej kwarty mocno ruszyli do ataku. Punkty wejściem pod kosz zdobył Mateusz Szlachetka, Fergsuon dobrze znalazł się pod koszem, a Norbert Maciejak przechwycił piłkę i z łatwością dołożył kolejne punkty (19:14). Poddenerwowany trener Gronek poprosił w tym momencie o przerwę na żądanie. Po niej przypomniał o sobie Dorsey-Walker, ale po drugiej stronie parkietu „trójką” popisał się Put (22:16). Dorsey-Walker nie pozostał dłużny i odpowiedział tym samym, a Cavars oraz Hermet powiększyli zdobycz swojego zespołu, punktując z pola trzech sekund (24:23). To był moment, w którym musiał zareagować trener Maroš Kováčik, a od tego momentu mecz się wyrównał i obie ekipy wymieniały naprzemiennie ciosy. Na „trójkę” Troya Franklina Jr. natychmiast odpowiedział Dorsey-Walker. Kiedy Jure Skifić wykorzystał podanie Franklina, po drugiej stronie parkietu skuteczną dobitką popisał się Hermet i ustalił wynik pierwszej połowy (30:30).

Po zmianie stron Start szybko wysunął się na prowadzenie. Najpierw zza łuku trafił Dorsey-Walker, a następnie spod kosza punkty dołożył Cleveland Melvin. Problemy gości rozpoczęły się w momencie, kiedy trzecie przewinienie popełnił ich lider i usiadł na ławce rezerwowych. Fergsuon zmniejszył straty, trafiając z dystansu, a Kamari Murphy najpierw przymierzył z półdystansu, a po chwili dołożył kolejne dwa „oczka” z bliższej odległości (38:37). Do kolejnego remisu doprowadził Melvin, trafiając jeden rzut wolny, ale potem nastąpił koncert w wykonaniu Skificia. Silny skrzydłowy GTK zdobył 11 punktów, a kolejne dwa dołożył niezwykle pożyteczny w obronie Maciejak i miejscowi po serii 13:0 wypracowali solidną zaliczkę (51:38). Jeszcze przed końcem tej odsłony na parkiet wrócił Dorsey-Walker i celnie rzucając zza linii 6,75 m pokazał, że przyjezdni będą walczyć do końca.

Tauron GTK utrzymywało w czwartej kwarcie kontrolę nad spotkaniem i prowadziło dwucyfrową różnicą punktów. Oba zespoły mocno broniły i wynik przed długi okres czasu stał w miejscu. Ostatecznie gliwiczanie wygrali 63:49 i zanotowali pierwszy komplet punktów w sezonie.

(GTK)





Rajdowe zakończenie turystycznego sezonu kolarskiego

Rower na leśnej ścieżce

30 km trasy, turystyczne tempo i konkursy z nagrodami. Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach zaprasza na rajd z okazji Zakończenia Turystycznego Sezonu Kolarskiego.

W niedzielę, 9 października, rowerzyści spotkają się  na gliwickim Rynku. Stamtąd o godz. 9.00 wyjadą wspólnie na trasę rajdu, którego metą będzie zamek w Chudowie.

Kolarze przejadą dystans 30 km. Jak zapewniają organizatorzy – trasa będzie łatwa, a tempo turystyczne, jednak w trosce o bezpieczeństwo warto zabrać ze sobą kask. 

Na uczestników rajdu na mecie czekać będą pamiątkowe plakietki. Nie zabraknie także konkursów z nagrodami. 

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy się zarejestrować i dokonać opłaty wpisowej.

Regulamin rajdu dostępny jest na stronie: https://sites.google.com/view/tkk-wl-huzy.
 





Mecz na remis futsalowego Piasta i wspomnienie Jerzego Wojewódzkiego

futsaliści w akcji

W 5. kolejce spotkań o mistrzostwo Futsal Ekstraklasy Piast Gliwice zremisował 2 października z Constractem Lubawa 2:2. Bramki dla drużyny z Areny Gliwice strzelali  Rafael Cadini i Bruno Graca. W przerwie meczu upamiętniono zmarłego przed 4 laty Jerzego Wojewódzkiego, wielkiego entuzjastę i propagatora gliwickiej piłki 5-osobowej. Prezydent Gliwic Adam Neumann przekazał żonie pana Jerzego, Izabeli Wojewódzkiej, złoty medal futsalowego Piasta Gliwice za zdobyte Mistrzostwo Polski w sezonie 2021/2022.

