Aktualności | Tunel DTŚ bez tajemnic

Tunel DTŚ bez tajemnic

Tunel DTŚ bez tajemnic

Opublikowane: 31.03.2016 / Sekcja: Miasto 

Pod ul. Dworcową i Zwycięstwa wybudowano niezwykły obiekt – tunel o długości 493 m i szerokości od ponad 10 do 20 m, wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.

Podczas dni otwartych, które miasto zorganizowało tuż przed udostępnieniem DTŚ kierowcom, każdy mógł wejść do tunelu. Z tej niecodziennej okazji skorzystało tysiące osób, które zobaczyły wnętrze jednego z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Jakie jeszcze tajemnice skrywa tunel DTŚ?

Drogowa Trasa Średnicowa w Gliwicach ma 8 km. Łączy Gliwice z Katowicami i jest drogą o kluczowym znaczeniu komunikacyjnym dla Górnego Śląska. Przebiega przez Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląską i Zabrze. Trasa została podzielona na dwa odcinki: G1 - od granicy z Zabrzem do ul. Kujawskiej oraz G2 – od ul. Kujawskiej do węzła z DK88. Na tym odcinku, pod ul. Dworcową i Zwycięstwa, wybudowano niezwykły obiekt – tunel o długości 493 m i szerokości od ponad 10 do 20 m, wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Zainstalowano w nim szereg urządzeń, które mają zapewnić kierowcom bezpieczną jazdę. Tunel jest na bieżąco monitorowany przez Centrum Sterowania Ruchem funkcjonujące w Zarządzie Dróg Miejskich przy ul. Płowieckiej, dzięki czemu skraca się czas reakcji służb ratunkowych czy porządkowych interweniujących w przypadku ewentualnych zdarzeń.   

Tunel został wyposażony w systemy zabezpieczeń: urządzenia wentylacyjne i oddymiające, oświetlenie, monitoring z kamerami wideo (16 kamer obrotowych i 50 kamer wideo-detekcji), systemy łączności radiowej, dźwiękowy system ostrzegawczy i system sygnalizacji pożaru. Sąm one zarządzane przez Centrum Sterowania Ruchem, działają automatycznie, ale są pod stałą kontrolą naszych pracowników. System potrafi wykryć obecność pieszego w tunelu oraz sytuacje, gdy ktoś zatrzyma samochód lub coś zgubi na trasie. Gdy ktoś pojawi się w tunelu, automatycznie przez głośniki zostanie poinformowany, co należy zrobić, by bezpiecznie opuścić to miejsce. O zdarzeniu zostaną powiadomione również odpowiednie służby, a ruch w tunelu zostanie wstrzymany  – wyjaśnia Dawid Ochód z ZDM.

W tunelu znajduje się 10 nisz, które umożliwiają rozmowę z obsługą. Na bieżąco są też kontrolowane stężenia tlenku azotu, węgla, przejrzystość powietrza czy prędkość strumienia powietrza - w razie potrzeby uruchamia się wentylacja. Ponadto na DTŚ, przed kluczowymi węzłami, znajduje się 9 dużych znaków zmiennej treści, na których, w zależności od zmieniającej się sytuacji, wyświetlane są informacje m.in. o wypadkach czy innych utrudnieniach w ruchu. ZDM odpowiada również za utrzymanie zieleni na DTŚ.

Przy gliwickim odcinku DTŚ mamy 25 ha trawników, 240 drzew, 4 tys. krzewów, 8 tys. pnączy oraz zbiorniki wodne. Wiosną pojawią się kolejne nasadzenia – zapewnia Grzegorz Wieczorek, zastępca dyrektora ZDM w Gliwicach.

ZDM dba również o utrzymanie czystości i odśnieżanie DTŚ - odcinki G1 i G2 oczyszczane są mechanicznie przy użyciu zamiatarek pojemnościowych z zabudowanym odkurzaczem.

W trakcie sprzątania, prace zabezpiecza przyczepa ze świetlnym znakiem zmiennej treści. Do sprzątania tunelu wykonawca wykorzystuje zamiatarki oraz myjkę drogową ciśnieniową, wyposażoną w sterowane z kabiny operatora listwy myjące. W razie konieczności umycia ścian bocznych tunelu wykonawca użyje wysokociśnieniowego, spalinowego urządzenia myjącego.  Tunel na czas sprzątania będzie zamykany. Pasy zieleni będą oczyszczane poprzez ręczne zbieranie śmieci. Każdy pojazd wykonujący prace w ciągu DTŚ będzie oznakowany zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym – mówi Andrzej Razmus z ZDM w Gliwicach.

Obecnie funkcjonowanie tunelu znajduje się jeszcze w fazie testów i kierowcy muszą się przyzwyczaić do zmian – dodaje Anna Gilner, p.o. dyrektora ZDM.(mf)