Michał Brzeziński Expanded Life Definifion

Michał Brzeziński Expanded Life Definifion

Opublikowane: 19.09.2012 / Sekcja: Kulturalne 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia:

Organizator: Czytelnia Sztuki Muzeum w Gliwicach 

 


Wernisaż: 5.10.2012 (piątek) godzina 18.00


Podczas wernisażu wystawy, do tematu bio-artu oraz twórczości Michała Brzezińskiego wprowadzą odbiorców Maciej Ożóg i Daniel Maliński.

Michał Brzeziński – artysta łączący w swoich działaniach biologiczna materię z systemami informatycznymi, futurolog kulturoznawca. Jego korzenie działań artystycznych tkwią w subkulturach muzycznych oraz w sztuce wideo która animował na pułapie dyskursu teoretycznego w latach 2000 - 2010. Kurator współpracujący z galeriami takimi jak Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku, czy Bunkier Sztuki w Krakowie. Odwołując się do konceptualizmu i medialności sztuki która staje się englobe sztuką wideo, sformułował opisującą ten proces strategię Fake Art, wynikającą z teorii sztuki jako komunikatu.
Brzeziński pragnie obdarzyć etyczną refleksją wszelkie życie i zdając sobie sprawę, że nie może posługiwać się tradycyjną etyką, tworzy rzecz niespotykaną wśród artystów, nowe pojęcie egzoetyki.

Z tekstu towarzyszącego wystawie, autorstwa Jacka Stapowicza:
"Wystawa Expanded Life Definition dotyka problemu komunikacji transgatunkowej i zmieniających się definicji życia w kontekście systemów informatycznych, oraz zmieniającej się definicji człowieka dzięki biotechnologii, rosnącej powszechności organizmów transgenicznych i rozmaitych integracji ciała ludzkiego z maszynami informatycznymi od rozmaitych prostych urządzeń (smatrfon) podlegających konwergencji przedłużających funkcje mózgu takie jak pamięć, umiejętność liczenia, aż po znajomość języków obcych, czy podstaw medycyny po zmysły takie jak wzrok, słuch (monitoring, podsłuch) aż po zaawansowane nanotechnologiczne maszyny wspomagające system immunologiczny, czy wykonujących rozmaite operacje na potrzeby wojska (Smartdust). Prace artystyczne eksplorują terytorium posthumanistycznych idei w sposób krytyczny i pozbawiony utopijnych wizji, nawiązują często do kategorii FAKE jako subwersywnej metody artystycznej. Poprzez swobodne stosowanie taktyki FAKE stawiane są pytania o status poznawczy nauk przyrodniczych opierających się na zapośredniczonych medialnie doświadczeniach – a więc o zacieranie się granic między poznaniem a twórczością."

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie spotkanie pn. Zwierzę - żywe tworzywo artysty? 12 paździenika o godz. 17.00 zaproszeni goście: profesor Danuta Ślęczek-Czakon, kierownik Zakładu Etyki Uniwersytetu Śląskiego, Dariusz Gzyra ze Stowarzyszenia Empatia, doktor Mieczysław Juda, kierownik zakładu Teorii i Historii Sztuki katowickiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Michał Brzeziński, twórca, będą próbowali odpowiedzieć m.in. na pytanie o sytuację, gdy „materiałem”, którym posługuje się artysta, by wyrazić określoną ideę, staje się żywe zwierzę?