Aktualności | Złoci sportowcy gliwickiego UTW

Złoci sportowcy gliwickiego UTW

Opublikowane: 01.03.2024 / Sekcja: Miasto  Sport

14 medali podczas 33. Halowych Mistrzostw Polski Masters w lekkiej atletyce w Toruniu, a zaledwie dwa dni później aż 19 medali oraz 10. w historii złoty puchar drużynowy na XI Ogólnopolskiej Zimowej Senioriadzie w Rabce Zdroju wywalczyli sportowcy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gliwicach.

Podczas rozegranych w sobotę, 24 lutego, mistrzostw w Toruniu rywalizowało w sumie 530 zawodników i zawodniczek z całego kraju. Nasze miasto reprezentowało 10 seniorów, z których większość na co dzień trenuje w sekcji sportowej gliwickiego UTW. Aż 8 z nich zdobyło złote, srebrne lub brązowe medale.

Najlepiej poradził sobie 91-letni Czesław Pluszczewski, który w kategorii M–90 wywalczył w sumie trzy medale – dwa złote w pchnięciu kulą i rzucie ciężarkiem oraz jeden srebrny w biegu na dystansie 60 m. Trzy medale zdobył także Marek Dobrzyński, który w kategorii M–70 wywalczył srebro w trójskoku oraz dwa brązy w biegu na 60 m i biegu przez płotki na tym samym dystansie. Dwa medale zdobył z kolei Jan Sowa, który w kategorii M–75 wywalczył złoto w pchnięciu kulą oraz srebro w rzucie ciężarkiem. W tej samej kategorii wiekowej medale zdobyli także: Mieczysław Riss (złoto w trójskoku), Zbigniew Greniuch (srebro w trójskoku) oraz Aleksander Chłopek (srebro w skoku o tyczce). Spośród 70-latków najlepsi okazali się Leszek Gamracy (złoto w chodzie na 3 km) oraz Maria Szyrajew (dwa srebra w biegach na dystansie 60 m i 200 m). Pozostali zawodnicy – Zygmunt Kwoczała i Rafał Kroemke – choć nie przywieźli medali – to w biegu na 200 m w kategorii M–70 poprawili swoje rekordy życiowe.

Zaledwie dwa dni po mistrzostwach w Toruniu (26–27 lutego) nasi seniorzy zameldowali się na XI Ogólnopolskiej Zimowej Senioriadzie w Rabce Zdroju. W zawodach wystartowało łącznie 362 zawodników i zawodniczek z 24 uniwersytetów z kraju i z zagranicy, którzy zmierzyli się w konkurencjach, takich jak slalom gigant, kręgle bulowe, biegi, zjazd na saneczkach, brydż czy szachy. Wśród nich było 30 reprezentantów gliwickiego UTW, którzy zdobyli w sumie 19 medali i – po raz 10. w historii – 1. miejsce i złoty puchar w klasyfikacji drużynowej.

Złote medale w swoich kategoriach wiekowych wywalczyli: Krystyna Kałuża (biegi), Zygmunt Kwoczała (biegi), Czesław Pluszczewski (biegi), Marian Małka (biegi), Witold Czempiel (slalom), Leszek Gamracy (slalom), Maria Świerczyńska (slalom) oraz Aleksander Var Bogya de Csepy (slalom). Srebrne medale zdobyli: Krystyna Jurczewska-Płońska (biegi), Stanisław Twardysko (biegi) oraz Jan Chwolka (biegi). Z kolei brązowe medale otrzymali: Piotr Kalinowski (biegi), Stanisław Frycz (slalom), Urszula Sitko (slalom), Małgorzata Pierzak (slalom), Maria Krzyżaniak (slalom), Tadeusz  Kiełczewski (slalom) oraz Jacek Kamiński (szachy). Natomiast w klasyfikacji drużynowej ekipa UTW Gliwice z sumą 597 punktów zajęła 1. miejsce, pokonując UTW Zawiercie (2. miejsce, 475 punktów) oraz UTW Nowy Sącz (3. miejsce, 416 punktów).

Zadowolenia z wyników nie kryje Czesław Pluszczewski, który – podobnie jak Krystyna Jurczewska-Płońska (prezeska i założycielka gliwickiego UTW) – otrzymał wyróżnienie, jako najstarszy uczestnik zawodów. – Nigdy się nie spodziewam, że pokonam swoich rywali, ale mam z tego dużą satysfakcję. Zwyciężyć, być pierwszym – to jest największa wartość dla sportowca. A jeszcze jak – na przykład na Mistrzostwach Świata – dla takiego staruszka zagrają hymn, to łezka się w oku zakręci – mówi.

Wszystkim zawodnikom i zawodniczkom oraz ich trenerowi – Czesławowi Okońskiemu – serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy! (ml)