Aktualności | Gliwicki Lew dla…. Aleksandra Czajki, dyrektora Plastic Omnium

Gliwicki Lew dla…. Aleksandra Czajki, dyrektora Plastic Omnium

Gliwicki Lew dla…. Aleksandra Czajki, dyrektora Plastic Omnium

Opublikowane: 10.01.2014 / Sekcja: Miasto 

Już po raz 10. Prezydent Gliwic przyznał swoją nagrodę. W tym roku został nią uhonorowany Aleksander Czajka, dyrektor krajowy grupy Plastic Omnium w Polsce.

Zygmunt Frankiewicz wręczył Aleksandrowi Czajce pamiątkową statuetkę lwa (miniaturową brązową kopię dzieła Theodora Erdmanna Kalidego). Laureat otrzymał również obraz  Ireny Komplikowicz-Szczepaniak, wyróżniony Nagrodą Prezydenta Miasta Gliwice na VI Międzynarodowym Plenerze Malarskim "Moje Miasto" - Gliwice 2013.

W marcu 2009 r. kryzys w branży motoryzacyjnej boleśnie odczuła gliwicka firma Plastal. Jej skandynawski właściciel ogłosił bankructwo. W maju 2009 r. Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o rozpoczęciu procesu upadłościowego. Spółkę próbowano bezskutecznie sprzedać w drodze licytacji. W maju 2011 r. został powołany nowy zarząd firmy i udało się pozyskać nowego inwestora strategicznego.

Jeden ze światowych liderów produkcji plastikowych komponentów dla branży motoryzacyjnej, firma Plastik Omnium, wcieliła gliwicką spółkę do sieci swoich fabryk, wdrażając tym samym nowe technologie i poszerzając grono klientów. Gliwicka fabryka dołączyła do grupy 107 zakładów w 29 krajach świata.
Obecność w tak silnej grupie jaką jest Plastic Omnium dała gliwickiej fimie przede wszystkim gwarancję stabilności finansowej i szansę na rozwój. Z drugiej strony Plastic Omnium zyskało doświadczony zespół specjalistów. Ten stan rzeczy wymagał jednak sporego wysiłku i zaangażowania całej załogi. Zespół wyszedł obronna ręką z procesu upadłościowego.

– Szczególnie ważne jest dla nas to, że nie musieliśmy redukować zatrudnienia, ale przyjmowaliśmy nowych pracowników. Dziś dajemy pracę 920 osobom, w większości z Gliwic i okolicznych miast – podkreśla Aleksander Czajka, dyrektor krajowy grupy Plastic Omnium w Polsce.

Firma cały czas się rozwija, wdrażane są nowoczesne lekkie technologie kompozytowe. Gliwickie zakłady będą pierwszą fabryką Plastic Omnium w Europie Centralnej, która wdrożyła te technologie. Wszystkie działania firmy odbywają się z zachowaniem dobrych relacji z lokalną społecznością i władzami samorządowymi.  Zakład blisko współpracuje z Politechniką Śląską, daje możliwości rozwoju dla ludzi z otwartymi umysłami, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności i robić karierę w międzynarodowym koncernie.

Dzisiejszy kształt i kondycję gliwicka firma zawdzięcza w ogromnej mierze kadrze zarządzającej, prowadzonej przez dyrektora Aleksandra Czajkę, który w trudnych dla zakładu chwilach potrafił skonsolidować załogę w dążeniu do wspólnego celu. – Mimo trwającego spowolnienia motoryzacyjnego na całym świecie, które bardzo mocno dotknęło branżę motoryzacyjną, nasze zakłady w ostatnim roku dokonały dynamicznego rozwoju. Zainwestowaliśmy w nowe maszyny i pozyskaliśmy nowych klientów - mówi Aleksander Czajka.