Aktualności | Czy kaktusy naprawdę kłują?

Czy kaktusy naprawdę kłują?

Czy kaktusy naprawdę kłują?

Opublikowane: 21.10.2015 / Sekcja: Nauka  Rozrywka  Życie i styl 

W gliwickiej Palmiarni w trosce o eksponaty obowiązuje zasada „NIE DOTYKAĆ”. Jest jednak kilka wyjątków od tej reguły…

Można na przykład sprawdzić, czy kaktusy naprawdę kłują. To propozycja dla tych, którzy ruszą ŚCIEŻKĄ WIEDZY O ROŚLINACH EGZOTYCZNYCH. W czterech miejscach Palmiarni, wśród egzotycznej roślinności, odnaleźć można punkty edukacyjne. To tablice, na których znajdują się ciekawe tematyczne opisy oraz stoliki z eksponatami w postaci części roślin, które można wziąć do ręki i obejrzeć z bliska. - Atrakcję polecamy przede wszystkim naszym najmłodszym gościom, czyli dzieciom z przedszkoli i szkół – mówi Marzena Sosnowska, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach. W edukacyjną wyprawę warto wybrać się z przewodnikiem, który odpowie na wszystkie pytania i zaspokoi ciekawość; w każdym miesiącu z takiej możliwości korzysta ok. 150 grup! - Zwiedzanie Palmiarni ścieżką edukacyjną jest bardzo ciekawe, a zdobyta wiedza pozostaje na dłużej w pamięci. Stworzyliśmy „Ścieżkę” z myślą o poszerzeniu oferty Palmiarni o wymiar edukacyjny. Tym samym w Gliwicach powstała niepowtarzalna okazja do bliższego poznania wyjątkowych właściwości roślin egzotycznych – mówi Marek Bytnar, kierownik Palmiarni Miejskiej w Gliwicach.

  • ROŚLINY PRZYPRAWOWE

Edukacyjną podróż rozpoczynamy w pierwszym pawilonie Palmiarni – roślin użytkowych. Tam można zobaczyć, jak wyglądają rośliny, których nasiona wykorzystujemy w codziennym życiu, na przykład podczas gotowania i pieczenia, jak w przypadku pieprzu lub cynamonu. Z edukacyjnej tablicy zwiedzający dowiedzą się m.in. że największe uprawy wanilii znajdują się na Madagaskarze oraz jaka jest różnica między pieprzem białym a czarnym.

  • BAMBUSY

Te rośliny potrafią osiągnąć nawet 30 metrów wysokości i biją rekordy pod względem szybkości wzrostu. O ile centymetrów bambusy są w stanie urosnąć w ciągu 24 godzin? Tego dowiedzieć można się w gliwickiej Palmiarni!

  • PALMY                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Gliwickie tropiki słyną z wysokich i wiekowych palm. I to właśnie tym roślinom poświęcony jest kolejny punkt edukacyjny. Znajdziemy go w pawilonie historycznym. Tam do ręki można wziąć m.in. liście palm, fragmenty pnia (nazywanego kłodziną) czy  ciekawe w swojej budowie kwiatostany. Zwiedzający w tym miejscu dowiedzą się m.in. że palmy występują na wszystkich kontynentach oraz że botanicy wyodrębnili ponad 2800 gatunków tych roślin!

  • SUKULENTY

Co to jest zjawisko mimikry i jak wyglądają rośliny, które nazywane są kamieniami – tego zwiedzający dowiedzą się w pawilonie czwartym. Ten punkt edukacyjny poświęcony jest sukulentom, czyli roślinom, które potrafią magazynować wodę i przeżyć w temperaturze sięgającej nawet 50 º C!

Podróż ŚCIEŻKĄ WIEDZY O ROŚLINACH EGOZTYCZNYCH kończy rozdanie specjalnych certyfikatów. - Taką pamiątkę, która będzie przypominała o udziale w lekcji botaniki w Palmiarni, otrzymuje od przewodnika każda osoba w grupie. Do skorzystania z tej niepowtarzalnej lekcji w oparciu nie o karty podręczników, a o kontakt z roślinami  namawiamy szczególnie nauczycieli przyrody i biologii - dodaje Sosnowska.