Constract Lubawa przed tą kolejką miał 9 punktów i plasował się na 4 miejscu w tabeli Futsal Ekstraklasy. Lubawianie rozegrali jednak tylko trzy mecze. Piast z dorobkiem 9 „oczek” zajmował 6. pozycję. W przypadku wygranej gliwiczanie przesunęliby się na drugie miejsce, ale goście nie zamierzali na to pozwolić. Stąd od początku kibice oglądali żywe, pełne sytuacji i strzałów widowisko.

Pierwsi na prowadzenie wyszli Konstruktorzy. W 15. minucie po szkoleniowo rozegranym rzucie wolnym piłkę do bramki Piasta skierował Vargas. Wynik 1:0 dla Constractu utrzymał się do przerwy. Zaraz po zmianie stron gliwiczanie (także po stałym fragmencie gry) doprowadzili do wyrównania. Piłkę z rzutu rożnego wybijał Bertoline, zagrywając do wbiegającego Cadiniego, a ten precyzyjnym strzałem pokonał golkipera gości. W 28. minucie Teixeira, wybijając piłkę z autu, posłał ją przed bramkę, gdzie był Graca. Portugalczyk strzałem z najbliższej odległości wyprowadził Piasta na prowadzenie. W 31. minucie Kriezel popisał się kapitalnym uderzeniem z dystansu, po którym piłka odbiła się od poprzeczki i zakończyła lot za linią bramki na 2:2. Takim wynikiem zakończyło się to spotkanie i z tego rezultatu na pewno bardziej byli zadowoleni lubawianie, bo punkt zdobyty na wyjeździe jest cenną zdobyczą.

(piast.gliwice.pl)





Rozsiani po Polsce

zabudowa starego miasta

„Podkarpackie: Sanok, Lesko, Przemyśl, Jarosław, Leżajsk, Wołosate” – to miejsca, o których w sobotę 8 października opowiedzą Beata i Paweł Pomykalscy. Spotkanie z cyklu „Rozsiani po Polsce” rozpocznie się o godz. 15.00 w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich.

Nowy cykl spotkań w oddziale Muzeum w Gliwicach będzie dotyczył żydowskich zabytków odnalezionych przez parę podróżników w mniej znanych i rzadziej odwiedzanych miejscowościach. Podczas pierwszej prelekcji będzie okazja, by poznać wieloreligijny i wielokulturowy Przemyśl, zajrzeć do zachowanej synagogi w Lesku, a nawet… zaszyć się w Bieszczadach. Następne spotkania z cyklu wezmą na tapet Lubelskie, Podlaskie i Łódź. Harmonogram wydarzeń jest dostępny na stronie muzeum.gliwice.pl.





Po Nowym Roku nowe stawki opłat za odpady. Urząd dostarczy zawiadomienia

kobieta odbiera korespondencję

Od 1 stycznia 2023 roku w Gliwicach obowiązywać będą nowe stawki za odbiór śmieci, przyjęte na lipcowej sesji Rady Miasta. Mieszkańcy nie muszą składać w tej kwestii nowych deklaracji do magistratu, wkrótce jednak niektórzy otrzymają zawiadomienia o  wysokości zmienionych stawek za odpady komunalne. Chodzi o właścicieli domów jednorodzinnych, którym będą one dostarczane już od 14 października.

Do rąk własnych zawiadomienia otrzymają właściciele nieruchomości zamieszkałych zobowiązani do ponoszenia opłaty za odbiór śmieci. Korespondencja w tej sprawie będzie doręczana przez pracowników magistrackich w dni robocze w godzinach popołudniowych oraz w soboty od godzin porannych – zawsze najpóźniej do godz. 20.00. Przypominamy zwłaszcza starszym mieszkańcom, że pracownicy Urzędu Miejskiego nie są uprawnieni do pobierania żadnych należności! W razie nieobecności adresata zawiadomienia będą dwukrotnie awizowane.

