20 lat AMOKu

20 lat AMOKu

20 lat AMOKu

Opublikowane: 08.01.2013 / Sekcja: Kulturalne 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Kino Amok – Scena Bajka ul. Dolnych Wałów 3 

Organizator: Kino Studyjne AMOK 

 

http://www.youtube.com/watch?v=5hFehzdj0wQ

Kino AMOK w styczniu 2013 kończy 20 lat. Z tej okazji w ostatni weekend miesiąca zapraszamy na specjalny, unikatowy program przygotowany w konwencji retro. Znajdą w nim cos dla siebie zarówno najmłodsi, jak i bardzo dorośli widzowie. Zobaczymy nie tylko starsze filmy, ale i arcyciekawe aparaty, na których niegdyś były wyświetlane. W sobotę 26 stycznia 2013 pokroimy wielki tort okraszony lampka szampana.

Program:

  • 25.01.2013 (pt)
    • 20.00 Crazy Cinematographe (mała sala)
    • 22.00 Życie seksualne naszych pradziadków (mała sala)
  • 26.01.2013 (sb)
    • 12.00 W STARYM KINIE z mamą i tatą (warsztaty) (duża sala)
    • 16.30 Crazy Cinematographe (mała sala)
    • 19.00 PANCERNIK POTIOMKIN duża sala
      • Przed projekcją – chwila wspomnień, po zakończeniu – tort urodzinowy
    • 22.00 Życie seksualne naszych pradziadków (mała sala)
  • 27.01.2013 (nd)
    • 17.00 MAGICZNE KINO | ILLUMINAGO (duża sala)
    • 22.00 Życie seksualne naszych pradziadków (mała sala)

Ceny: 10 zł na każde wydarzenie; 7 zł ulgowe.

CRAZY CINEMATOGRAPHE (ok. 100’)  25.01.2013  g. 20.00;  26.01.g.16.30
Crazy Cinématographe (Zwariowany kinematograf). Europejskie kino atrakcji 1896-1916.
Filmy z początkowych lat kina. Od psów grających na fortepianie przez „ludzi z gumy”, potrafiących wyginać się w niewyobrażalny sposób po kolorowany ręcznie taniec motyla i erotyczne pikanterie – wczesne kino jarmarczne było medium ukazującym atrakcje i wzbudzającym sensacje. W urozmaiconej formie zobaczymy rarytasy odnalezione w „skarbcach” europejskich archiwów filmowych: duński slapstick o anarchistach, szkockie zdjęcia rentgenowskie, pogoń za drapieżnikiem na ulicach Brukseli, czy też rodzinę japońskich akrobatów. Filmy z regionu Luksemburga, Trewiru i Saarbrücken ukazują zapomniany gatunek filmowy, który kiedyś był magnesem przyciągającym publiczność do kin objazdowych.

