VI Międzynarodowy Festiwal All’Improvviso

VI  Międzynarodowy Festiwal All’Improvviso

VI Międzynarodowy Festiwal All’Improvviso

Opublikowane: 23.08.2013 / Sekcja: Kulturalne 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Kościół Ewangelicki Marcina Lutra w Gliwicach-Łabędach (ul. Strzelców Bytomskich 9) 

Organizator: Towarzystwo Kulturalne Fuga 


Łukasz Kuropaczewski urodził się w 1981 roku w Gnieźnie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 10 lat w Słupcy i Koninie. Jest absolwentem Szkoły Talentów w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Piotra Zaleskiego. W 2003 roku rozpoczął studia w klasie Maestro Manuela Barrueco w Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore, USA, które ukończył w 2008 roku. Występował z recitalami w Polsce, Białorusi, Czechach, Słowacji, Bułgarii, Chorwacji, Rosji, Niemczech, Francji, Anglii, Hiszpanii, na Islandii, Węgrzech, w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Japonii, Kanadzie, USA, Meksyku oraz Panamie.

Występował z recitalami w najważniejszych salach koncertowych świata: Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku. Poza licznymi recitalami, często występuje również jako kameralista – m.in. z koncertmistrzem Baltimore Symphony – Igorem Yuzefovichem, wiolonczelistą Andrzejem Bauerem, flecistą Łukaszem Długoszem, skrzypaczką Agatą Szymczewską czy Royal String Quartet. Współpracuje z najważniejszymi polskimi orkiestrami filharmonicznymi, jak rownież z Polską Orkiestrą Radiową, NOSPR, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Aukso.

Kuropaczewski jest wziętym wykładowcą gitary. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu festiwali gitarowych oraz na Uniwersytetach w Europie i obu Amerykach. W latach 2007-2010 był wykladowcą University of Pennsylvania w Filadelfii, a od 2008 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu. W marcu 2013 roku uzyskał tytuł doktora nauk muzycznych na tej uczelni.

Nagrał sześć płyt kompaktowych. Trzy ostatnie, nagrane dla Polskiego Radia i Ponte Art Production otrzymaly nominacje do Nagrody Fryderyk. Polish Music (2008 – nominacja w kategorii „Najlepszy Album z Muzyką Polską”), Aqua e Vinho (2010 – nominacja w kategorii „Najlepszy Album z Muzyką Kameralną”), a ostatnia płyta „Nocturnal”, nagrana pod koniec 2012 roku, otrzymała nominację w kategorii „Solowy Album Roku”.

W 2010 dokonał dwóch premier ( światowej i polskiej ) koncertów na gitarę z towarzyszeniem orkiestry: „Hommage a Manuel de Falla” Aleksandra Tansmana oraz „Concertino” Krzysztofa Meyera (utwór dedykowany Ł. Kuropaczewskiemu). W obu premierach towarzyszyła artyście orkiestra Amadeus pod kierunkiem Agnieszki Duczmal. Kuropaczewski gra na gitarze Rossa Gutmeiera oraz strunach Savarez Alliance Corum. Reprezentowany jest przez Stowarzyszenie im. L. van Beethovena w Europie oraz Dan McDaniel Management w USA i Kanadzie. (źródło: http://www.kuropaczewski.com)

Pełny program oraz więcej informacji o Festiwalu na stronie Towarzystwa Kulturalnego FUGA