Aktualności | Szpadzistki Piasta wicemistrzyniami Europy po raz drugi

Szpadzistki Piasta wicemistrzyniami Europy po raz drugi

Opublikowane: 28.02.2024 / Sekcja: Miasto  Sport

Oliwia Janeczek i Magda Ratyna po raz drugi wywalczyły tytuł wicemistrzyń Europy kadetów i juniorów w szermierce. W ubiegłym roku zawodniczki Piasta Gliwice po srebrne medale sięgnęły podczas turnieju w estońskim Tallinie. Tym razem wynik powtórzyły w turnieju drużynowym we włoskim w Neapolu. Dodatkowo Janeczek zajęła 5. miejsce w turnieju indywidualnym. Gratulacje!

Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili chłopcy – w zawodach wystartowało łącznie 129 zawodników, a wśród nich Seweryn Gusta z Piasta Gliwice, który w turnieju indywidualnym został sklasyfikowany na 39. lokacie.  Z kolei w turnieju drużynowym polska ekipa w składzie: Seweryn Gusta, Filip Krochmalski, Mikołaj Adamczyk i Bartosz Kuźnik w pierwszym meczu pokonała Cypr 45:20. W drugim okazała się lepsza od Czechów, wygrywając 45:37. W ćwierćfinale Polacy musieli jednak uznać wyższość Ukraińców, z którymi przegrali 30:45. Szczęśliwa passa powróciła w pojedynkach o miejsca 5–8, w których najpierw pokonali Holendrów 45:28, a potem Włochów 45:39, dzięki czemu ostatecznie zajęli 5. miejsce.

Kolejnego dnia o medale walczyły dziewczęta. Polskę i Piasta reprezentowały Magda Ratyna i Oliwia Janeczek. Obie szpadzistki startowały już w ubiegłorocznych  mistrzostwach Europy w Tallinie. Ratyna, która zajęła wówczas 7. miejsce w turnieju indywidualnym, tym razem zdobyła 20. lokatę. Lepiej poradziła sobie Janeczek, która zakończyła turniej na 5. miejscu.

Gliwiczanki doskonale zaprezentowały się natomiast w turnieju drużynowym, w którym o medale walczyło w sumie 20 ekip z całej Europy. Polski skład zasiliły Oliwia Janeczek i Magda Ratyna, Alicja Goczał z SKS Grass-Hopper z Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Laura Misiak z klubu RMKS Rybnik. W swoim pierwszym meczu Polki pokonały Szwajcarki 43:27. Następnie uporały się z Włoszkami 45:39. W półfinale biało-czerwone trafiły na mocne Węgierki. Bardzo wyrównane i zacięte spotkanie ostatecznie zakończyło się wygraną Polek 44:43. Z kolei w meczu o złoto Polki musiały uznać wyższość Ukrainek, ulegając 35:45 i stając na 2. stopniu podium.

Poziom turnieju był bardzo wysoki. Oliwia walczyła bardzo dobrze. Do ćwierćfinału wygrała wszystkie swoje walki. To był jej najlepszy występ na międzynarodowym turnieju takiej rangi. Do medalu zabrakło naprawdę niewiele. Natomiast kapitalnie dziewczyny zawalczyły w turnieju drużynowym, drugi rok z rzędu zdobywając srebrne medale. To się bardzo rzadko zdarza – mówi trener zawodniczek Piasta, Piotr Markowicz.

Oliwia Janeczek i Magda Ratyna aktualnie zajmują dwa pierwsze miejsca na liście klasyfikacyjnej w kategorii junior młodszy. Gliwiczanki mają na swoim koncie medale mistrzostw Polski – zarówno w kategorii juniorek młodszych, jak również juniorek. (ml/piast.gliwice.pl)

Na zdjęciu od lewej: Laura Misiak, Magda Ratyna,  Alicja Goczał, Oliwia Janeczek, Oliwia Janeczek i Magda Ratyna z trenerem, Piotrem Markowiczem