PANCERNIK POTIOMKIN ZSRR 1925 (1h15‘)  26.01.2013  g. 19.00
r. Sergiej Eisenstein, wyk. Aleksandr Antonow, Wladimir Barski, Grigori Aleksandrow
Arcydzieło kina niemego, ze słynną 6-minutową sceną masakry na schodach w Odessie, która nieustająco inspiruje twórców filmowych, czego dowodem są częste nawiązania do tej sekwencji.
Rok 1905. Załoga stojącego w porcie odeskim pancernika Potiomkina nie chce jeść zepsutego mięsa. Kapitan każe rozstrzelać wszystkich, którzy wyrazili swoje niezadowolenie. Pluton odmawia wykonania rozkazu. Wybucha walka oficerów z resztą załogi. Jeden z marynarzy ginie. Koledzy kładą na odeskim molo jego ciało. Mieszkańcy miasta solidaryzując się z marynarzami, gromadzą się na szerokich schodach nieopodal portu. W to samo miejsce przybywa oddział wojska i otwiera ogień do zebranych ludzi.
Epopeja rewolucji i rewolucja w kinie, wyrazisty ideowo wzorzec filmu propagandowego i popis mistrzowskich możliwości montażowych, dzieło o pełnej harmonii i precyzji kompozycji, stosujące nowe metody zdjęciowe, kontrastowe zestawienia kadrów, nieoczekiwane ujęcia i metafory filmowe, czy wreszcie najsłynniejszą sekwencję w dziejach kina - masakrę na schodach odeskich: widz jest wstrząśnięty nieubłaganie narastającym rytmem tej tragicznej sceny, krótkimi, lecz sugestywnie pokazanymi losami ginących ludzi. Powstał jeden z najbardziej sugestywnych filmów w historii kina, obraz prawdziwie porywający, a przy tym (mimo propagandowego wyrazu) pełen humanizmu w duchu najlepszych tradycji radzieckiego kina i rosyjskiej literatury. Paradoksem pozostanie, że Pancernik "Potiomkin" będąc kamieniem milowym na drodze rozwoju sztuki filmowej, jest jednocześnie jednym z najbardziej zafałszowanych ideologicznie dokonań propagandy bolszewickiej.
(na podst. materiałów Filmoteki Narodowej i Stopklatki)

Wykonanie muzyki na żywo: Bartek Pieszka Quartet ze specjalnym udziałem Piotra Schmidta
Liderzy grupy to gliwiccy muzycy związani ze Śląskim Jazz Clubem, skończyli z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach i są uznanymi już wykonawcami na polskiej scenie jazzowej. Muzyka jaką tworzą charakteryzuje się niespotykanym brzmieniem uzyskanym dzięki nietypowemu połączeniu brzmienia wibrafonu i


Magiczne kino – pomiędzy cudem a nauką   27.01.2013 g. 17.00

W wykonaniu Grupy Laterna Magica Ensemble ILLUMINAGO z Hesji (Niemcy).

Pod koniec XIX wieku, zanim wymyślono kino, ogromną popularnością cieszyły się pokazy Laterna Magica. Spełniały one niezwykle ważne funkcje, nie tylko bawiły i oczarowywały ludność miast i miasteczek, ale także uczyły, zapoznając widzów z wieloma nowinkami technicznymi. Pełniły funkcję interaktywnego medium, łączącego rozrywkę z edukacją.
Teatr Illuminago nawiązuje do tej tradycji. Artyści, w trakcie pokazu na żywo, z użyciem oryginalnego, historycznego urządzenia z 1880 roku, wykonanego z mahoniu i mosiądzu, wykorzystają XIX wieczne malowane na szkle przeźrocza, które będą wyświetlane na ekranie, z akompaniamentem muzycznym i specjalnym komentarzem.
Na ekranie pojawiają się wspaniałe, optyczne gry linii i kolorów. Różnorodne mechaniczne efekty ruchomych obrazów mgielnych zapewnią nam ciekawe przeżycia, dzięki którym odbędziemy podróż po rozmaitych formach projekcji XIX w.
Czy kino czasów, w którym nie znano jeszcze ani filmu, ani telewizji może bawić dzisiejszą publiczność? Przekonajcie się Państwo sami!
Aby nie narażać współczesnej publiczności na niebezpieczeństwo wybuchu, przy naświetlaniu zrezygnowano z typowego dla dawnych pokazów światła wapiennego. Zresztą światła nie da się zachować, ono zawsze będzie światłem żyjącym dziś, w danej chwili, podobnie jak publiczność i aktorzy przedstawienia.
Za aparatem stanie mistrz przeźroczy, Ludwig Maria Vogl i wprawiając je ręcznie w ruch, nada im odpowiednią prędkość. Karin Bienek uzupełni całość komentarzem. Akompaniament wykona Judith Herrmann. Asystować im będzie Mervyn Bienek. Wszyscy wystąpią w strojach z epoki.
Objaśnienia w j.polskim: prof. Andrzej Gwóźdź.