Zawiadomienia będą zawierały indywidualny numer rachunku bankowego, na który można dokonać wpłaty, na ich odwrocie dodatkowo będzie umieszczona informacja o możliwych formach dokonania zapłaty. Zachęcamy do zapłaty należności za pośrednictwem banków, zwłaszcza bezgotówkowo lub poprzez Gliwicką Elektroniczną Platformę Analityczno-Rozrachunkową GEPAR (szczegóły na stronie gepar.gliwice.eu).

W przypadku nieruchomości znajdujących się w budynkach wielolokalowych, zawiadomienia o nowych stawkach za odbiór śmieci będą wysyłane przez UM do wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych.

Wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami wynika z uchwały Rady Miasta Gliwice nr XXXVIII/783/2022 z 14 lipca 2022 r. (o zmianie uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty).

 





Zacięte starcie! Mecz Biało-Czerwonych z Turcją rozstrzygnął tie-break

siatkarki w Gdańsku

Polskie siatkarki w sobotę 1 października minimalnie uległy jednej z najlepszych drużyn świata. Turczynki zwyciężyły dopiero po tie-breaku i zakończyły tę fazę turnieju na pierwszym miejscu w grupie B. Reprezentacja Polski zgodnie z planem awansowała do drugiej fazy turnieju – grupy F, z dorobkiem trzech zwycięstw i dwóch porażek. Od wtorku 4 października Biało-Czerwone czekają mecze w Łodzi o awans do ćwierćfinału. Grać będą z najlepszymi zespołami grupy C: Serbią, USA, Niemcami i Kanadą. Trzymamy kciuki!

Turczynki to nr 5 w światowym rankingu. W meczu z nimi siłą Polek znów okazał się blok. Rywalki nieco lepiej przyjmowały zagrywki i popełniały mniej błędów, lecz w sumie mecz był bardzo wyrównany i dostarczył kibicom wielu emocji. 

W tie-breaku Polki bliskie były sprawienia niespodzianki, niestety „oczka” uciekały za szybko... Wywalczony w tym meczu punkt i dwa wygrane sety powinny jednak przydać się w dalszej części turnieju, bo całe zdobycze z gry w grupie B zostają zachowane. Siatkarki mają teraz chwilę odpoczynku, we wtorek 4 października w Łodzi zaczyna się dla nich druga grupowa faza Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet 2022.

W grze pozostaje 16 z 24 drużyn. Polki razem z Tajlandią, Dominikaną i Turcją oraz Serbią, USA, Niemcami i Kanadą rywalizować będą w Grupie F w Łodzi. Drugą ósemkę – grupę E – tworzą Włochy, Holandia, Belgia i Portoryko oraz Chiny, Brazylia, Japonia i Argentyna, czyli najlepsze drużyny z grup A i D. Ich rozgrywki odbędą się w Rotterdamie. W tej fazie wszystkie drużyny będą grać tylko z tymi rywalkami, z którymi nie zmierzyły się w pierwszej części turnieju.

Plan meczów reprezentacji Polski

  • 4 października: Polska - Serbia (20:30)
  • 5 października: Polska - USA (20:30)
  • 7 października: Polska - Kanada (20:30)
  • 8 października: Polska - Niemcy (20:30)

Po czterech rundach wyłoniona zostanie najlepsza ósemka (po cztery drużyny z każdej grupy), która w ostatniej fazie mistrzostw walczyć będzie systemem pucharowym, od ćwierćfinałów.

Przypomnijmy, że w Gliwicach, jako jednym z trzech polskich miast – gospodarzy Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet 2022, organizowane będą dwa spotkania ćwierćfinałowe (11 października, godz. 17.30 i 20.30) i półfinał mistrzostw (12 października, godz. 20.30). Sprzedaż wejściówek na spotkania w Arenie Gliwice prowadzi już portal eBilet.pl.





