Wielkie sagi

Wielkie sagi

Opublikowane: 20.07.2012 / Sekcja: Kulturalne 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Kino Amok-Scena Bajka ul.Dolnych Wałów 3 

Organizator: Kino Studyjne AMOK 

  • Wojna i pokój, cz. 1 g. 16.15, 19.30
  • Wojna i pokój, cz. 2 g. 16.15, 19.30
  • Lampart g. 16.15, 19.30
  • Buddenbrookowie g.  15.15, 18.00, 20.30
     

BUDDENBROOKOWIE (Die Buddenbrooks) Niemcy 2008 (2h30’)
r. Heinrich Breloer, wyk. Armin Mueller-Stahl, Iris Berben, Jessica Schwarz, August Diehl
Epicka adaptacja słynnej powieści Tomasza Manna, która przyniosła mu rozgłos i literacką nagrodę Nobla. Ta wystawna produkcja, opowiadająca o czasach świetności, a potem upadku kupieckiej rodziny z Lubeki, odniosła ogromny sukces w niemieckich kinach, gdzie zobaczyło ją ponad milion widzów. Książka przedstawia historię czterech pokoleń rodziny, a jej centralną postacią jest Tomasz Buddenbrook, na którego przykładzie Mann ukazuje degradację i przeobrażenie mieszczańskiego systemu wartości w pusty ceremoniał i grę pozorów.

LAMPART (Il Gattopardo) Włochy 1963 (3h25’)
r. Luchino Visconti, wyk. Burt Lancaster, Claudia Cardinalle, Alain Delon
Ekranizacja powieści Giuseppe Tomasi Di Lampedusy. Akcja filmu rozgrywa się około roku 1860 na Sycylii, w czasie narastających niepokojów społecznych, powstania Garibaldiego i zmierzchu arystokracji. Sycylijski książę zdaje sobie sprawę, że musi zaakceptować zachodzące zmiany. Zgadza się na ślub bratanka z córką zamożnego mieszczanina. Wielki bal jest kwintesencją nadchodzących czasów. Epicki rozmach i precyzja reżyserska Viscontiego wpisują ten film w poczet najciekawszych osiągnięć kina europejskiego.

WOJNA I POKÓJ (Wojna i mir) ZSRR 1967 (2 x ok. 200’)
r. Sergiej Bondarczuk, wyk. Siergiej Bondarczuk, Ludmiła Lyudmila Savelyeva, Wiaczesław Tichonow, Nonna Mordiukowa, Oleg Tabakow
Jedna z najsłynniejszych ekranizacji rosyjskiej epopei narodowej Lwa Tołstoja. Zrealizowana z olbrzymim rozmachem wzbudziła wielkie emocje i zdobyła uznanie zarówno u widzów jak i krytyków filmowych na całym świecie. Na potrzeby produkcji wykonano ponad 35.000 kostiumów, zaangażowano prawdziwe pułki kawalerzystów, a ponad 120.000 żołnierzy zatrudniono jako statystów do scen zbiorowych. Ten blisko ośmiogodzinny epicki obraz w nieprzeciętny sposób oddaje realia wielkich bitew, a olbrzymie nakłady na scenografię pozwoliły z niezwykłym autentyzmem ukazać życie codzienne XIX-wiecznej Rosji. Rozgrywający się na tym tle romans Nataszy Rostowej i księcia Andrzeja Bołkońskiego jest jednym z najpiękniejszych historii miłosnych wszech czasów. Film - arcydzieło, spełniający wymagania nawet najbardziej wybrednego widza.
Nagrody: Oskar dla najlepszego filmu zagranicznego.