Aktualności | Muzeum zaprasza

Muzeum zaprasza

Muzeum zaprasza

Opublikowane: 08.03.2013 / Sekcja: Miasto  Rozrywka  Życie i styl  Kultura 

9 marca w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) szykują się kolejne „Spory z historią”. Wykład poświęcony będzie kryptologii, czyli przekazywaniu informacji w sposób zabezpieczony przed niepowołanym dostępem, która dzisiaj ma szerokie zastosowanie m.in. w informatyce, inżynierii i handlu elektronicznym.

Jej początki sięgają jednak czasów antycznych. O historii kryptografii i przykładach szyfrowanych dokumentów opowie Bartłomiej Broda, historyk Uniwersytetu Śląskiego. Początek – godz. 16.00.
10 marca miłośnicy dziejów miasta poznają postać Ericha Mendelsohna – jednego z najwybitniejszych architektów XX wieku. W 1922 r. zrealizował w Gliwicach pierwszy w swojej karierze dom towarowy – Seidenhaus Weichmann. Miasto zyskało awangardowy obiekt modernistyczny, który w tamtych czasach był jednym z najnowocześniejszych tego typu na świecie. Również dzisiaj dzieło Mendelsohna wyróżnia się wśród zabudowy ul. Zwycięstwa. Niedzielne spotkanie z cyklu „Gliwice na ich drodze” poprowadzi dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Wykład w Willi Caro rozpocznie się o godzinie 16.00.
Gliwiccy muzealnicy przygotowali także coś specjalnie dla kobiet (choć nie tylko) z okazji ich święta. Będzie o kobietach, a konkretnie o kobiecej prasie. – „Kobieta i życie” czy „Przyjaciółka” to tytuły, które dla większości z nas brzmią znajomo. Czytały je nasze mamy i babcie. Znajdowały w nich informacje przydatne w codziennych zmaganiach, przepisy, powieści i wzory robótek wszelakich, trafiały się nawet fachowe porady, np. jak zrobić biurko. Z okazji Dnia Kobiet Joanna Puchalik, historyk Muzeum w Gliwicach zaprasza na opowieść o gazetach, na których wychowały się pokolenia Polek – zachęcają pomysłodawcy spotkania.
9 i 10 marca w Zamku Piastowskim będzie można nie tylko posłuchać o gazetach sprzed lat, ale także przejrzeć archiwalne numery i otrzymać kopie zawartych w nich wzorów wykrojów czy przepisów. – Kto wie, być może niektóre znajdą zastosowanie i dziś. Dla dzieci towarzyszących rodzicom przygotowaliśmy kącik z kredkami i kolorowankami – dodają muzealnicy. Spotkania w sobotę i niedzielę rozpoczną się o godzinie 12.00.
Na wszystkie muzealne imprezy wstęp jest wolny. (bom)