Gdzie wyrzucić zużyte świetlówki?
Zgodnie z unijną dyrektywą od września 2012 r. ze sklepów znikną tradycyjne żarówki. Ich miejsce w większości zajmą, dostępne już dzisiaj, świetlówki kompaktowe.
Tak zwane żarówki energooszczędne zużywają mniej energii, świecą nawet do 10 razy dłużej i zmniejszają emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Zużytych świetlówek nie wolno jednak wyrzucać do śmietnika z innymi odpadami. Zawierają bowiem rtęć, która może wydostawać się ze stłuczonej bańki i przenikać do gleby, wody czy powietrza, niszcząc środowisko naturalne i zagrażając zdrowiu ludzi i zwierząt. Ponadto, zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (z 21 października 2005 r.), wyrzucając zużytą świetlówkę, łamie się prawo.
Natomiast warto wiedzieć, że 90% każdej zużytej świetlówki można ponownie wykorzystać do produkcji nowej. Takie żarówki trafiają do zakładu przetwarzania, gdzie ich poszczególne elementy są poddawane procesom odzysku i przekazywane do recyklingu. Transportem, przetworzeniem i neutralizacją świetlówek zajmuje się, działająca na zasadach non profit, ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.
Zużyte świetlówki można zostawiać w sklepach i hurtowniach, a także w specjalnych pojemnikach. Jeden z takich koszy można znaleźć w Urzędzie Miejskim (przy Informacji Głównej w Biurze Obsługi Interesantów na parterze budynku urzędu przy ul. Zwycięstwa 21). Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą zadbać o to, aby na terenie administrowanych przez nie nieruchomości zostały zamontowane podobne pojemniki, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W naszym regionie, na zlecenie ElektroEko, bezpłatnie dostarcza je firma DE Ygrek S.C. (ul. Staszica 31D, 43-173 Łaziska Górne, tel. 32/226-43-36). Więcej informacji można znaleźć na stronie www.zuzyteswietlowki.pl. (bom)
Alternatywnie w Fabryce
"Spotkania alternatywne" to muzyczna propozycja gliwickiego Stowarzyszenia Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży.
Intencją organizatorów jest chęć przedstawienia mieszkańcom ciekawej, alternatywnej polskiej muzyki, którą zwykle pomija się w mediach. 22 października w Starej Fabryce Drutu (ul. Dubois 22) dominować będą klimaty elektroniczne. Zagrają Igor Boxx i Gooral. Start o godzinie 20.00.
Co warto wiedzieć o artystach? Igor Boxx to solowy projekt Igora Pudło - współtwórcy legendarnego duetu Skalpel. Muzyka artysty jest pełna niepokojących, psychodelicznych dźwięków składających się zarówno na pełne energii, mocno zrytmizowane utwory, jak i mroczne, ambientowe dźwiękowe krajobrazy. Kompozycje odwołują się do tradycji krautrocka, jazzu, hip-hopu, awangardy czy muzyki filmowej. Podczas konertów muzyka spotyka się ze spektakularnymi wizualizacjami autorstwa VJ Spectribe - reżysera multimediów dla projektów teatralnych i dyrektora artystycznego wrocławskiej multimedialnej fontanny.
Natomiast Gooral to producent, generator dźwięków i prekursor łączenia electro, dubstep i dnb z góralszczyzną. Tworzy również muzykę do stron internetowych i filmów. Na scenie występuje z Tomaszem "Jabko" Łapką (skrzypce) i Michałem "Kopa" Kopaniszynem (vizual art).
Bilety na koncert są dostępne w salonie wydawniczym "Czas" (ul. Zwycięstwa 1) i sekretariacie GCE Halogen (ul. Barlickiego 3, pok. nr 27), a w dniu imprezy - na terenie Fabryki. (bom)
DRUM FEST
Will Calhoun Trio będzie gwiazdą pierwszego z dwóch koncertów organizowanych w Gliwicach w ramach 20. Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego DRUM FEST.
