Sukces gliwiczanina z Politechniki Śląskiej
Opublikowane: 26.09.2016 / Sekcja: MiastoDr hab. n. ekon. inż. Seweryn Spałek z Politechniki Śląskiej zasiądzie w Radzie Dyrektorów Europejskiego Stowarzyszenia Edukacji Inżynierskiej, największej sieci instytucji i uczelni inżynierskich w Europie.
Seweryn Spałek, mieszkaniec Gliwic od piątego roku życia, absolwent Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, stopień doktora nauk ekonomicznych z zarządzania uzyskał w 2004 r. na Wydziale Organizacji i Zarządzania. W roku 2014 otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w zarządzaniu nadany przez Radę Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Seweryn Spałek jest kierownikiem Zakładu Informatyki i Ekonometrii w Instytucie Ekonomii i Informatyki na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej oraz członkiem międzynarodowych organizacji, m.in. Academy of Management (AOM), Project Management Institute (PMI) i International Project Management Association (IPMA). Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu projektami, które zdobywał w renomowanych, polskich i zagranicznych firmach. Konsultował, opracowywał plany oraz sprawował nadzór w zakresie wprowadzania zmian organizacyjnych w przedsiębiorstwach. W swoim dorobku ma ponad 70 publikacji związanych z zarządzaniem projektami. Brał udział w wielu wydarzeniach poświęconych tej tematyce jako prelegent, gość specjalny oraz przewodniczący sesji. Teraz zasiądzie w Radzie Dyrektorów Europejskiego Stowarzyszenia Edukacji Inżynierskiej (z fr. SEFI), gdzie zajmie się m.in. nauczaniem przez projekty.
– Wprowadzanie nowoczesnych sposobów kształcenia to wyzwanie na uczelniach w całej Europie. Trudno jest nadążyć za rozwojem nowych technologii, niełatwo jest też pracować w grupie. Ta umiejętność jest jednak kluczowa dla pracodawców. W Radzie zajmę się nauczaniem przez projekty. Moje zadanie będzie polegało m.in. na promocji nauczania zespołowego opartego na interdyscyplinarnej współpracy z wykorzystaniem nowych technologii. Studenci, którzy uczestniczą w tego typu projektach nabywają umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów, efektywnej pracy w zespołach zadaniowych oraz osiągania celów w założonym czasie i budżecie. Umiejętności te są niezwykle cenne na obecnym rynku pracy – tłumaczy Seweryn Spałek.
Rada Dyrektorów Europejskiego Stowarzyszenia Edukacji Inżynierskiej to międzynarodowa organizacja pozarządowa, powołana w 1973 r. w Belgii. Jej celem jest m.in. działanie na rzecz rozwoju i poprawy wizerunku kształcenia inżynierskiego w Europie i wzmacnianie pozycji zawodu inżyniera w społeczeństwie. Rada współpracuje m.in. z Komisją Europejską, UNESCO, Radą Europy i OECD. SEFI służy jej członkom jako Europejskie Forum. Zostało utworzone z instytucji inżynierskich, społeczności akademickiej nauczycieli i studentów oraz stowarzyszeń i firm z 47 krajów. (mf)