Na program pokazu złożą się:

  • Obrazy mgielne (Nebelbildern/dissolving views) – fascynujące kolorowe ilustracje z romantycznymi motywami, łączące efekt wyświetlania i przenikania z mechanicznym ruchem obrazów. Uchodzą one za królewską odmianę dawnej sztuki projekcyjnej.
  • Prezentacja gwiazdozbiorów i innych tematów astronomicznych, np. ruch planet, system słoneczny.
  • Prezentacje ruchomych obrazów połączone z różnorodnymi efektami (np. cyrk na ekranie).
  • Opowieści grozy, np. „Dance macabre”, obywający się nocą na cmentarzu; człowiek połykający szczury.
  • Historie romantyczne (Stary młyn, widziany w różnych porach roku), humorystyczne (Marzenie wojaka) oraz bajki (O tygrysie i beczce).
  • Optyczna gra kolorów i linii chromatropów.
  • Obrazy pokazywane za pomocą latarni dziecięcej, wg opisu Marcela Prousta.
  • Fotografie podróżnicze.

Dotychczasowe doświadczenia Illuminago pokazują, że wykonywany przez twórców performance, powstały w konfrontacji z materiałami wytworzonymi przez ludzi żyjących we wcześniejszych epokach, spotyka się z niezwykle pozytywnym odbiorem u współczesnej publiczności.

“W STARYM KINIE” z mamą i tatą, czyli... warszty z historii kina dla dzieci i ich rodziców 26.01.2013  g. 12.00

Czas trwania: ok. 80 min. Prowadzenie: Andrzej Kawecki.
Po raz pierwszy specjalnie z okazji urodzin “Amokowa” Akademia Filmowa zaprasza nie tylko dzieci, ale i ich rodziców lub dziedów na otwarte warszaty. Wspólnie wyruszymy w magiczną, multimedialną podróż do początków kina.
Co sprawiło, że w 1895 roku widzowie w Paryżu zobaczyli pierwsze filmy? Jak do tego doszło? Przeniesiemy się do świata genialnych uczonych, szalonych wynalazków i niezwykłych sztuczek optycznych, które zachwycały i zadziwiały ludzi w XIX wieku. Przede wszystkim jednak gość specjalny Andrzej Kawecki zaprezentuje na żywo działanie tajemniczych urządzeń sprzed 100 lat: Thaumatropu, Zootropu, Praxinoskopu, Latarni Magicznej oraz projektora filmowego z początków kina. Każdy będzie mógł na własne oczy przekonać się, jak działały i na czym polegała ich magia. Pokażemy także bardzo stare, wyjątkowo ciekawe, a czasem bardzo śmieszne filmy: m.in.

  • Fantastyczna podróż, reż. Georges Méliès, Francja 1904, ok. 7 min.
  • Filmy braci Lumière, (reż. Auguste i Louis Lumière Francja 1895, ok. 6 min.
  • Chory kotek, reż. George Albert Smith, Wielka Brytania 1903,ok. 4 min.
  • Tydzień, reż. Buster Keaton, Edward F. Cline, USA 1920, 7 min.
  • Pokaz archiwalnego filmu ze starego stojącego nas sali projektora. Film z serii Przygody Popeya, koniec lat 20. XX wieku.

 

ŻYCIE SEKSUALNE NASZYCH PRADZIADKÓW (ok. 60’)  25-27.01.2013  g. 22.00
Myślicie, że filmy erotyczne wymyślono dopiero w l. 70., kręcąc Emmanuelle? Nic bardziej błędnego.
Zapraszamy na pokaz wysoce pikantnych filmów z lat 1899-1915 pochodzących z różnych europejskich krajów. Zobaczycie kąpiące się damy i podglądających je mężczyzn z okresu Belle Epoque. Filmy te oglądano także na jarmarkach na specjalnych pokazach dla mężczyzn. U nas będą je mogły zobaczyć także kobiety. Pokaz tylko dla widzów dorosłych.