Hiszpańskie Lato w Ruinach

Hiszpańskie Lato w Ruinach

Hiszpańskie Lato w Ruinach

Opublikowane: 13.06.2012 / Sekcja: Kulturalne 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Ruiny Teatru Miejskiego w Gliwicach Aleja Przyjaźni 18 

Organizator: Impresariat GTM 

Program:

30.06 – sobota – Ogniste Rytmy

  • 15.00 – warsztaty tańca Flameco
  • 18.00 – pokaz flamenco w wykonaniu uczestników warsztatów
  • 18.30 – „Danza del Fuego”- koncert
  • 20.00 – Latin Fiesta – degustacja wina i tapas

1.07. – niedziela – Dzień z Don Quijote

  • 12.00 – Specjalny LXXII Krakowski Salon Poezji w Gliwicach – „Rycerz Smętnego Oblicza” czyli poeci o Don Kichocie
  • 17.00 – Prelekcja poświęcona północnej Hiszpanii ze szczególnym uwzględnieniem San Sebastian, prowincji Giupuzcoa oraz Kraju Basków – wstęp wolny
  • 18.30 – „Quatuor Europa” i Edurado Baranzano- muzyka hiszpańska.


Spotkania z kulturą Iberii potrwają dwa dni. W sobotę proponujemy nieco lżejszy program, chociaż i ten niedzielny nie należy do najtrudniejszych, różni się za to zdecydowanie charakterem.
Zaczynamy od tych, którzy są miłośnikami ognistego tańca flamenco i pragną się go nauczyć, a przynajmniej poznać jego podstawy (warsztat). Popis umiejętności przed koncertem zawodowców, czyli grupy „Danza del Fuego”.

http://www.youtube.com/watch?v=MF0h2O6CqaU

Historia zespołu Danza del Fuego rozpoczęła się w 1991 roku, kiedy pod tą nazwą skupiła się grupa muzyków zafascynowanych sztuką flamenco. Założycielem i menedżerem zespołu jest Sławomir Dolata - jeden z pierwszych gitarzystów flamenco w Polsce. Przez kilkanaście lat swojego istnienia zespół koncertował w kraju i za granicą, w różnych składach, współpracując z artystami flamenco z Polski, Hiszpanii, Czech i Słowacji. Grupa wystąpiła obok znanych artystów flamenco jak Juan Polvillo, Rafael Cortes, Rafael de Huelva, Tomatito, Canizares, Maria Serrano, Carmen Segura, Teo Barea Munoz oraz grupa Agustito. Muzyka, którą tworzy grupa, jest ich własną wizją flamenco, powstałą na bazie tradycyjnej sztuki Cyganów z Andaluzji, jazzu, muzyki latynoskiej i orientalnej. Dziś zespół, oprócz działalności koncertowej, zajmuje się prowadzeniem kursów gitarowych i warsztatów tanecznych

W dalszej części wieczoru proponujemy zabawę przy latynoskich przebojach i lekkim poczęstunku. Śpiew i taniec mile widziane.

Niedzielne spotkanie z postacią „Przemyślnego szlachcica Don Kichote z Manchy”, którą zawdzięczamy Miguelowi de Cervantes, zainaugurujemy specjalnym wydaniem Salonu Poezji. A że postać to niezwykle barwna, wywarła swoje piętno w litaraturze, poezji i dziełach muzycznych., o czym w dalszej części.
Dla zainteresowanych kulturą, historią i turystyką północnej Hiszpanii interesujący wykład z pokazem audiowizulanym przygotowany przez p. Annę Radomską z Konsulatu Honorowego RP w Pamplonie.
Wpływ naszego „błednego rycerza” na twórczość kompozytorów ocenić będzie można podczas popłudniowego koncertu kwartetu smyczkowego „Quatuor Europa”, znanego już z poprzedniej edycji imprezy.Zespoł tworzą doświadczeni muzycy, soliści Orkiestry Symfonicznej z Navarry a gościem specjalnym będzie gitarzysta, profesor Konserwatorium Wyższego w Pamplonie, pochodzący z Urugwaju, Eduardo Baranzano. W programie usłyszymy m.in. utwory: G.Pf. Telemann - Suita Don Quijote, L.Boccherini - Quinteto Re mayor Fandango.

W przerwie koncertu degustacja wina z winnic Navarry.

Bilety do nabycia w kasach GTM.
Rezerwacja miejsc na warsztaty w Impresariacie GTM: tel: 32 231 88 13, mail:impresariat@teatr.gliwice.pl