Nowoczesne rozwiązanie z Gliwic
Opublikowane: 28.09.2021 / Sekcja: MiastoGliwice intensywnie rozwijają się gospodarczo, głównie w branży nowych technologii. W mieście jest coraz więcej start-upów oferujących nowoczesne rozwiązania, a firmy z wieloletnią tradycją zdobywają kolejne obszary rynku, oferując produkty, które wpływają na poprawę jakości życia. Jednym z tego typu rozwiązań jest Infokomunikator – innowacyjny system przyzywowy dla branży medycznej, za który gliwicka firma Infotower Business Solutions, otrzymała wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu Marka-Śląskie.
Gliwice od lat stawiają na nowoczesne technologie, a samorząd chętnie współpracuje z przedsiębiorcami i naukowcami. W mieście jest coraz więcej firm, które wprowadzają najnowocześniejsze technologie, produkty i usługi osiągając sukcesy biznesowe i naukowe. Za swoją działalność otrzymują nagrody i wyróżnienia, m.in. w konkursie Innowator Śląska organizowanym przez Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej czy Marka-Śląskie Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej. We współpracy z Miastem Gliwice organizowane są też eksperckie debaty i konferencje poświęcone tej tematyce.
Firmy branży nowych technologii współpracują chętnie z Politechniką Śląską – uczelnią badawczą, której wykwalifikowana kadra i potencjał naukowy umożliwiają tworzenie innowacyjnych rozwiązań i dalszy rozwój. Wielu absolwentów tej uczelni korzysta ze zdobytej wiedzy i doświadczenia i zakłada własne firmy. Jednym z nich jest Tomasz Werner, dawny student informatyki na Politechnice Śląskiej. Swoją firmę Infotower Business Solutions założył w Gliwicach. Jej produkt – Infokomunikator – został wyróżniony w konkursie Marka-Śląskie za innowacyjność i praktyczne zastosowanie, które ułatwi codzienne funkcjonowanie chorym i personelowi szpitala. To innowacyjny system przyzywowy, który umożliwia sprawną komunikację, ale nie tylko.
Gliwicki system różni się od tradycyjnych systemów przyzywowych, których główną, a często jedyną funkcją jest umożliwienie pacjentowi wezwania pielęgniarki.
– Jego innowacyjność polega przede wszystkim na wykorzystaniu wielokanałowej łączności bezprzewodowej do umożliwienia komunikacji między użytkownikami systemu. Pilot przy łóżku pacjenta służy do wzywania pielęgniarki, za jego pomocą można też sterować telewizorem, roletami, klimatyzacją i innymi elementami wyposażenia sali chorych. Ma wbudowany czujnik do pomiaru poziomu bólu i latarkę. Możliwości systemu można dostosowywać do potrzeb konkretnej placówki – mówi Tomasz Werner, prezes Infotower Business Solutions.
W Infokomunikatorze wezwanie od pacjenta przyjmowane jest na smartfon, za pomocą którego pielęgniarka może nawiązać z pacjentem połączenie głosowe, bo przy jego łóżku jest specjalny pilot–słuchawka do odbierania takich połączeń. Jedną z funkcjonalności systemu jest możliwość odpowiedzi na wezwanie pacjenta. System umożliwia też połączenia głosowe i tekstowe między użytkownikami oraz wieloosobowe rozmowy z równoczesnym przeglądaniem na wyświetlaczu wyników badań i innych dokumentów medycznych. Infokomunikator można zintegrować z systemem informatycznym placówki, w której został zainstalowany. (mf)