Wszystko dla Kibiców. Przedsiębiorco, dołącz do nas!

Siatkówka w Gliwicach

Gliwice – Miasto-Gospodarz Mistrzostw Świata w Siatkówce Kobiet 2022 – zachęca restauratorów, hotelarzy, a także inne podmioty świadczące usługi w Gliwicach do wspólnych działań promocyjnych skierowanych do gości turnieju.

Chcemy zachęcić kibiców, aby zatrzymali się w Gliwicach na dłużej i korzystali z usług przedsiębiorców działających w naszym mieście.

W tym celu stworzyliśmy specjalne serwisy internetowe siatkowka.gliwice.eu oraz volleyball.gliwice.eu, zawierające informacje przydatne przybyłym na mecze gościom. To miejsca prezentujące także Państwa ofertę!

Warunkiem współpracy (umieszczenia informacji na stronie tworzonej przez miasto) jest zobowiązanie do udzielania co najmniej 10% zniżki osobom, które między 10 i 16 października okażą bilet wstępu na konkretny mecz odbywający się w Arenie Gliwice.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz zgłosić chęć współpracy, wyślij e-mail na adres: promocja@um.gliwice.pl

W zgłoszeniu załącz swoje logo (format jpg, png), podaj nazwę podmiotu oraz określ profil swojej działalności. Nie zwlekaj! Powitaj z nami kibiców siatkówki z całego świata!





Mammografia ratuje życie

kobiety

Badanie mammograficzne jest szybkie i nieinwazyjne, a może uratować życie. Polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Na podstawie uzyskanego obrazu możliwe jest wykrycie tzw. zmian bezobjawowych już we wczesnym stadium ich powstania, kiedy nie są one wyczuwalne. Najbliższe badanie w mammobusie LUX MED odbędzie się 3 października.

W Polsce od 2006 r. realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, skierowany do kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Ma na celu przebadanie jak największej liczby Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie i obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi.  Niestety, mimo że mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym , w 2021 r. z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało niewiele ponad 34% uprawnionych pań.

Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie, daje niemal 100-procentową gwarancję powrotu do zdrowia.

LUX MED Diagnostyka zaprasza do mobilnej pracowni mammograficznej. W Gliwicach mammobus będzie czekał w poniedziałek, 3 października, w godz. od 10.00 do  16.00, na placu Krakowskim.

W badaniach mogą uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie jest bezpłatne, finansowane przez NFZ  i nie wymaga skierowania lekarskiego.

Uwaga – aby wziąć udział w badaniu konieczna jest rejestracja pod nr tel. 58/666-24-44 lub poprzez stronę internetową www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania, przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie należy zabrać zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. 
Na badanie należy przyjść w maseczce ochronnej i o czasie wyznaczonym podczas rejestracji.
 
Więcej informacji na temat mammografii można znaleźć na stronie www.mammo.pl. (mf)

 





Mammografia ratuje życie

kobiety

Badanie mammograficzne jest szybkie i nieinwazyjne, a może uratować życie. Polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Na podstawie uzyskanego obrazu możliwe jest wykrycie tzw. zmian bezobjawowych już we wczesnym stadium ich powstania, kiedy nie są one wyczuwalne. Najbliższe badanie w mammobusie LUX MED odbędzie się 3 października.

W Polsce od 2006 r. realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, skierowany do kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Ma na celu przebadanie jak największej liczby Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie i obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi.  Niestety, mimo że mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym , w 2021 r. z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało niewiele ponad 34% uprawnionych pań.

Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie, daje niemal 100-procentową gwarancję powrotu do zdrowia.

LUX MED Diagnostyka zaprasza do mobilnej pracowni mammograficznej. W Gliwicach mammobus będzie czekał w poniedziałek, 3 października, w godz. od 10.00 do  16.00, na placu Krakowskim.

W badaniach mogą uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie jest bezpłatne, finansowane przez NFZ  i nie wymaga skierowania lekarskiego.

