Weekend z magią
Opublikowane: 02.02.2012 / Sekcja: KulturalneCzas wydarzenia:
Miejsce wydarzenia: Willa Caro Czytelnia Sztuki ul. Dolnych Wałów 8a
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Program warsztatów:
Czary teatru lalek
4 lutego (sobota) 2012, Willa Caro, godz. 10.00 – 14.00
Warsztaty teatralno-plastyczne dla dzieci i ich rodziców. Z drewnianych łyżek, pędzli, rękawiczki, która straciła swoją parę, włóczkowych ścinek i innych skrawków codzienności wyczarujemy lalkowy teatrzyk. Podczas zajęć uczestnicy poznają techniki lalkowe, będą mogli zobaczyć, jak pracuje się z kukiełkami wykorzystywanymi podczas przedstawień teatralnych. Pod okiem prowadzącej przygotują teatralną etiudę. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zabranie igły i nici.
Żadanice – białoruski sposób na spełnione życzenia – warsztaty plastyczne dla starszych i młodszych
5 lutego 2012, Willa Caro, godz. 12.00 – 14.00
Warsztaty, dla których inspiracją jest białoruski zwyczaj wykonywania laleczek spełniających życzenia – żadanic. W tradycji ludowej, którą odnajdujemy w większości krajów Europy Wschodniej – istnieje wiele rodzajów takich lalek – niektóre przeznaczone są dla gospodyń domowych, inne dla nowożeńców. Podczas niedzielnych warsztatów w Willi Caro żadanice wykonamy bez użycia narzędzi, wykorzystując ścinki materiałów. Wierzenia tradycyjne mówią o tym, że lalki te nie mogą mieć rysów twarzy gdyż wtedy zyskałyby własną tożsamość i zajęły się spełnianiem swoich życzeń. By spełniła nasze musimy dać jej w zamian jakiś mały prezent – guziczek, ozdobę, maleńki haft – cokolwiek. A potem można czekać spokojnie na to, czego sobie zażyczymy.
Kiedy bogowie przejmują tożsamość – religia voodoo
5 lutego 2012, Willa Caro, godz. 16.00
O religii gdzie wyznawca staje się wierzchowcem dla swoich bogów, o jej obrzędach i wpisanym w nią obrazie świata, w którym zmarli doradzają żywym, będzie można posłuchać w niedzielne popołudnie w Willi Caro. O voodoo – w kulturze masowej będącym synonimem działań magicznych i wrogich – trochę inaczej niż zwykle. Wykład prowadzić będzie Ewa Chudyba z Muzeum w Gliwicach.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ilość miejsc ograniczona.