Zespół wystąpi 22 października na Scenie BAJKA (ul. Dolnych Wałów 3). Początek - godz. 19.00.
- Jest niewielu takich muzyków, którzy mają na tyle energii i wizji artystycznej, aby zdobyć nagrodę Grammy, wnieść swój wkład do wielu gatunków muzycznych, takich jak: jazz, rock, hip-hop czy ambient, a równocześnie wyjeżdżać w trasy koncertowe, tworzyć nowe projekty i ciągle się rozwijać. Unikalną mieszankę improwizacji i ciężkiej, rockowej gry na perkusji Will’a Calhoun’a możemy usłyszeć na każdej płycie zespołu Living Colours - opowiadają organizatorzy festiwalu. Dodatkowo perkusista nagrywał i koncertował z takimi artystami, jak: B.B. King, Mick Jagger, Jaco Pastorious, Harry Belafonte, Paul Simon, Lou Reed, Marcus Miller, gitarzysta Rolling Stones - Ron Wood, Wayne Shorter, Steve Vai, Joe Satriani czy The Allman Brothers. Jego ostatnia płyta "Native Lands" jest określana jako "przyziemny jazz połączony z muzyką, która wywołuje uniesienie". Will Calhoun Trio wystąpi w składzie: Will Calhoun - perkusja, Marc Carey - klawisze i Bernis Travis - bas.
Bilety na koncert można nabyć w salonach muzycznych "Ragtime" i w punktach sprzedaży TicketPortal. Organizatorem imprezy jest Polskie Stowarzyszenie Perkusyjne z siedzibą w Opolu we współpracy m.in. z gliwickim samorządem. Festiwal rozpoczął się 13 października i potrwa do końca miesiąca. Koncerty odbywają się w kilku miastach województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Druga z imprez organizowanych w Gliwicach odbędzie się 27 października. Na Scenie BAJKA wystąpi George Kollias. Więcej informacji na stronie www.miedzynarodowyfestiwalperkusyjny.pl. (bom)
Tajemnice Petry
"Petra - skalne miasto Nabatejczyków" - to temat najbliższego wykładu, na który do Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) zaprasza Muzeum w Gliwicach. - Petra to skalne miasto w Jordanii, którego budowle liczą sobie już dwa tysiące lat. Ukochane przez filmowców, stanowiło między innymi scenerię trzeciej części przygód Indiany Jonesa, jako miejsce ukrycia świętego Graala. Chociaż kielicha, do którego spłynęła krew Chrystusa, nigdy w Petrze nie było, ma ona swoje tajemnice - opowiadają muzealnicy. Niektóre z nich będzie można poznać podczas wykładu, który wygłosi dr Bożena Gustowska z Uniwersytetu Wrocławskiego. Spotkanie rozpocznie się 22 października o godzinie 16.00. Zainauguruje ono kolejną odsłonę cyklu "ARTEfakty". Organizowane w jego ramach prelekcje mają przybliżyć zjawiska z obszaru kultury i sztuki, będące świadectwem nieustannego dążenia człowieka do kreowania siebie i otaczającej go rzeczywistości. Wstęp jest wolny (liczba miejsc ograniczona). (bom)
Dni Kultury Ormiańskiej
22 października rozpoczną się VI Dni Kultury Ormiańskiej w Gliwicach.
Impreza potrwa dwa dni. Jej organizatorem jest Związek Ormian w Polsce im. ks. abpa Józefa Teodorowicza. W programie sobotniego spotkania, które rozpocznie się o godzinie 15.00 w Galerii Miejskiej M{pi}K (Rynek 4 - 5), przewidziano: sesję naukową poświęconą historii polskich Ormian, wystawę prac Tigrana Vardikyana (z możliwością zakupu własnej karykatury) oraz promocję nowej książki ks. Isakowicza-Zaleskiego "Nie zapomnij o Kresach". Na niedzielę (23 października) zaplanowano zaś koncert "Karol Mikuli i jego lwowscy uczniowie" w M{pi}K-u (początek - godz. 13.00), który poprzedzi msza św. w obrządku ormiańskim (o godz. 11.00) w kościele pw. Świętej Trójcy przy ul. Mikołowskiej. (bom)
Przeszłość oczami repatriantów
Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach oraz uczestnicy grupy wsparcia zapraszają na wernisaż fotograficzny.