Uwaga – aby wziąć udział w badaniu konieczna jest rejestracja pod nr tel. 58/666-24-44 lub poprzez stronę internetową www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania, przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie należy zabrać zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. 
Na badanie należy przyjść w maseczce ochronnej i o czasie wyznaczonym podczas rejestracji.
 
Więcej informacji na temat mammografii można znaleźć na stronie www.mammo.pl. (mf)

 





Wszystko dla Kibiców. Przedsiębiorco, dołącz do nas!

Siatkówka w Gliwicach

Gliwice – Miasto-Gospodarz Mistrzostw Świata w Siatkówce Kobiet 2022 – zachęca restauratorów, hotelarzy, a także inne podmioty świadczące usługi w Gliwicach do wspólnych działań promocyjnych skierowanych do gości turnieju.

Chcemy zachęcić kibiców, aby zatrzymali się w Gliwicach na dłużej i korzystali z usług przedsiębiorców działających w naszym mieście.

W tym celu stworzyliśmy specjalne serwisy internetowe siatkowka.gliwice.eu oraz volleyball.gliwice.eu, zawierające informacje przydatne przybyłym na mecze gościom. To miejsca prezentujące także Państwa ofertę!

Warunkiem współpracy (umieszczenia informacji na stronie tworzonej przez miasto) jest zobowiązanie do udzielania co najmniej 10% zniżki osobom, które między 10 i 16 października okażą bilet wstępu na konkretny mecz odbywający się w Arenie Gliwice.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz zgłosić chęć współpracy, wyślij e-mail na adres: promocja@um.gliwice.pl

W zgłoszeniu załącz swoje logo (format jpg, png), podaj nazwę podmiotu oraz określ profil swojej działalności. Nie zwlekaj! Powitaj z nami kibiców siatkówki z całego świata!





Mammografia ratuje życie

kobiety

Badanie mammograficzne jest szybkie i nieinwazyjne, a może uratować życie. Polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Na podstawie uzyskanego obrazu możliwe jest wykrycie tzw. zmian bezobjawowych już we wczesnym stadium ich powstania, kiedy nie są one wyczuwalne. Najbliższe badanie w mammobusie LUX MED odbędzie się 3 października.

W Polsce od 2006 r. realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, skierowany do kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Ma na celu przebadanie jak największej liczby Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie i obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi.  Niestety, mimo że mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym , w 2021 r. z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało niewiele ponad 34% uprawnionych pań.

Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie, daje niemal 100-procentową gwarancję powrotu do zdrowia.

LUX MED Diagnostyka zaprasza do mobilnej pracowni mammograficznej. W Gliwicach mammobus będzie czekał w poniedziałek, 3 października, w godz. od 10.00 do  16.00, na placu Krakowskim.

W badaniach mogą uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie jest bezpłatne, finansowane przez NFZ  i nie wymaga skierowania lekarskiego.

Uwaga – aby wziąć udział w badaniu konieczna jest rejestracja pod nr tel. 58/666-24-44 lub poprzez stronę internetową www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania, przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie należy zabrać zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. 
Na badanie należy przyjść w maseczce ochronnej i o czasie wyznaczonym podczas rejestracji.
 
Więcej informacji na temat mammografii można znaleźć na stronie www.mammo.pl. (mf)

 





Mammografia ratuje życie

kobiety

Badanie mammograficzne jest szybkie i nieinwazyjne, a może uratować życie. Polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Na podstawie uzyskanego obrazu możliwe jest wykrycie tzw. zmian bezobjawowych już we wczesnym stadium ich powstania, kiedy nie są one wyczuwalne. Najbliższe badanie w mammobusie LUX MED odbędzie się 3 października.

W Polsce od 2006 r. realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, skierowany do kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Ma na celu przebadanie jak największej liczby Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie i obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi.  Niestety, mimo że mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym , w 2021 r. z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało niewiele ponad 34% uprawnionych pań.

Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie, daje niemal 100-procentową gwarancję powrotu do zdrowia.

LUX MED Diagnostyka zaprasza do mobilnej pracowni mammograficznej. W Gliwicach mammobus będzie czekał w poniedziałek, 3 października, w godz. od 10.00 do  16.00, na placu Krakowskim.

