Aktualności | Razem tworzymy strategię. Za nami ważny etap

Razem tworzymy strategię. Za nami ważny etap

Razem tworzymy strategię. Za nami ważny etap

Opublikowane: 25.02.2022 / Sekcja: Miasto 

Po tym, jak w minionym roku eksperci i członkowie czterech grup roboczych zaangażowanych w prace nad strategią „Gliwice 2040” nakreślili wizję przyszłości naszego miasta, przyszedł czas na finał kolejnego, niezwykle ważnego etapu, jakim jest sformułowanie celów strategicznych.

Wypracowane cele strategiczne są powiązane z trzema priorytetami tematycznymi przyjętymi dla nowej strategii. Skupiają się wokół idei wyjątkowości Gliwic jako miasta racjonalnie gospodarującego swoimi zasobami, zarazem atrakcyjnego i bliskiego mieszkańcom oraz miasta błękitno-zielonego, zespojonego z otaczającą przyrodą i rzeką, nastawionego na komfort środowiskowy gliwiczan – opowiada Katarzyna Kobierska, naczelnik Biura Rozwoju Miasta UM w Gliwicach, które kieruje pracami nad nową miejską strategią.

Zgodnie z przyjętymi w celach założeniami, Gliwice w 2040 roku to miasto nauki, rozwoju technologii i różnorodnej działalności gospodarczej, powszechnego dostępu do usług publicznych oraz atrakcyjnej oferty zamieszkania i spędzania czasu wolnego. Gliwiczanie aktywnie i świadomie uczestniczą w rozwoju miasta, czerpiąc korzyści z jego atrakcyjnego położenia i dobrostanu, jaki stwarza obecność zieleni i rzeki. Gliwice to zarazem miasto rozwiązań sprzyjających środowisku i przyrodzie.

Założenia te są efektem jesiennych spotkań tematycznych w Ratuszu i prowadzonych tam dyskusji i analiz czterech zespołów doradczych prezydenta miasta, w skład których wchodzą przedstawiciele Urzędu Miejskiego i miejskich jednostek organizacyjnych, radni miejscy i dzielnicowi, reprezentanci Politechniki Śląskiej, lokalnych instytutów badawczych i NGO’sów, a także dysponujący fachową wiedzą i doświadczeniem mieszkańcy, którzy zgłosili się do prac. Zespoły te, a w zasadzie grupy robocze (społeczna, środowiskowa, przestrzenna i gospodarcza), działają przy wsparciu specjalistów – dr. Marcina Barona (ekspert wiodący), dr Anny Syrek-Kosowskiej (ekspert grupy gospodarczej), Szymona Ciupy i dr. hab. inż. architekta Macieja Borsy (eksperci grupy przestrzennej), dr. Leszka Trząski (ekspert grupy środowiskowej) oraz Sylwii Widzisz-Pronobis i Grzegorza Pronobisa (eksperci grupy społecznej).

Na etapie formułowania jesienią i zimą założeń strategicznych, poszczególne grupy robocze czerpały przede wszystkim z bogatej wiedzy ekspertów. Kierunki pożądanych zmian były również omawiane z przedstawicielami ościennych gmin, środowiskiem naukowym i gospodarczym miasta. Finalną wersję celów strategicznych zatwierdził już prezydent Gliwic, co pozwoliło nam na uruchomienie prac nad kolejnym etapem – formułowaniem celów operacyjnych – relacjonuje Katarzyna Kobierska.

Przejście do etapu celów operacyjnych oznacza, że każdy cel strategiczny zostanie podzielony na mniejsze elementy, konkretne tematy i zamierzenia, które mają być realizowane w mieście w perspektywie 20 lat. Teraz też w najszerszym zakresie twórcy strategii „Gliwice 2040” wykorzystywać będą uwagi, komentarze i pomysły gliwiczan, zebrane w czasie spotkań w dzielnicach latem i wczesną jesienią 2021 roku.

Prace nad celami operacyjnymi już ruszyły. Grupy robocze spotkały się na przełomie stycznia i lutego – zdalnie, podobnie jak rok temu przy opracowywaniu wizji strategii. Wnioski z prowadzonych dyskusji są obecnie zbierane i opracowywane przez ekspertów, a o efektach prac będziemy informować na bieżąco – zapewnia naczelnik Biura Rozwoju Miasta UM.

Warto podkreślić, że w nadchodzących miesiącach każdy będzie mógł przekazać swoje uwagi, pomysły i komentarze zarówno do celów strategicznych i operacyjnych, jak i pozostałych elementów strategii „Gliwice 2040”. Miasto planuje bowiem wiosną konsultacje społeczne, które zostaną ogłoszone, gdy gotowy będzie projekt całego dokumentu.

Zachęcamy do śledzenia strony gliwice2040.gliwice.eu i kontaktów z Biurem Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).     

 

Cele strategiczne - skrócony wykaz