Aktualności | Nowy ośrodek dla osób z niepełnosprawnościami

Nowy ośrodek dla osób z niepełnosprawnościami

fot. G. Ożga/UM Gliwice

Nowy ośrodek dla osób z niepełnosprawnościami

Opublikowane: 17.04.2024 / Sekcja: Miasto 

Fundacje Sawanci, Tośka i Przyjaciele oraz NieOdkładalni chcą stworzyć bardzo potrzebne w Gliwicach centrum wsparcia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Miasto nie tylko wydzierżawi im na ten cel nieruchomość na bardzo preferencyjnych warunkach, ale zrealizuje także część modernizacji związaną z likwidacją barier architektonicznych. 

Rozmowy miasta z Fundacjami Sawanci, Tośka i Przyjaciele oraz NieOdkładalni o nowym ośrodku trwają od początku bieżącego roku.  Pierwsza z fundacji wspiera na co dzień przede wszystkim dzieci w spektrum autyzmu, druga działa na rzecz dzieci z zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami, natomiast priorytetem działań Fundacji NieOdkładalni jest zapewnienie fizycznego i psychologicznego wsparcia opiekunom lub rodzinom osób niepełnosprawnych wymagających opieki przez 24 godziny na dobę. 

Te trzy organizacje chcą stworzyć specjalistyczne centrum wsparcia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, którego zasadniczą częścią będzie szkoła podstawowa specjalna dla dzieci wymagających szczególnego wsparcia. Zorganizowane mają zostać także: zespoły rewalidacyjno-wychowawcze dla osób z głębokimi niepełnosprawnościami (niekwalifikującymi się do realizacji obowiązku szkolnego w szkole specjalnej), miejsce dla osób, które ukończyły obowiązkową edukację szkolną, a ze względu na głęboką niepełnosprawność intelektualną (i sprzężoną) nie kwalifikują się do podjęcia pracy lub do uczęszczania na warsztaty terapii zajęciowej, opieka wytchnieniowa dzienna i całodobowa, dostosowana do potrzeb rodzin lub opiekunów, punkt konsultacyjny dla rodzin osób z niepełnosprawnościami,  grupy wsparcia dla rodzin lub opiekunów, poradnia terapeutyczna, warsztaty dla rodziców, konsultacje i warsztaty dla szkół i instytucji.

Władze miasta bez wahania zdecydowały się na ścisłą współpracę w tej sprawie i dla działalności nowego ośrodka zaproponowano dwie lokalizacje. Po zapoznaniu się z nimi fundacje wybrały budynek przy ul. Siemińskiego 6-6A o łącznej powierzchni użytkowej 2300 m2 (wśród propozycji była także nieruchomość przy ul. Moniuszki po przychodni akademickiej). 

Prezydent Gliwic wydał już zarządzenie dotyczące wydzierżawienia miejskiego obiektu – początkowo na okres 3 lat (o kolejnej dzierżawie –  na okres 10 lat –  zadecydują miejscy radni). Zgodnie z decyzją prezydenta, do końca tego roku organizacje zostaną zwolnione z czynszu dzierżawnego. W drugim etapie od początku 2025 roku preferencyjna stawka czynszu ma wynosić 500 zł netto miesięcznie, a po zakończeniu modernizacji i rozpoczęciu w pełni działalności stawka czynszu wyniesie 5000 zł za miesiąc za całą nieruchomość.  

Dostosowywaniem budynków do nowych funkcji i remontami zająć się mają fundacje, ale miasto poszło o krok dalej. Podczas spotkania, które odbyło się 16 kwietnia w obiekcie przy ul. Siemińskiego, zastępca prezydenta Mariusz Śpiewok zadeklarował, że miasto przejmie na siebie i sfinansuje część modernizacji związaną z dostępnością dla osób z niepełnosprawnościami, w tym np. instalację windy. Zapewnił też, że miasto ma już pomysł na rozwiązanie kwestii parkowania, a w momencie, kiedy szkoła będzie uruchomiona, rodzice i pracownicy będą mieli zapewnione miejsca postojowe. W spotkaniu uczestniczyła również zastępczyni prezydenta Gliwic, Aleksandra Wysocka. (al)
 

Zdjęcie ze spotkania w obiekcie Zdjęcie budynku z zewnątrz Zdjęcie ze spotkania w obiekcie Zdjęcie budynku z zewnątrz Zdjęcie budynku z zewnątrz Zdjęcie budynku w środku