W badaniach mogą uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie jest bezpłatne, finansowane przez NFZ  i nie wymaga skierowania lekarskiego.

Uwaga – aby wziąć udział w badaniu konieczna jest rejestracja pod nr tel. 58/666-24-44 lub poprzez stronę internetową www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania, przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie należy zabrać zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. 
Na badanie należy przyjść w maseczce ochronnej i o czasie wyznaczonym podczas rejestracji.
 
Więcej informacji na temat mammografii można znaleźć na stronie www.mammo.pl. (mf)

 





Mammografia ratuje życie

kobiety

Badanie mammograficzne jest szybkie i nieinwazyjne, a może uratować życie. Polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Na podstawie uzyskanego obrazu możliwe jest wykrycie tzw. zmian bezobjawowych już we wczesnym stadium ich powstania, kiedy nie są one wyczuwalne. Najbliższe badanie w mammobusie LUX MED odbędzie się 3 października.

W Polsce od 2006 r. realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, skierowany do kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Ma na celu przebadanie jak największej liczby Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie i obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi.  Niestety, mimo że mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym , w 2021 r. z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało niewiele ponad 34% uprawnionych pań.

Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie, daje niemal 100-procentową gwarancję powrotu do zdrowia.

LUX MED Diagnostyka zaprasza do mobilnej pracowni mammograficznej. W Gliwicach mammobus będzie czekał w poniedziałek, 3 października, w godz. od 10.00 do  16.00, na placu Krakowskim.

W badaniach mogą uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie jest bezpłatne, finansowane przez NFZ  i nie wymaga skierowania lekarskiego.

Uwaga – aby wziąć udział w badaniu konieczna jest rejestracja pod nr tel. 58/666-24-44 lub poprzez stronę internetową www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania, przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie należy zabrać zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. 
Na badanie należy przyjść w maseczce ochronnej i o czasie wyznaczonym podczas rejestracji.
 
Więcej informacji na temat mammografii można znaleźć na stronie www.mammo.pl. (mf)

 





Mammografia ratuje życie

kobiety

Badanie mammograficzne jest szybkie i nieinwazyjne, a może uratować życie. Polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Na podstawie uzyskanego obrazu możliwe jest wykrycie tzw. zmian bezobjawowych już we wczesnym stadium ich powstania, kiedy nie są one wyczuwalne. Najbliższe badanie w mammobusie LUX MED odbędzie się 3 października.

W Polsce od 2006 r. realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, skierowany do kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Ma na celu przebadanie jak największej liczby Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie i obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi.  Niestety, mimo że mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym , w 2021 r. z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało niewiele ponad 34% uprawnionych pań.

Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie, daje niemal 100-procentową gwarancję powrotu do zdrowia.

LUX MED Diagnostyka zaprasza do mobilnej pracowni mammograficznej. W Gliwicach mammobus będzie czekał w poniedziałek, 3 października, w godz. od 10.00 do  16.00, na placu Krakowskim.

W badaniach mogą uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie jest bezpłatne, finansowane przez NFZ  i nie wymaga skierowania lekarskiego.

Uwaga – aby wziąć udział w badaniu konieczna jest rejestracja pod nr tel. 58/666-24-44 lub poprzez stronę internetową www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania, przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie należy zabrać zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. 
Na badanie należy przyjść w maseczce ochronnej i o czasie wyznaczonym podczas rejestracji.
 
Więcej informacji na temat mammografii można znaleźć na stronie www.mammo.pl. (mf)

 





Mammografia ratuje życie

kobiety

Badanie mammograficzne jest szybkie i nieinwazyjne, a może uratować życie. Polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Na podstawie uzyskanego obrazu możliwe jest wykrycie tzw. zmian bezobjawowych już we wczesnym stadium ich powstania, kiedy nie są one wyczuwalne. Najbliższe badanie w mammobusie LUX MED odbędzie się 3 października.