Impreza odbędzie się 21 października w Gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. Jagiellońska 21). Początek - godz.17.00. Będziecie to okazja do zapoznania się z cyklem niezwykłych zdjęć powstałych m.in. w Kazachstanie i Uzbekistanie. Fotografie zostały wykonane przez repatriantów, którzy od kilku lat są mieszkańcami naszego miasta. - Uwieczniona na nich przeszłość i wydarzenia przemówią oczami odbiorców. Zobaczyć będzie można przodków, rodziny, krajobrazy, chwile, które nigdy się nie powtórzą, a stanowią cząstkę historii wielu Polaków - zachęcają organizatorzy. Wstęp jest wolny. (bom)
Biała Sobota
Wojewódzki Ośrodek Koordynujący "Populacyjne programy wczesnego wykrywania raka piersi oraz profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy" zaprasza na "Białą Sobotę" w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. 22 października panie w wieku 50 - 69 lat, które w ostatnich dwóch latach nie wykonywały mammografii finansowanej przez NFZ, będą mogły skorzystać z bezpłatnego badania. Zainteresowane powinny zgłosić się w najbliższą sobotę w godzinach od 10.00 do 15.00 do Zakładu Radiodiagnostyki Centrum Onkologii (ul. Wybrzeże Armii Krajowej 15). Rejestracja jest prowadzona telefonicznie pod numerem 32/278-91-38. W celu skorzystania z mammografii należy wziąć ze sobą kartę chipową oraz dowód tożsamości z numerem PESEL. Panie posiadające wcześniejsze wyniki badań proszone są o zabranie ich ze sobą. Więcej informacji o akcji można uzyskać pod numerem telefonu 32/278-96-73. "Biała Sobota" odbywa się pod patronatem ministra zdrowia. (bom)
Test syren
20 października o godzinie 12.00 zostanie przeprowadzony wojewódzki test sprawności syren alarmowych, wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności - informuje Centrum Ratownictwa Gliwice.
W ramach testu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty, oznaczający odwołanie alarmów powietrznego i o skażeniach. - Przedsiębiorców posiadających syreny zakładowe, uprasza się o ręczne uruchomienie syren - apeluje CRG. (bom)
Miasto równych szans
Gliwice zostały wyróżnione tytułem "Samorząd równych szans 2011".
Nagrodę przyznały miastu Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - organizatorzy ogólnopolskiego konkursu na najlepsze praktyki samorządu terytorialnego w zakresie polityki na rzecz osób niepełnosprawnych. Doceniono w ten sposób projekt "Rozwijamy nasze kompetencje", realizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7 (ul. Gierymskiego 7), a dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć w najnowszym wydaniu "Miejskiego Serwisu Informacyjnego - Gliwice" (nr 42/2011 z 20 października), dostępnym w wersji elektronicznej na stronie www.gliwice.eu (dział "Dla mieszkańców"). (bom)
Żłobki i co jeszcze?
Władze Gliwic podjęły działania zmierzające do zwiększenia dostępności różnych form opieki nad najmłodszymi mieszkańcami.
Opinie w tej kwestii gromadzi do 6 listopada Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM. Więcej na ten temat można przeczytać w Miejskim Serwisie Informacyjnym - Gliwice (nr 42/2011 z 20 października br, str. 4 - 5), dostępnym już w wersji elektronicznej na stronie www.gliwice.eu w dziale "Dla mieszkańców". (lor)
Informacje: Łukasz Oryszczak, asystent prezydenta Gliwic, tel. 32/239-11-50, Lucyna Woźniak, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM w Gliwicach, tel. 32/238-54-31