Z zajączkiem w tle

Z zajączkiem w tle

Z zajączkiem w tle

Opublikowane: 26.02.2015 / Sekcja: Kulturalne 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia:  

Organizator: Muzeum w Gliwicach 

O śmingusie i procesjach konnych, o tym, jak na Śląsku  przebiegało rytualne obmywanie się w Wielki Piątek, o technikach zdobienia wielkanocnych jajek i czeskim zwyczaju o nazwie Pomlazka…  Przed Wielką Nocą Muzeum w Gliwicach zaprasza grupy przedszkolne i szkolne na zajęcia, które przybliżą zwyczaje i obrzędy najważniejszych w roku Świąt.  Dodatkowo będzie można poznać sekrety Wyspy Wielkanocnej i tradycyjnie wziąć udział w Wielkanocnej Akademii Małego Odlewnika.

Wszystkie zajęcia trwają od 45 do 60 min, a maksymalna liczba uczestników to 30 osób. Koszt zajęć - 30 zł od grupy.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o uprzednią rezerwację pod numerem telefonu: 32 335 44 03. Zapisy na zajęcia przyjmowane są od 2 marca.

Willa Caro

Terminy (wtorek – piątek),  17- 20 oraz 24 -27 marca 2015,  godz. 09.00, 10.30, 12.00

Zaczarowane Kroszonki - zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkół podstawowych  (klasa I-III)

Dzieci poznają symbolikę i techniki ozdabiania jajek wielkanocnych na Śląsku i w Polsce.  Odpowiemy na pytanie, co odróżnia kroszonkę od pisanki i wylepianki oraz  co dekorować - wydmuszkę czy pełne jajko? Nie zabraknie opowieści o tradycjach i obrzędowości Świąt Wielkanocnych – mówić będziemy m.in. o święceniu wody, ognia i potraw. W części warsztatowej dzieci  stworzą własne kroszonki.

 

O plamie wielkanocnej zajęcia dla uczniów szkół podstawowych  (od klasy III) i uczniów  gimnazjum

Podczas zajęć poznamy zwyczaje i wierzenia związane ze Świętami Wielkiej Nocy, a szczególnie te, które dotyczą palmy wielkanocnej. Porównamy  palmy, jakie wykonuje się na Śląsku, z palmami z innych regionów kraju i mówić będziemy o ich symbolice. W części warsztatowej uczestnicy, z gałązek  bukszpanu, agrestu,  leszczyny tworzyć będą własne plamy.

 

Wielkanocna podróż - zwyczaje wielkanocne na świecie, w Polsce i na Śląsku  - zajęcia dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Od obu Ameryk, przez  Europę aż po Polskę i Śląsk  - poznamy  tradycje i obrzędy związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Uczestnicy dowiedzą się, po co jedzono bazie, do czego służyły postne kołatki i czym jest szwedzki Påskkris. Odpowiemy na pytanie , do czego w Czechach w Poniedziałek Wielkanocny wykorzystuje się wierzbowe gałązki zaplecione w warkocz z wstążeczkami, który uczestnicy wykonają w części warsztatowej zajęć.  Mowa będzie również o śmiyrguście, „kulaniu jajec” i procesjach konnych.

Zamek Piastowski

 Wtorek 17 i środa 18 marca 2015,  godz. 9:00, 10:30, 12:00

Sekrety Wyspy Wielkanocnej - zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkół podstawowych  do lat ośmiu

O zaginionych cywilizacjach, które rozwijały się na terenie Europy, Ameryki Środkowej i Południowej oraz wyspach Oceanu Spokojnego, o kulturze i życiu nieistniejących już społeczności. Mówić będziemy o tajemniczych wierzeniach ludności z Wysp Wielkanocnych, o wspaniałych miastach  Inków i Majów, a także o tym, czy istniała mityczna kraina, zwana Atlantydą. Na uczestników czekać będą kolorowanki - „Posągi z Wyspy Wielkanocnej” oraz „ Inkaska czarodziejka”.

Cywilizacja Wyspy Wielkanocnejzajęcia dla uczniów szkół podstawowych powyżej  lat ośmiu oraz uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Oprócz opowieści o zaginionych cywilizacjach, które rozwijały się na terenie Europy, Ameryki Środkowej i Południowej oraz wyspach Oceanu Spokojnego, uczestnicy otrzymają specjalnie przygotowany arkusz ze „szkicem” jednego z magicznych symboli lub też przedmiotu czy budowli związanych z różnymi starożytnymi cywilizacjami. Przedstawienia wraz opisami zostaną ukryte na wystawach stałych i czasowych w Zamku Piastowskim. Zadaniem każdego będzie znalezienie na podstawie otrzymanego „szkicu” symbolu lub zabytku, a następnie w oparciu o podpisy ustalenie z jaką cywilizacją można go łączyć. Warsztaty kończy wspólne sprawdzanie dokonań ‘młodych odkrywców’.

Czwartek, 19 marca 2015, godz. 10:00, 11:30, 13:00                    
Zwyczaje wielkanocne na Górnym Śląsku - zajęcia dla uczniów szkół podstawowych klasy 4-6 oraz  uczniów gimnazjum

Lekcja muzealna przedstawiająca dawne zwyczaje i wierzenia na Górnym Śląsku związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Dowiemy się między innymi, co spożywano w okresie Wielkiego Postu, co to był goik i jak przebiegało rytualne obmywanie się w Wielki Piątek.

Piątek, 20 marca  2015, godz. 10:00, 11:30, 13:00

O Wielkanocy i wielkanocnych zwyczajach zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym od lat pięciu  i uczniów szkół podstawowych.

Uczestnicy zajęć dowiedzą się, kim była bogini wiosny – Ostara i poznają legendy z nią związane. Odpowiemy na pytanie o pochodzenie takich wielkanocnych symboli jak zajączek i jajko oraz przywołamy związane z Wielkanocą tradycje. Nie zabraknie również części warsztatowej.

Oddział Odlewnictwa Artystycznego

Wielkanocna Akademia Małego Odlewnika

Termin: (wtorek –piątek) 17- 20 oraz 24 -27 marca 2015, godz. 10.00, 12.00

Warsztaty, podczas których  uczestnicy z gipsu szybkoschnącego będą mogli wykonać i ozdobić gipsowe zajączki, podstawki pod jajka i świeczniki z wielkanocnymi motywami.

Zajęcia dla uczniów wszystkich poziomów  edukacyjnych.