W Polsce od 2006 r. realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, skierowany do kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Ma na celu przebadanie jak największej liczby Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie i obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi.  Niestety, mimo że mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym , w 2021 r. z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało niewiele ponad 34% uprawnionych pań.

Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie, daje niemal 100-procentową gwarancję powrotu do zdrowia.

LUX MED Diagnostyka zaprasza do mobilnej pracowni mammograficznej. W Gliwicach mammobus będzie czekał w poniedziałek, 3 października, w godz. od 10.00 do  16.00, na placu Krakowskim.

W badaniach mogą uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie jest bezpłatne, finansowane przez NFZ  i nie wymaga skierowania lekarskiego.

Uwaga – aby wziąć udział w badaniu konieczna jest rejestracja pod nr tel. 58/666-24-44 lub poprzez stronę internetową www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania, przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie należy zabrać zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. 
Na badanie należy przyjść w maseczce ochronnej i o czasie wyznaczonym podczas rejestracji.
 
Więcej informacji na temat mammografii można znaleźć na stronie www.mammo.pl. (mf)

 





Zacięte starcie! Mecz Biało-Czerwonych z Turcją rozstrzygnął tie-break

siatkarki w Gdańsku

Polskie siatkarki w sobotę 1 października minimalnie uległy jednej z najlepszych drużyn świata. Turczynki zwyciężyły dopiero po tie-breaku i zakończyły tę fazę turnieju na pierwszym miejscu w grupie B. Reprezentacja Polski zgodnie z planem awansowała do drugiej fazy turnieju – grupy F, z dorobkiem trzech zwycięstw i dwóch porażek. Od wtorku 4 października Biało-Czerwone czekają mecze w Łodzi o awans do ćwierćfinału. Grać będą z najlepszymi zespołami grupy C: Serbią, USA, Niemcami i Kanadą. Trzymamy kciuki!

Turczynki to nr 5 w światowym rankingu. W meczu z nimi siłą Polek znów okazał się blok. Rywalki nieco lepiej przyjmowały zagrywki i popełniały mniej błędów, lecz w sumie mecz był bardzo wyrównany i dostarczył kibicom wielu emocji. 

W tie-breaku Polki bliskie były sprawienia niespodzianki, niestety „oczka” uciekały za szybko... Wywalczony w tym meczu punkt i dwa wygrane sety powinny jednak przydać się w dalszej części turnieju, bo całe zdobycze z gry w grupie B zostają zachowane. Siatkarki mają teraz chwilę odpoczynku, we wtorek 4 października w Łodzi zaczyna się dla nich druga grupowa faza Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet 2022.

W grze pozostaje 16 z 24 drużyn. Polki razem z Tajlandią, Dominikaną i Turcją oraz Serbią, USA, Niemcami i Kanadą rywalizować będą w Grupie F w Łodzi. Drugą ósemkę – grupę E – tworzą Włochy, Holandia, Belgia i Portoryko oraz Chiny, Brazylia, Japonia i Argentyna, czyli najlepsze drużyny z grup A i D. Ich rozgrywki odbędą się w Rotterdamie. W tej fazie wszystkie drużyny będą grać tylko z tymi rywalkami, z którymi nie zmierzyły się w pierwszej części turnieju.

Plan meczów reprezentacji Polski

  • 4 października: Polska - Serbia (20:30)
  • 5 października: Polska - USA (20:30)
  • 7 października: Polska - Kanada (20:30)
  • 8 października: Polska - Niemcy (20:30)

Po czterech rundach wyłoniona zostanie najlepsza ósemka (po cztery drużyny z każdej grupy), która w ostatniej fazie mistrzostw walczyć będzie systemem pucharowym, od ćwierćfinałów.

Przypomnijmy, że w Gliwicach, jako jednym z trzech polskich miast – gospodarzy Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet 2022, organizowane będą dwa spotkania ćwierćfinałowe (11 października, godz. 17.30 i 20.30) i półfinał mistrzostw (12 października, godz. 20.30). Sprzedaż wejściówek na spotkania w Arenie Gliwice prowadzi już portal eBilet.pl.